Jokainen tuomitaan tekojensa mukaan

Ei kannata nuolaista ennen kuin tipahtaa.

Silloin kun usko on käännyttämällä aikaansaatua päänuskoa, ei se ketään pelasta yhtään mistään. Helluntailaiset ovat käännynnäisiä ja siihen päälle proselyyttikaste, pelkkä vesikaste on yhtä tyhjän kanssa.

Jaak. 2:20

Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

Ilm. 2:23

Hänen lapsensa minä surmaan rutolla. Kaikki seurakunnat tulevat tietämään, kuka minä olen: minä tutkin sydämet ja ajatukset ja annan jokaiselle teistä hänen tekojensa mukaan. [1. Sam. 16:7; Ps. 7:10; Jer. 11:20; Room. 2:6]

Ilm. 20:12

Näin myös kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä. Kirjat avattiin, avattiin myös elämän kirja, ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli merkitty, kukin tekojensa mukaan. [Dan. 7:10; Luuk. 10:20+ | Matt. 16:27+]

Ilm. 20:13

Meri antoi kuolleensa, Kuolema ja Tuonela antoivat kuolleensa, ja kaikki heidät tuomittiin tekojensa mukaan.
25334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Viimeinen tuomio

Matt.25
31 Mutta kun Ihmisen Poika tulee kirkkaudessaan ja kaikki enkelit hänen kanssaan, silloin hän istuu kirkkautensa valtaistuimelle.
32 Ja hänen eteensä kootaan kaikki kansat, ja hän erottaa toiset toisista, niinkuin paimen erottaa lampaat vuohista.
33 Ja hän asettaa lampaat oikealle puolelleen, mutta vuohet vasemmalle.
34 Silloin Kuningas sanoo oikealla puolellaan oleville: 'Tulkaa, minun Isäni siunatut, ja omistakaa se valtakunta, joka on ollut teille valmistettuna maailman perustamisesta asti.
35 Sillä minun oli nälkä, ja te annoitte minulle syödä; minun oli jano, ja te annoitte minulle juoda; minä olin outo, ja te otitte minut huoneeseenne;
36 minä olin alaston, ja te vaatetitte minut; minä sairastin, ja te kävitte minua katsomassa; minä olin vankeudessa, ja te tulitte minun tyköni.'
37 Silloin vanhurskaat vastaavat hänelle sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä ja ruokimme sinua, tai janoisena ja annoimme sinulle juoda?
38 Ja milloin me näimme sinut outona ja otimme sinut huoneeseemme, tai alastonna ja vaatetimme sinut?
39 Ja milloin me näimme sinun sairastavan tai olevan vankeudessa ja tulimme sinun tykösi?'
40 Niin Kuningas vastaa ja sanoo heille: 'Totisesti minä sanon teille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle'.
41 Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
42 Sillä minun oli nälkä, ja te ette antaneet minulle syödä; minun oli jano, ja te ette antaneet minulle juoda;
43 minä olin outo, ja te ette ottaneet minua huoneeseenne; minä olin alaston, ja te ette vaatettaneet minua; sairaana ja vankeudessa, ja te ette käyneet minua katsomassa.'
44 Silloin hekin vastaavat sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä tai janoisena tai outona tai alastonna tai sairaana tai vankeudessa, emmekä sinua palvelleet?'
45 Silloin hän vastaa heille ja sanoo: 'Totisesti minä sanon teille: kaiken, minkä olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle'.
46 Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."

Äänestä

Epäusko ei kadota. Totena pitäminen ei ole pelastumisen ehto. Riittää että ei tee syntiä ja pelastuu.

Äänestä

Jumala on antanut oman elämän antavan henkensä kaikkiin ihmisiin ja ottaa sen kerran pois. Sitä tapahtumaa kutsutaan kuolemaksi. Ihmisen on kuolemalla kuoltava ja sitten tulee tuomio, sanoo Jumalan ikuinen sana.

Jaak. 4:5

Vai luuletteko, että Raamattu syyttä sanoo: "Mustasukkaisen kiihkeästi hän halajaa henkeä, jonka on meihin pannut"?

Saarn. 12:7

Ja tomu palajaa maahan, niinkuin on ollutkin, ja henki palajaa Jumalan tykö, joka sen on antanutkin.

Äänestä
  • 1. Moos. 2:7

    Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieramiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu.

    Äänestä

Miten tuomitaan pakkovauvakastettujen homojen vihkimiset.

Äänestä
  • Useamman kerran kylvetetty on taas vauvojensa lumoissa
    Se vihaa uskovia ja haluaa vihkiä homoja

    Äänestä

  • Miten tuomitaan pakkovauvakastettujen homojen vihkimiset.

    Entä Amerikkalaisten lahkojen ihmiset jotka uskovat kieroon 1900-luvun harha oppiin missä viina ja huorat mellasti?
    Samoin tuo lahkon roska jota pakotetaan ihmisen päähän ja sillä saa pelotella näille aaseille?
    Luulen,että homo vihkimiset ja Amerikan lahko 1900-luvulta patapäät,niin sillä ei ole mitään merkitystä vaan Rakkaudella on se suurin merkitys ainoastaa ja mitä olet hyvää tehnyt ja oppinut elämässä.

    Nämä 1900-luvun jauhohatut on jumeja ja heti tuomitsemassa,ihan natsi uskon suuntaus:)
    Jonain päivänä nämä olkihatut ymmärtävät RAKKAUDEN ! ja sen että he ovat tuomareita Jumalan sijaan ja mitö Isä ajattelee siitä?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Useamman kerran kylvetetty on taas vauvojensa lumoissa
    Se vihaa uskovia ja haluaa vihkiä homoja

    Useamman kerran kylvetetty on taas vauvojensa lumoissa
    Se vihaa uskovia ja haluaa vihkiä homoja

    Katsokaa mitä amerikkalainen lahko? Täynnä vihaa,eikö?
    Ei Rakkaus tuomitse mutta amerikan lahkot on saatanasta ja heti kimpussa kuin demonit.
    Heillä itsellää on saatanan ahdistus pysyä oppi-isän kursissa joka voi olla pedofiili ja silti tuomita toisia.
    Heillä on oikea tahto tuomita ja jos voisivat,niin nämä Juutalaisten kätyrit kivittisät kaikki.
    He tuomitsevat kaiken ja sen he saavat takaisin.

    Äänestä

Parhamin-Olsenin paha sodomian henki on sotkenut helluntailaisten mielen ja kielen.

1. Kor. 14:9

Samoin tekin: jos ette kielellänne saa esiin selvää puhetta, kuinka voidaan sellainen puhe ymmärtää? Tehän puhutte silloin tuuleen.

Äänestä

Armosta lankeaminen kadottaa varmasi. Omilla teoillaan ei kukaan pelastu. Ketjussa oleva vertaus Jeesukselta vaatii syvää ymmärrystä asiasta. Vain epäusko Jeesuksen tekoon kadottaa lopullisesti.
Oikea oppi on elintärkeä, vaikka ei sinänsä pelasta.
'Kristologia on oppi Kristuksesta. Kristus on tosi Jumala ja tosi ihminen, yksi persoona ja kaksi luontoa. Triniteettioppi on oppi Jumalasta: yksi luonto, kolme persoonaa.

Nämä ovat jakamattoman kirkon oppeja. '

Äänestä
  • Jaak. 2:20

    Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

    Kaikki tuomitaan viimeisellä tuomiolla, ihmiset laitetaan kahteen jonoon. Ei ole mitään vihreää linjaa.

    Jaak. 2:25

    Juuri tekojensa ansiosta portto Rahabkin osoittautui vanhurskaaksi, kun otti sanansaattajat luokseen ja auttoi heidät pois toista tietä pois.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Jaak. 2:20

    Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

    Kaikki tuomitaan viimeisellä tuomiolla, ihmiset laitetaan kahteen jonoon. Ei ole mitään vihreää linjaa.

    Jaak. 2:25

    Juuri tekojensa ansiosta portto Rahabkin osoittautui vanhurskaaksi, kun otti sanansaattajat luokseen ja auttoi heidät pois toista tietä pois.

    Laista tulee synnintunto ja Jeesuksen uhri alkaa kelvata!
    Rahab siis uskoi, teot todistivat.
    Kahteen porukkaan jaetaan, mutta ei tekojen mukaan. Jeesukslle tehdyt teot ovat Hänen tekoonsa uskomista ja turvautumista....
    Usko näkyy ennen pitkää teoissa.
    (Menisitpä itseesi ja ymmärtäisit etteivät tekosi riitä alkuunkaan Jumalalle, ei 'vuohienkaan'.

    "Kirje roomalaisille 8
    Hengen luoma uusi elämä
    1Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä, jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa. 2Hengen laki, joka antaa elämän Kristuksen Jeesuksen yhteydessä, on näet vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista. 3Jumala teki sen, mihin laki ei pystynyt, koska se oli ihmisen turmeltuneen luonnon vuoksi voimaton. Syntien sovittamiseksi hän lähetti tänne oman Poikansa syntisten ihmisten kaltaisena. Näin hän tuomitsi ihmisessä ihmisten synnin, 4jotta meissä, jotka elämme Hengen emmekä lihamme mukaista elämää, toteutuisi lain vaatima vanhurskaus. 5Lihan mukaan elävillä on lihan mukaiset pyrkimykset, Hengen mukaan elävillä Hengen mukaiset. 6Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan. 7Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua. 8Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
    9Te ette kuitenkaan elä oman luontonne vaan Hengen alaisina, jos kerran Jumalan Henki asuu teissä. Mutta se, jolla ei ole Kristuksen Henkeä, ei ole hänen omansa. 10Jos Kristus on teissä, teidän ruumiinne tosin on kuollut synnin vuoksi, mutta Henki luo elämää, koska teidät on tehty vanhurskaiksi. 11Jos siis teissä asuu Jumalan Henki, hänen, joka herätti Jeesuksen kuolleista, niin hän, joka herätti Kristuksen kuolleista, on tekevä eläviksi myös teidän kuolevaiset ruumiinne teissä asuvan Henkensä voimalla.
    12Meillä on siis velvollisuuksia, veljet, mutta ei itsekästä luontoamme kohtaan; ei meidän pidä elää sen mukaan. 13Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää. 14Kaikki, joita Jumalan Henki johtaa, ovat Jumalan lapsia. 15Te ette ole saaneet orjuuden henkeä, joka saattaisi teidät jälleen pelon valtaan. Olette saaneet Hengen, joka antaa meille lapsen oikeuden, ja niin me huudamme: »Abba! Isä!» 16Henki itse todistaa yhdessä meidän henkemme kanssa, että olemme Jumalan lapsia. 17Mutta jos olemme lapsia, olemme myös perillisiä, Jumalan perillisiä yhdessä Kristuksen kanssa; jos kerran kärsimme yhdessä Kristuksen kanssa, pääsemme myös osallisiksi samasta kirkkaudesta kuin hän.
    Tuleva kirkkaus
    18Minä päättelen, etteivät nykyisen ajan kärsimykset ole mitään sen kirkkauden rinnalla, joka vielä on ilmestyvä ja tuleva osaksemme. 19Koko luomakunta odottaa hartaasti Jumalan lasten ilmestymistä. 20Kaiken luodun on täytynyt taipua katoavaisuuden alaisuuteen, ei omasta tahdostaan, vaan hänen, joka sen on alistanut. Luomakunnalla on kuitenkin toivo, 21että myös se pääsee kerran pois katoavaisuuden orjuudesta, Jumalan lasten vapauteen ja kirkkauteen. 22Me tiedämme, että koko luomakunta yhä huokaa ja vaikeroi synnytystuskissa. 23Eikä vain luomakunta, vaan myös me, jotka olemme ensi lahjana saaneet omaksemme Hengen, huokailemme odottaessamme Jumalan lapseksi pääsemistä, ruumiimme lunastamista vapaaksi. 24Meidät on pelastettu, se on varma toivomme. Mutta toivo, jonka jo näkee täyttyneen, ei enää ole toivo. Kukapa toivoo sellaista, minkä jo näkee! 25Jos taas toivomme jotakin mitä emme näe, me myös odotamme sitä kärsivällisesti.
    26Myös Henki auttaa meitä, jotka olemme heikkoja. Emmehän tiedä, miten meidän tulisi rukoilla, että rukoilisimme oikein. Henki itse kuitenkin puhuu meidän puolestamme sanattomin huokauksin. 27Ja hän, joka tutkii sydämet, tietää mitä Henki tarkoittaa, sillä Henki puhuu Jumalan tahdon mukaisesti pyhien puolesta.
    28Me tiedämme, että kaikki koituu niiden parhaaksi, jotka rakastavat Jumalaa ja jotka hän on suunnitelmansa mukaisesti kutsunut omikseen. 29Ne, jotka hän edeltäkäsin on valinnut, hän on myös edeltä määrännyt oman Poikansa kaltaisiksi, niin että hänen Poikansa olisi esikoinen suuressa veljesjoukossa. 30Ne, jotka Jumala on edeltä määrännyt, hän on myös kutsunut; ne, jotka hän on kutsunut, hän on myös tehnyt vanhurskaiksi; niille, jotka hän on tehnyt vanhurskaiksi, hän on myös lahjoittanut kirkkautensa.
    Jumalan rakkaus
    31Mitä voimme tästä päätellä? Jos Jumala on meidän puolellamme, kuka voi olla meitä vastaan? 32Kun hän ei säästänyt omaa Poikaansakaan vaan antoi hänet kuolemaan kaikkien meidän puolestamme, kuinka hän ei lahjoittaisi Poikansa mukana meille kaikkea muutakin? 33Kuka voi syyttää Jumalan valittuja? Jumala – mutta hän julistaa vanhurskaaksi! 34Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus – mutta hän on kuollut meidän tähtemme, ja enemmänkin: ..."

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Jaak. 2:20

    Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

    Kaikki tuomitaan viimeisellä tuomiolla, ihmiset laitetaan kahteen jonoon. Ei ole mitään vihreää linjaa.

    Jaak. 2:25

    Juuri tekojensa ansiosta portto Rahabkin osoittautui vanhurskaaksi, kun otti sanansaattajat luokseen ja auttoi heidät pois toista tietä pois.

    Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

    Ymmärrätkö mitä tarkoitaa jauhohattu?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Laista tulee synnintunto ja Jeesuksen uhri alkaa kelvata!
    Rahab siis uskoi, teot todistivat.
    Kahteen porukkaan jaetaan, mutta ei tekojen mukaan. Jeesukslle tehdyt teot ovat Hänen tekoonsa uskomista ja turvautumista....
    Usko näkyy ennen pitkää teoissa.
    (Menisitpä itseesi ja ymmärtäisit etteivät tekosi riitä alkuunkaan Jumalalle, ei 'vuohienkaan'.

    "Kirje roomalaisille 8
    Hengen luoma uusi elämä
    1Mikään kadotustuomio ei siis kohtaa niitä, jotka ovat Kristuksessa Jeesuksessa. 2Hengen laki, joka antaa elämän Kristuksen Jeesuksen yhteydessä, on näet vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista. 3Jumala teki sen, mihin laki ei pystynyt, koska se oli ihmisen turmeltuneen luonnon vuoksi voimaton. Syntien sovittamiseksi hän lähetti tänne oman Poikansa syntisten ihmisten kaltaisena. Näin hän tuomitsi ihmisessä ihmisten synnin, 4jotta meissä, jotka elämme Hengen emmekä lihamme mukaista elämää, toteutuisi lain vaatima vanhurskaus. 5Lihan mukaan elävillä on lihan mukaiset pyrkimykset, Hengen mukaan elävillä Hengen mukaiset. 6Lihan pyrkimykset tuottavat kuoleman, Hengen pyrkimykset elämän ja rauhan. 7Lihan pyrkimykset sotivat Jumalaa vastaan, sillä ne eivät alistu Jumalan lakiin eivätkä voikaan alistua. 8Ne, jotka elävät turmeltuneen luontonsa mukaisesti, eivät voi olla Jumalalle mieleen.
    9Te ette kuitenkaan elä oman luontonne vaan Hengen alaisina, jos kerran Jumalan Henki asuu teissä. Mutta se, jolla ei ole Kristuksen Henkeä, ei ole hänen omansa. 10Jos Kristus on teissä, teidän ruumiinne tosin on kuollut synnin vuoksi, mutta Henki luo elämää, koska teidät on tehty vanhurskaiksi. 11Jos siis teissä asuu Jumalan Henki, hänen, joka herätti Jeesuksen kuolleista, niin hän, joka herätti Kristuksen kuolleista, on tekevä eläviksi myös teidän kuolevaiset ruumiinne teissä asuvan Henkensä voimalla.
    12Meillä on siis velvollisuuksia, veljet, mutta ei itsekästä luontoamme kohtaan; ei meidän pidä elää sen mukaan. 13Jos elätte luontonne mukaan, te kuolette, mutta jos Hengen avulla kuoletatte syntiset tekonne, te saatte elää. 14Kaikki, joita Jumalan Henki johtaa, ovat Jumalan lapsia. 15Te ette ole saaneet orjuuden henkeä, joka saattaisi teidät jälleen pelon valtaan. Olette saaneet Hengen, joka antaa meille lapsen oikeuden, ja niin me huudamme: »Abba! Isä!» 16Henki itse todistaa yhdessä meidän henkemme kanssa, että olemme Jumalan lapsia. 17Mutta jos olemme lapsia, olemme myös perillisiä, Jumalan perillisiä yhdessä Kristuksen kanssa; jos kerran kärsimme yhdessä Kristuksen kanssa, pääsemme myös osallisiksi samasta kirkkaudesta kuin hän.
    Tuleva kirkkaus
    18Minä päättelen, etteivät nykyisen ajan kärsimykset ole mitään sen kirkkauden rinnalla, joka vielä on ilmestyvä ja tuleva osaksemme. 19Koko luomakunta odottaa hartaasti Jumalan lasten ilmestymistä. 20Kaiken luodun on täytynyt taipua katoavaisuuden alaisuuteen, ei omasta tahdostaan, vaan hänen, joka sen on alistanut. Luomakunnalla on kuitenkin toivo, 21että myös se pääsee kerran pois katoavaisuuden orjuudesta, Jumalan lasten vapauteen ja kirkkauteen. 22Me tiedämme, että koko luomakunta yhä huokaa ja vaikeroi synnytystuskissa. 23Eikä vain luomakunta, vaan myös me, jotka olemme ensi lahjana saaneet omaksemme Hengen, huokailemme odottaessamme Jumalan lapseksi pääsemistä, ruumiimme lunastamista vapaaksi. 24Meidät on pelastettu, se on varma toivomme. Mutta toivo, jonka jo näkee täyttyneen, ei enää ole toivo. Kukapa toivoo sellaista, minkä jo näkee! 25Jos taas toivomme jotakin mitä emme näe, me myös odotamme sitä kärsivällisesti.
    26Myös Henki auttaa meitä, jotka olemme heikkoja. Emmehän tiedä, miten meidän tulisi rukoilla, että rukoilisimme oikein. Henki itse kuitenkin puhuu meidän puolestamme sanattomin huokauksin. 27Ja hän, joka tutkii sydämet, tietää mitä Henki tarkoittaa, sillä Henki puhuu Jumalan tahdon mukaisesti pyhien puolesta.
    28Me tiedämme, että kaikki koituu niiden parhaaksi, jotka rakastavat Jumalaa ja jotka hän on suunnitelmansa mukaisesti kutsunut omikseen. 29Ne, jotka hän edeltäkäsin on valinnut, hän on myös edeltä määrännyt oman Poikansa kaltaisiksi, niin että hänen Poikansa olisi esikoinen suuressa veljesjoukossa. 30Ne, jotka Jumala on edeltä määrännyt, hän on myös kutsunut; ne, jotka hän on kutsunut, hän on myös tehnyt vanhurskaiksi; niille, jotka hän on tehnyt vanhurskaiksi, hän on myös lahjoittanut kirkkautensa.
    Jumalan rakkaus
    31Mitä voimme tästä päätellä? Jos Jumala on meidän puolellamme, kuka voi olla meitä vastaan? 32Kun hän ei säästänyt omaa Poikaansakaan vaan antoi hänet kuolemaan kaikkien meidän puolestamme, kuinka hän ei lahjoittaisi Poikansa mukana meille kaikkea muutakin? 33Kuka voi syyttää Jumalan valittuja? Jumala – mutta hän julistaa vanhurskaaksi! 34Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus – mutta hän on kuollut meidän tähtemme, ja enemmänkin: ..."

    Lähetä srv kerran koko Raamattu jauhohattu,että kiinnostaa:)) amerikkalainen paskalahko!

    Äänestä

2. Kor. 11:15

Ei siis ole mitenkään merkillistä, että hänen palvelijansa esiintyvät Jumalan asian palvelijoina. He saavat tekojensa mukaisen lopun.

Äänestä

Viimeinen tuomio tulee tekojen ja lakien mukaan.

Ei lain tehtävä ole pelkkä synnin tunto, kuten usein hoetaan yhtä jaetta.

Paatuneiden omatunto ei anna mitään synnintuntoa, vaikka he lukisivat lakia.
Eikä ne synnintekujät ja roistot edes lue mitään lakia, koska uskovat Paavalin valheita, että lait on kumottu.

Äänestä
  • Jeesusta meidän pitää uskoa ja totella.

    Matt. 5:18

    Sillä totisesti sanon minä teille: siihenasti kuin taivas ja maa katoo, ei pidä vähinkään piirto eikä joku rahtu laista katooman, siihenasti kuin kaikki tapahtuvat.

    Luuk. 16:17

    Pikemmin taivas ja maa hukkuu, kuin rahtukaan laista putoo.

    Äänestä

  • Eikä ne synnintekujät ja roistot edes lue mitään lakia, koska uskovat Paavalin valheita, että lait on kumottu.
    Kato,tästäkin kun mainitaa Paavali saa tämä puupää riitaa?
    Tälläistä on uskonto,riitaa ja täyttä paskaa Amerikan lahkot ja muut!
    Vain usko Rakkauteen on paras !
    Uskonnot ovat apinoiden kuten jenkkien huuhaat!

    Äänestä

Jeesus huusi ristillä: Se on täytetty! Uskovaisten tulkinnan mukaan Jeesus tarkoitti lakia. Laki on siis täytetty kaikkien ihmisten edestä.

Toisaalta, Raamatun Jumala oli antanut käskyn: olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa. Jeesus ei tuota käskyä todistetusti täyttänyt.

Tuomitaanko Jeesus valehtelijana viimeisellä tuomiolla ja kuka sen tekee?

Äänestä
  • Lakia noudatetaan tai ei noudateta.

    Tynnyri voidaan täyttää.

    Roistot julistaa, että lait on kumottu, koska silloin heitä ei voida tuomita lakien rikkomisesta eli synnistä viimeisellä tuomiolla.

    1. Joh. 3:4

    Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Lakia noudatetaan tai ei noudateta.

    Tynnyri voidaan täyttää.

    Roistot julistaa, että lait on kumottu, koska silloin heitä ei voida tuomita lakien rikkomisesta eli synnistä viimeisellä tuomiolla.

    1. Joh. 3:4

    Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

    Paavali oli murhamies ja toki hän kannatti ajatusta, että lait on täytetty ja hävitetty.

    Äänestä

Jokainen tuomitaan tekojensa mukaan,TOTTA !

Kun kuolet maalisesta kehostasi. Tulet näkemään teot mitä teit sen toisen vastapuolensilmien nähden.
Ei ketään tuhota,ei rangaista vaan elämä on oppikoulu.
Voi olla ,että joudut tulemaan tänne uudestaan paikkaamaan virheitäsi?
Keho kuolee,energia/henki ei koskaan !

Äänestä
  • Ylivainio kopioi Hindujen kaatotekniikan, tönäisy otsaan ja kanttuvei

    googlaa: shaktipat -tekniikka

    Äänestä

Aloittaja pääsee tekojensa avulla taivaaseen. Tämä on pakkovauvakastettujen usko.

Äänestä
  • Kyllä, "pakkovauvakastetut" uskoo että vain Kristuksen kautta päätään taivaaseen.

    Useamman kerran kylvetetty taas luottaa tekoihinsa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei kannata nuolaista ennen kuin tipahtaa.

Silloin kun usko on käännyttämällä aikaansaatua päänuskoa, ei se ketään pelasta yhtään mistään. Helluntailaiset ovat käännynnäisiä ja siihen päälle proselyyttikaste, pelkkä vesikaste on yhtä tyhjän kanssa.

Jaak. 2:20

Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

Ilm. 2:23

Hänen lapsensa minä surmaan rutolla. Kaikki seurakunnat tulevat tietämään, kuka minä olen: minä tutkin sydämet ja ajatukset ja annan jokaiselle teistä hänen tekojensa mukaan. [1. Sam. 16:7; Ps. 7:10; Jer. 11:20; Room. 2:6]

Ilm. 20:12

Näin myös kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä. Kirjat avattiin, avattiin myös elämän kirja, ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli merkitty, kukin tekojensa mukaan. [Dan. 7:10; Luuk. 10:20+ | Matt. 16:27+]

Ilm. 20:13

Meri antoi kuolleensa, Kuolema ja Tuonela antoivat kuolleensa, ja kaikki heidät tuomittiin tekojensa mukaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu