Eräs valhe-eksytys Paavalista! Mikä? (5.6.2024)
Oikaisua - Raamatun sanalla!
Ne, jotka vuodesta toiseen sepittävät likaisia valheoppejaan apostoli Paavalista, ovat keksineet (omien korviensa välistä - tietysti lähettäjänsä paholaisen avulla!) erään harhauttavaksi toivomansa esityksen.
Siinä nämä valheopettajat koettavat yhdistää kaksi Raamatun Saulia. Ja asettavat nämä kaksi Saulia kuin samalle viivalle? Nyt Raamatun sanan Valoa asiaan.
A) Kuningas Saulin kohtalo?
---------------------------------------------
Hän oli Israelin 1. kuningas. Sitten hän lankesi tottelemattomuuteen, ja menetti asemansa. Jumala päätti valita toisen kuninkaan. Profeetta Samuel toimitti asiaa. Ole hyvä ja lue ITSE 1. Sam kirjan luvut 15 ja 16.
Tottelemattomuutensa syystä kuningas Saul menetti sekä kuninkuuden että Herran Hengen osallisuuden.
” Mutta Herran henki poistui Saulista, ja Herran lähettämä paha henki vaivasi häntä” ( 1 Sam 16:14)
Kun luet lisäksi 1. Sam kirjan luvut 17-31, saat kokonaiskuvan siitä, mitä tapahtui, miten kävi?
B) Apostoli Paavali ( = Saulus tarsolainen)
------------------------------------------------------
Vaikka aopostoli Paavalin nimi oli Saul- Saulus, ei hänen asiassaan ja elämässään ole MITÄÄN yhteistä kohdassa A kerrotun Israelin kuningas Saulin kanssa!
Pelkästään sama nimi: Saul - ei anna MITÄÄN syytä taikka aihetta yhdistää näitä kahta Raamatun ihmistä! Päin vastoin?
A) Kuningas Saul menetti hengen siunauksen kun lankesi tottelemattomuuteen Jumalan edessä!
B) Saul, Saulus tarsolainen sai väkevän Pyhän Hengen siunauksen, kun nöyrtyi tottelemaan Herran Jeesuksen Kristuksen asiassa! Hänestä tuli apostoli Paavali!
Missään UT:N opetuksissa ei ole MITÄÄN mainintaa, sanaakaan, että Paavali olisi luopunut Herran Jeesuksen Kristuksen antamasta tehtävästä? Eikä mitään, että Hän olisi menettänyt Pyhän hengen siunauksen ja voiman!
Jopa laivamatkalla Roomaan, Paavali toimi väkevästi Herran asiassa, ja kun laivakäki 276 henkeä pelastui Meliten saarelle (Malta) sielläkin Paavali toimi Jumalan asialla. ( (Apt 28:)
Tultuaan Roomaan, Paavali toimi apostolin tehtävässä.
”Hän julisti Jumalan valtakuntaa ja opetti kuka Herra Jeesus Kristus on, avoimesti kenenkään estämättä.” (Apt 28<.26-31)
ELI?
Ne tahtot jotka vääristelevät Raamatun Sanaa, sotkemalla yhteen ”kaksi saulia”, eivät tietenkään voikaan olla Jumalan asialla! Jumala ei vääristele sanoja.
Jeesus sanoi: ” Katsokaa ettei kukaan teitä eksytä”! ( Matt 24:)
Siksi? Lukekaa, tutkikaa, opiskelkaa ahkerasti Raamatun Sanaa!
Raamatun Sanalla kumoutuu valheopetust, että olisi kaksi Saulia, ja näillä kahdella Saulilla sama kohtalo!
Kääntäkää katseenne tuollaisilta inhottavilta kieroon vääntämisiltä.
Eräs valhe-eksytys Paavalista! Mikä? (5.6.2024)
9
349
Vastaukset 9
- Anonyymi
Ihan hiki hatussa ne koettaa sohia paavalia. Säälittävää ja surkeaa olla tuollaisia paholaisen käskyläisiä ja orjia!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18503580/paavalissako--saatanan-enkeli---mita-ut-valaisee--(a) - Anonyymi
Mitäpä eivät valheiden kirjoittajat Paavalista keksisi.
Orjat tottelee isäntäänsä, perkele on ollut valehtelija alusta asti.
Samaa rataa menee, ja sen käskyläiset. - Anonyymi
No, ne katoavat kuin savu.
- Anonyymi
Eksyttäjät ovat itse täysin eksyksissä. ja tarjoilevat toisille potaskaa.
Raamatun Sanan tuntemus on ala-arvoista.
Tunnetaan joku jae sieltä, toinen täältä.
Sepitetään niistä satuja, paholaisen avustuksella.
Selvin päin tuskin niitä kirjoitellaan.
Pimeässä ei näe.
Mutta ne, jotka ovat Jumalan hengen valossa, näkevät nuo iljettävät sepitykset. - Anonyymi
Jotkut rakastavat valheita,
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18009035/apostolin-paavalin-valinta--juudaksen-tilalle---mita-siita#comment-129575702 - Anonyymi
Kirjoituksia kieroon vääntämällä eksyttäjät pelaa!
- Anonyymi
Se on tosiaan nähty,
- Anonyymi
Kirjoituksis kieroon vääntämällä koettavat mustata Paavalia!
- Anonyymi
Mitäpä ne muuta, Paavalin vainoojat. Valheita mennen tullen, ja Sanaa väännetään kieroon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221040Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46725
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560