Kaikki pullat pilataan tolkuttomalla määrällä sokeria. Sokerileipurin titteli ei tarkoita, että sokeria pitää syytää joka paikkaan. Kunnollista rusinapullaa ei saa mistään, vaikka rusina kävisi sokerin korvikkeesta. Voi pulla.
Sokerit hiiteen!
Anonyymi-ap
25172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vehnää ei pitäisi muutenkaan syödä.
Juureen leivottua täysjyväruista voin alle, makaroonin tilalle perunaa.
Paljon tärkeämpää on syödä runsaskuitusta ruokaa.Makaronitkin voi korvata tummilla makaroneilla.
Kannattaa muistaa, että siinä ruisleivässä ja perunassa on hiilihydraattia niissäkin, eli nekin nostaa verensokeria jne. Perunassa ja yhdessä leipäviipaleessa on molemmissa noin 10 grammaa verensokeria, joka nostaa verensokeria kahdella, riippuu tietenkin perunan ja leipäviipaleen koosta, niissä voi olla selvästi enemmänkin hiilihydraattia mutta yleisesti noin 10 grammaa niissä on. Toki se on totta, että on paljon parempi syödä runsaskuitusta täysjyväruisleipää kuin vaaleaa vehnäleipää. Runsaskuituiset viljatuotteet nostaa verensokeriakin hitaammin vaikka nekin kyllä nostaa sitä ihan yhtälailla. Mutta kuitu on ns. hidasta hiilihydraattia joten se pitää nälän poissa paremmin, parantaa suolen toimintaa, nostaa verensokeria hitaammin jne.
Riisin tilalle kotimaista ohraa.
Leivonta on kemiaa. Sokerikaan ei ole vain makeuttaja vaan sillä on leivonnassa monta eri roolia. Kuohkean kakun, hyvin nousseen tuoreen pullan tai sämpylän selitys on sokerissa. Pulla- tai sämpylätaikinoissa hiiva sananmukaisesti käyttää sokeria ravinnokseen. Sokerista syntyy silloin hiilidioksidia, joka kohottaa taikinan.
Paiston loppuvaiheessa pullan tai sämpylän kuori on kovettunut ja sen sisältämät proteiinit ja sokerit reagoivat keskenään. Leivonnainen saa paistovärin jne..
Pullataikinaan ei tarvita sokeria. Sokerikakku on eri juttu. Pullan päällekään ei ole pakko sirotella sokeria. Esim. berliininmunkin kuorrutus on suorastaan ällöttävä, mutta silti jatketaan vanhalla reseptillä. Samalla moskalla päällystetään wienerikin.
Tee itse ja lakkaa valittamasta.
Ja leipomo kiittää.
Sokeri on silti paljon terveellisempää kuin kemialliset lisäaine makeuttajamyrkyt .
Minä käytän sokerin tilalla kotimaista hunajata. Tuommoisessa pikkupurkissa sitä ostan.
https://www.s-kaupat.fi/tuote/hunajayhtyma-suomalainen-kukkaishunaja-200g/6412324441706
Koska teollisuudella ei ole aikaa odottaa että hiiva nostaa taikinan LUONNOLLISESTI niin koneisto tehdään sellaiseksi että sokeria vaan sekaan.
Eihän pullat ole enää vuosiin olleet sellaisia kuin ennen. Lienee hiivakin jo pilaantunut kontaminaatioilla.
Jospa olisinkin aitoa sokeria, joka paljon parempi kuin keinotekoiset makeuttajat esim. glukoosifruktoosisiirappi, jota tungetaan kaikkeen sekä suolaiseen että makeaan yksinomaa sen halpuuden ja koukuttavuuden takia. Todella pahaa, lähes myrkkyä elimistölle mutta bisnes kiittää.
Perkele, leivo itse! Saat sellaista, kun haluat vai oletko niin uuno, ettet osaa?
Pullamössö -sukupolvi rulez.
ihmisen maksassa sokeri muuttuu alkoholiksi,
Se mitä hiiva käyttää ravinnokseen ei kyllä ole sokeria vaan hiilihydraattia. Sokeri on vain yksi hiilihydraatin tyyppi. Myös sellasessa vaikkapa leivässä, joka ei edes maistu makealta on hiilihydraattia. Samaten on monessa muussakin.
Ihan vastaavasti esimerkiksi verensokeria ei nosta vain sokeri vaan kaikki hiilihydraatti.
Niin?
Teollisuus ei kuitenkaan EHDI odotella että hiiva hajottaa hiilarit itselleen ravinnoksi.
Kiire kiire. Kone jauhaa tekopullaa jota seisotetaan kaupassa viikkoja koska kukaan ei sitä halua ostaa.
Sitten se myydään alennuksella tai lahjoitetaan köyhille.
Tuhlaus tuhlaus on ajan trendi, kiiri kiire koneet käy!
Nyt kaikki leivonnaiset tehdään ilman sokeria joka on kuulemma aina paha!
Leivokset eli Viinerit ja Pullat jne ovat kaikki mauttomia!
Tein itse Mokkapaloja ja ne saivat muiltakin kuin minulta kehuja makunsa takia!
En todellakaan pihtaillut Tomusokerin ja Voin määrässä
Sokerittomien tuotteiden hintojen pitäisi olla alhaisempi kuin sokerilliste, sanoohan sen järkikin, ei sokeri ole ilmaista.
Ihan tiedosksi teille, jotka kiroatte sokerin laittamista pullaan ja sitten heti perään sanotte, että rusina voisi toimia sokerin korvikkeena. Tajuattekojhan ollenkaan, että niissä rusinoissahan sitä vasta onkin sokeria ihan tolkuttomasti? Niissä nimittäin on. Lisäksi koko se vehnästä tehty pulla on suurelta osin hiilihydraattia, joka nostaa verensokeria ihan yhtälailla kuin sokeri. Sokeri on hiilihydraattia sekin. Eli vaikka pullataikinaan ei olisi lisätty yhtään sokeria siinä on silti hiilihydraattia paljon ja se nostaa verensokeria. Sitten jos siinä pullassa vielä on niitä rusinoita niin ne ne vasta sokeria sisältääkin.
Ymmärsin kuitenkin että aihe oli maku eli pullan perinteinen normaali olemus eikä sokerikalorit.
Mutta toki on ymmärrettävää ettei ne tiedä miltä oikea pulla maistuu, jotka eivät eläneet 1980-luvulla.
Juuri tuota ajan takaa. Minulla ei ole sokerikammoa tai hiilarikammoa tai voikammoa, vaan toivon leipomoilta vaihtoehtoja ylenmääräiselle sokerin kylvämiselle. Jopa rusinat osataan päällystää tomusokerilla syyttä suotta. Terv. aloittaja
Hiiva lähtee paremmin käyntiin, kun antaa sille makiaa.
Joo ja oluen valmistuksessa on lopetettava sokerin käyttö.
Joskus käyttivät panimosiirappia. Vaan mitä mömmöä on "inverttisokerisiirappi"?
https://www.s-kaupat.fi/tuote/rajamaen-0-4l-pikkelointiliemi/6414505163339