Pakkoruotsi on leikki-kieli leikki-kaksikielisessä maassa

Pakkoruotsi on leikki-kieli, kuin leikki-rahaa leikki-kaksikielisessä maassa.

Pelkkä feikkiä ja leikkiä leikki-kaksikielisessä maassa.
7182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Totta.
Pelkkää feikkiä on Suomen ns. "kaksikielisyys".
Manner-Suomessa ruotsinkielisiksi rekisteröityneitä VAIN 4,7 % väestöstä. Eihän se riitä edes kaksikielisyyden näyteikkunaksi!

Äänestä
  • Silti ajat tänne kaksikielisyyttä linjalla englanti-suomi, vaikkei englanninkielisiä ole edes kymmentä osaa tuosta 5%:sta.

    Äänestä

  • Feikkiä ja leikkiä on ruotsinkielisyys Suomessa!

    Äänestä

Puretaan ruotsin asema

Äänestä
  • Puretaan ensin englannin asema pahana pakkokielenä ja suomenkielen syöjänä ja syrjäyttäjänä.

    Äänestä

  • Pakkoruotsista on päästävä eroon!

    Äänestä

Miksi leikit ettei pakkoenglantia muks ole olemassa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pakkoruotsi on leikki-kieli, kuin leikki-rahaa leikki-kaksikielisessä maassa.

Pelkkä feikkiä ja leikkiä leikki-kaksikielisessä maassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu