Varmaan autonostossakin pitää kysyä tietoja vain kyseisen automerkin myyjältä. Ja sitten rukoilla, että kannattaako tuo auto ostaa. Kuulostaa typerältä, mutta niinhän mormonit haluavat ihmisten valitsevan heidän uskontonsa.
Mormonismia ja autonostoa
Anonyymi-ap
5223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä on myös vapaa tahto autoa ostettaessa, jonka vuoksi ei tarvitse rukoilla. Mutta jos oikean uskonnon etsimistä vertaa auton hankintaan, niin tuskin kilpailevan automyyjän edustaja on oikea lähde oikean tiedon saamiseksi. Esimerkiksi jos harkitset Volkswagenin ostamista, niin tuskin pyydät tietoa Volvon tuottajalta, koska sen tavoitteena on saada sinut ostamaan omaa tuotetta.
Sama pätee myös jos etsii Jumalan hyväksymän kirkon tai uskonnon. On turha hankia oikeata tietoa esimerkiksi mormonien uskosta sellaisesta paikasta, jossa ihmisten halutaan pysyttelevän kaukana mormoneista.
Nimenomaan kannattaa kysyä Volvon tuottajalta myös. Mutta päätös pitää osata tehdä ihan itse. Ollihan edustaa täällä sitä näkökulmaa, että Volkswagenin ulkopulisilta tahoilta ei saisi kysyä mitään eikä edes niiltä Volkswagenin edustajilta, joilla saattaisi olla rehellisiä negatiivisia kommentteja Volkswagenista.
Niin, vain silloin jos harkitsee vaihtoehtoisesti Volvon ostoa. Tosin liikemaailmassa ollaan tietoisia, että ei kannata nustamaalata kilpailevan yrityksen tuotetta, koska siten toimitaan vain kyseisen yrityksen mainosmiehenä. Tätä asiaa ei selvästikään ymmärretä uskonnon puolella.
Mutta kannattaa tutkia, että mikä asia Volvossa on paremmin kuin Volkkarissa. Hinta-laatusuhde on tärkeä kriteeri. Ja tietenkin kannattaa etsiä käyttäjäkokemuksia Nykyisin se onnistuu helposti netissä.
Volvossa on hyvää ainakin se, että oikea ja vasen eivät mene helposti sekaisin, koska ne on merkitty rattiin.
Kannattaa etsiä tietoa riippumattomista lähteistä. Uskonnoissa se on lähes mahdotonta, mutta kannattaa nyt ainakin yrittää. Tosiasioita voi etsiä uskonnoistakin, esimerkiksi Joseph Smithin henkilöhistoria on hyvä paikka aloittaa mormonismin tutkiminen. Suuri osa totuudesta on kadonnut mormonien totuuden järjestelmälliseen peittämiseen, mutta pieniä totuudenmurusia löytyy jos jaksaa etsiä. Voisi vaikkapa kysyä miksi ainakin kaksi Smithin kymmenistä vaimoista oli 14-vuotiaita. Tuota kysymystä voisi seurata kysymys Abrahamin kirjan alkuperästä. Kun on tietoa, ei tarvitse hyväksyä satuja totuudeksi.