Saako ravintolatyöntekijältä vaatia kielitaitoa

Saako vaatia suomen kielien osaamista?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c305ad01-ab44-4eb0-8d28-6a76d0f6bb9f

Monissa yrityksissä vaaditaan englannin kielen hallintaa.
Saako vaatia suomen kielien hallintaa?
36259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

SAAKO VAATIA ETTÄ LÄÄKÄRI puhuu suomea.

Äänestä
  • Pahoin pelkään, että kohta sitä ei saa enää vaatia.

    Äänestä

  • Wollen = haluta, saksan kielellä, joka on EUn ja RKPn virallinen kieli.

    Jännää että savolaiset käyttää saksan kielen Sie-sanaa...

    Äänestä

  • Kyllä. Laki määrää virassa toimivalle kielivaatimuksen. Yksityisen sektorin puoskarit ovat eri asia.

    Äänestä

Saa vaatia. Suomi sulkee palveluista ulos ison osan kansalaisia, joilla ei ole ollut mahdollisuuttaa kouluttautua ja opiskella kieliä.

Sama asia tapahtuu digipalveluiden osalta. Viimeksi tänään oli maakuntalehdessä kirjoitus iäkkäästä ihmisestä, joka saatuaan aivoinfarktin yritti saada apua soittamalla jatkuvasti eri numeroihin. "Palvelussamme on ruuhkaa" oli vastaus. On paljon iäkkäitä, joilla ei ole nettiä eivätkä sitä osaisi käyttääkään. Maaseudulla tuskin on edes mahdollista saada opastusta.

Ambulanssi ei tätäkään potilasta huolinut kyytiin ja kun hän lopulta pääsi sairaalaan taksilla, liotushoitoa ei enää voitu antaa. Lähetettiin sairas ihminen parin päivän jälkeen kotiin pärjäämään yksin.

Tätä tapahtuu jatkuvasti Suomessa. Iäkkäät jätetään heitteille, ja vastuuhenkilöiden vastaukset ovat samaa liirumlaarumia, mitä jokaisessa asiakaspalvelussa papukaijan tavoin jankataan. Suurinpiirtein "voi voi ei voi mitään..."

Kurjaksi on mennyt. On kai tarkoituskin, että iäkkäät siivotaan pois silmistä? Vieläpä kun on kielipuolia asiakaspalvelijoita, jotka eivät edes ymmärrä mihin apua milloinkin tarvittaisiin.

Vaatikaa!

Äänestä

Ehkä vanhusten ravintoloissa mu jos nåoremmar ei enlantia osaa niin vissii harvemmin on varaakaan ravintoloihin

Äänestä
  • Sulla näyttää suomen kielikin jo tuottavan suuria vaikeuksia 🤣

    Äänestä

Vaasassa on pakko osata ruotsia. Muuten kovat lehtikirjoittelut kun hovin väkeä ei puhuteltu ruotsiksi.

Äänestä
  • Kummaku mä oon Vaasata ja tulen hyvin joka paikassa toimeen Suomen kielellä. En osaa pätkään Ruotsin kieltä. Ollu jo 34v täällä

    Äänestä

Kyllä Suomessa pitää saada palvelua suomeksi. Eli kyllä ravintolan henkilökunnan tulee osata vähintään tyydyttävästi suomea. Jos jossain ravintolassa käy usein esim. ulkomaalaisia turisteja, niin silloin on tietysti viisasta bisneksen kannalta huolehtia siitä, että ravintolassa on saatavilla myös englanninkielinen ruokalista ja että henkilökunnalla on vähintään tyydyttävä englanninkielentaito, mutta suomalaisille silti palvelua suomeksi.

Äänestä

Ei kai noilta voi lainmukaan tuollaista vaatia. Henkilöhän joka työtä hakee voi olla mykkä? Kai tuosta sanktioita tulee jos työnantaja vaatii että puhua pitää osata ja vielläpä suomea.

Äänestä

Suomessahan asiakkaan ei lainmukaan tarvi saada ravintolassa edes palvelua ollenkaan. Jos meinaan henkilökuntaa ei kiinnosta palvella. Ainut oikeus kai on etsiä tuolloin toinen paikka. Ei ravintolat halua asiakkaiksi lihavia ja rumia hieltä haisevia ihmisiä.

Äänestä

Suomen kielen osaamista ei ainakaan voi vaatia. Suomihan on 2 kielinen maa. Joten kyllä tuo oikeuteen menisi jos työnantaja vaatii suomenkielen taitoa henkilökunnalta.

Äänestä
  • Riippuu onko paikkakunta virallisesti kaksikielinen. Kaikki eivät ole.

    Äänestä

- onko teillä gluteenitonta?
- kyllä on.
- onko tämä gluteeniton?
- kyllä on.
- onko siinä vehnää?
- kyllä on.

Keskustelu tosielämästä mamun kanssa ja sitten ulos ja vaihto seuraavaan ravintolaan. Vielä on laillista vaihtaa...

Äänestä
  • Kyllä on

    Äänestä

  • Mitä helvettiä sää höpääjät luulekko että joku kyyppäri joka asiakkaita juottaa humalaan tai kantaa niille ruokaa pöytään tietää edes mitä sana gluteeniton tarkoittaa.
    Vammasille asiakkaille jotka ei pysty syömään normaali ruokaa on ruokapaikkana esimerkiksi koti.
    Mistä vitusta noi tietää mitä kokki ruokaan lappaa. Tuo että huomioidaan Vähemmistö asiakkaat niin... sen aika alkaa olemaan ohi. Ottakoon omat eväänsä mukaan.

    Äänestä

  • gluteeniton vai gluteenit-on ?

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Mitä helvettiä sää höpääjät luulekko että joku kyyppäri joka asiakkaita juottaa humalaan tai kantaa niille ruokaa pöytään tietää edes mitä sana gluteeniton tarkoittaa.
    Vammasille asiakkaille jotka ei pysty syömään normaali ruokaa on ruokapaikkana esimerkiksi koti.
    Mistä vitusta noi tietää mitä kokki ruokaan lappaa. Tuo että huomioidaan Vähemmistö asiakkaat niin... sen aika alkaa olemaan ohi. Ottakoon omat eväänsä mukaan.

    Sehän on kuule niin, että ravintola on vastuussa, jos asiakas saa väärää tietoa ruuassa käytetyistä raaka-aineista ja syö tyytyväisenä kunnes saa jopa kuolemaan johtavan allergisen kohtauksen.

    "Kyyppäri" on se, joka palvelee ja jonka tehtäviin kuuluu myös osata kertoa mahdollisista allergiaa aiheuttavista aineista.

    Allergisista asiakkaistaan huolehtiva ravintola merkitsee ruokalistalle mitä mikin ruoka-annos sisältää.

    Oletko joskus kuullut puhuttavan "anafylaktisesta reaktiosta"? Et ilmeisestikään, kun sulla on varaa nimitellä allergisia ihmisiä. Toivottavasti sinua ei koskaan pistä kyy tai ampiainen, jos vaikka sattuisit kärsimään tuosta reaktiosta tietämättäsi. Jos nyt kuitenkin pistää, niin tiedät mistä on kyse. Noutaja vaanii...

    Äänestä

Voi tietenkin vaatia. Mutta ei voi vaatia että hakija on etninen suomalainen. Sitäpaitsi ravintolasanasto on monesti hukassa hyvääkin työenglantia puhuvilta. Menee puurot ja vellit sekaisin.

Äänestä
  • Mutta jos ravintolan omistaja on somali niin kyllä se voi vaatia että työtä hakevan on oltava etninen somali.
    Ei sen tarvi palkata vääräuskoista valkonaamaista paskaperse suomalaista liikkeeseensä myymään halai-lihaa....

    Äänestä

  • No ei kai nykyään oikein missään työpaikassa enää voi vaatia, että pitää olla etnisesti suomalainen. Sehän katsottaisiin syrjinnäksi, jos henkilöllä on kuitenkin koulutus alalle ja kokemusta. Mutta sehän ei ole syrjintää, jos vaaditaan että tulee sen verran osata suomea että voi palvella asiakasta suomeksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    No ei kai nykyään oikein missään työpaikassa enää voi vaatia, että pitää olla etnisesti suomalainen. Sehän katsottaisiin syrjinnäksi, jos henkilöllä on kuitenkin koulutus alalle ja kokemusta. Mutta sehän ei ole syrjintää, jos vaaditaan että tulee sen verran osata suomea että voi palvella asiakasta suomeksi.

    Vaatii ei voi mutta ei sun pakko ole ulkomaalaista palkata. Kymmenet ulkomaalaiset ravaa turhaan kyselemässä töitä vähillä varoillaan.
    Kyllä selkeempää olis että vois työpaikka ilmoituksessa suoraan sanoa millainen henkilö kyseiseen tehtävään tullaan palkkaamaan. Ja sitten että lain kirjain täyttyy pistää alle että tietysti myös etniseen vähemmistöön kuuluvat voi hakea....

    Äänestä

Kyllä työntekijät voi valita. Vähän kuin merillä eli ammattitaidosta voidaan tinkiä mutta ei luonteesta.

Äänestä
  • Ja valitaanhan ne otetaan nyt vaikka että etsit kirvesmiestä 2 hakee toinen on 31 vuotias joka valmistumisestaan asti on tehnyt kirvesmiehen töitä toinen hakija 64 vuotias joka valmistumisestaan asti on tehnyt kirvesmiehen töitä.
    Pitäisikö noista siis lainmukaan valita pätevämpi?

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Ja valitaanhan ne otetaan nyt vaikka että etsit kirvesmiestä 2 hakee toinen on 31 vuotias joka valmistumisestaan asti on tehnyt kirvesmiehen töitä toinen hakija 64 vuotias joka valmistumisestaan asti on tehnyt kirvesmiehen töitä.
    Pitäisikö noista siis lainmukaan valita pätevämpi?

    64 vuotias jos on etniseen vähemmistöön kuuluva voi olla kova paikka työnantajalle. Kai tuo rasistisuutta osoittaa jos ei pätevämpää palkkaa heheh!

    Äänestä

Kaikenlaista voi aina vaatia, se on sitten eri asia mitä voi käytännössä saada.

Minua ei haittaa ollenkaan jos tarjoilija ei puhu yhtään suomea. Tilaaminen on aina onnistunut joko englanniksi tai sitten elekielellä ja ruokalistaa osoittelemalla.

Mutta toisaalta ymmärrän että jos ei itse puhu englantia ja on tarkka ruokavaliostaan, allergioita ja muita pikkutarkasti selvitettäviä asioita, niin sehän ei toimi vieraskielisen tarjoilijan kanssa.

Äänestä

Kielitaitoa (Suomi, Ruotsi, Englanti jne) saa tietenkin vaatia.

Sellaista sukunimeä, jonka joku julkkistyrkky osaa lausua, ei saa vaatia eikä sukunimi kerro kielitaitoa.

Äänestä

Saa ja pitää..

Äänestä

No tietenkin.maassa maan kieltä ja Englanti on hyvä kansainvälinen kieli.sitä osaa monikin.

Äänestä
  • "Monikin" ei tarkoita kaikkia.

    Kun tulee maahan, ensimmäinen asia jota pitää vaatia - siis PITÄÄ - on kielitaito. Sitä tarkoitusta varten tulijoille on tarjolla eritasoisia kursseja, jotka siis me kaikki palvelun tarvitsijat kustannamme.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    "Monikin" ei tarkoita kaikkia.

    Kun tulee maahan, ensimmäinen asia jota pitää vaatia - siis PITÄÄ - on kielitaito. Sitä tarkoitusta varten tulijoille on tarjolla eritasoisia kursseja, jotka siis me kaikki palvelun tarvitsijat kustannamme.

    Suomeen saapuu vain se jämäjengi jota muut.ei huoli, USA lipasee kermatnpäältä...jenkeissähän on jo oma somppu-osavaltio, ei sinne kielitaidottomia eikä passittomia huolita.

    Äänestä

Ovella on nykyään lappu: "Puhumme myös suomea", eli lupa vaatia kerrotaan jo saapuessa.

Äänestä

Haastakaa Fasu käräjille jos ette saa palvelua. Voin kertoa että käräjät maksaa teille sit 120 000 egee per nuppi jos erikseen haastatte 😭😭😭😭

Äänestä

Jännäksi on mennyt. Rekrytoit tarjoilijaa asiakaspalvelutehtäviin. Lopulta sinulla on kolme hakijaa. Yksi on suomalainen joka on käynyt kaikki tarvittavat koulut. Toinen ulkomaalaistaustainen, joitakin kouluja käynyt hänkin kotimaassaan. Osaa äidinkieltään, englantia ja suomeakin auttavasti. Kolmas osaa sanoa ugulumugulu ja pyöritellä päätään joka kysymykseen. Kouluista ei ole tietoa.

Palkkaat sen kouluja käyneen maahanmuuttajan. Ja SILTI sinua syytetään rasismista.

Äänestä

150kg keijukainen söi Aihisen. Oliko henkilökohtaista vai mistä moinen?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Saako vaatia suomen kielien osaamista?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c305ad01-ab44-4eb0-8d28-6a76d0f6bb9f

Monissa yrityksissä vaaditaan englannin kielen hallintaa.
Saako vaatia suomen kielien hallintaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu