Monet vasemmistopuolueiden ja myös sateenkaariliikkeen aktivistit ovat asettuneet puolustamaan islamismia ja terroristijärjestö Hamasia.
Mikä ideologioita yhdistää? Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kalevan mukaan taustalla on länsimaisen juutalaiskristillisen perinteen kritiikki ja sen vastustaminen.
Studiossa aiheesta keskustelemassa Lähi-idän asiantuntija Seida Sohrabi ja kansanedustaja Atte Kaleva. Ohjelman toimittaa Jori Asikainen.
https://www.permanto.fi/serie/details/229401409/294882501
Mikä ideologioita yhdistää? Kokoomuksen kansanedustaja Atte Kalevan mukaan taustalla on länsimaisen juutalaiskristillisen perinteen kritiikki ja sen vastustaminen.
Studiossa aiheesta keskustelemassa Lähi-idän asiantuntija Seida Sohrabi ja kansanedustaja Atte Kaleva. Ohjelman toimittaa Jori Asikainen.
https://www.permanto.fi/serie/details/229401409/294882501
Vastaukset 61
Vanhimmat
Nyt on asiaa!
ArtoTTT
Entiset vasemmistoparatiisit on nykyään karseita paikkoja, mutta Israel vihaa voi viljellä edelleen kuten ennenkin.
Islam ja vasemmisto ovat löytäneet toisensa.
Eivät siis edes itse tiedä mitä vouhottavat. 😼
Heillä on vain yhteiset viholliset.
Joo, niitä on ainakin
• oikeisto
• kristityt
• juutalaiset
Totta, kristityt ja juutalaiset.
Kyllä!
Honkasalo on putinisti ja Hamasin kiihkeä kannattaja.
Hirveä nainen!
Fiksuja tyyppejä.
Aina hyvää keskustelua heidän kanssa
Kuka muka?
Honkasalo ja kumppanit pantaisiin ensimmäisinä telkkien taakse jos Hamasin johtama hallitus saisi vallan tuossa palestiinlaisvaltiossa.
Hamas EI HYVÄKSY demokratiaa.
Hirvee eukko!
Seida & Atte
osaatko sinä 6miljoonaa kieltä , olkoon voima kanssanne 🤣🤣🤣
Mitä mongerrat?
Ei saa selvää.
Mikä yhdistää.Vastaus on .....Saatana.
Hedelmistään heidät tunnette.
Katsokaa hedelmiä sillä nyt on aika jolloin kukaan ei jää piiloon ja hedelmät tulevat esiin.
Saatanan vihervasemmisto.
Entä luomakunta....Ihminen on ylin ka kaikki on alistettu ihmisen alle, mutta katsokaa vihreitä ja eläinakstivisteja niin eläimet on ihmisen edelle laitettu.
Täysin Jumalan asetuksen vastaisesti.
VESEMMISTON KAUTTEN VEHESTYKSIN ON SUOMEEN SUURIMMA TUHOYRITYKSET TEHTY
KUTEN VELJE SOTA MITÄ VENÄJÄN VOIMIN PYRKIVÄT SUOMEN HÄVITYKSEEN
Älä huuda vaikka totta puhutkin.
huutaminen on pahasta
Hyvä kehoitus.
Samat pellet riehuu joka paikassa.
Viisi peukutusta etnistä vihaa lietsovalle äärityperälle aloitukselle.
On selvää, ketkä käyttävät palstaa propagandaansa.
Olen pitänyt Räsästä kohtuullisen järkevänä tyyppinä, Gazan konflikti on paljastanut, ettei hän sitä ole. Hän on lähtenyt mukaan juutalaisten sisäiseen hihhulointiin, jossa ottavat yhten Emma Goldmanin ja Theodor Hertzelin haamut.
Kummankaan kanssa kunnollisella ja tunnollisella kristityllä ei pitäisi olla mitään tekemistä ja siksi Ruotsin valtakunta aikoinaan kielsikin juutalaisia asettumasta maahan.
Se oli ehkä hyvin viisas päätös, vaikka olemmekin sen takia menettäneet muutaman Nobelin. Historiamme ei ole ollut ollenkaan niin verinen kuin Unkarin.
Luterilaisena en kaipaa loistoa ja kunniaa, enkä tatuointeja saati liivejä, vaan rauhallista, järkevää elämää. Vain juutalaiset, jotka ajattelevat samoin, ja heitäkin toki on, saavat suosioni. Muut joutavat Babylonin vankeuteen tai Egyptiin, tai minne ikinä.
Sait minulta säälipeukun.
Voit tunkea sen sinne, missä se sinusta tuntuu parhaalle.
Ja lännen vasemmisto tarvitsee propagandaansa paljon Gazan siviilien kuolemia, lähinnä vammaisia ja mielisairaita, omaan propagandaansa ja Hamas yrittää epätoivoisesti tapattaa näitä kuolemia että tilastot olisivat mahdollisimman juhlavia lännen mediassa.
"Atte Kalevan mukaan taustalla on länsimaisen juutalaiskristillisen perinteen kritiikki ja sen vastustaminen"
Juuri kritiikki on luonut kehityksen ja sitä vastustavat vain tuollaiset atet, jotka eivät osoita mitään kiitollisuutta veronmaksajille, jotka viidakkoon alasammutun Kalevankin pelastivat.
Kaava on tuttu Venäjä- ja Israelmielisten joukossa. Traumatisoiva kokemus, enemmän tai vähemmän järjestetty sellainen, jonka jälkeen henkilö muuttuu kiittämttömäksi hörhöksi. Atte tarpoo samaa tietä kuin niin moni muukin hyödyllinen idiootti.
"Ja lännen vasemmisto tarvitsee propagandaansa paljon Gazan siviilien kuolemia, lähinnä vammaisia ja mielisairaita, omaan propagandaansa ja Hamas yrittää epätoivoisesti tapattaa näitä kuolemia että tilastot olisivat mahdollisimman juhlavia lännen mediassa."
Länsimainen Israelille vihamielinen vasemmisto ja media ovat epäsuoraan vastuussa Gazan siviiliuhreista koska juuri heitä varten Hamas tapattaa paljon siviileitä tilastoja varten.
Hamas on syy sotaan. Miksi sitä ei tuomita?
Vihdoin järkipuhetta Qatarilta:
"Qatar has given Hamas an ultimatum to accept the ceasefire deal proposed by the US and Israel or face expulsion from Doha, according to a report by CNN."
Mahtavatkohan terroristit tarttua tarjoukseen?
Sairasta touhua.
Samat viehenaamat riekkuu joka paikassa.
Jo on asiat sotkettu jos Seta puolustaa homofobisia
Mielikuvituksen tuotoksia olevia ”fobioita”. Alettaisiinko sinuakin nimitellä sellaisilla..mitä tykkäisit.. vai etkö ajattele muita.
Israel tuki hamasin niin vahvaksi, että se tuhosi PLO:n. Ei tarvitse neuvotella.
Niinkö siellä "sylttytehtaalla" nyisin opetetaan?
Sirola -opistohan on muutenkin ajastaan jäljessä.
Lii saa nokalleen EU:ssa.
Mitään Palestiinaa ole.
Hullutusten hullutus.
Vasemmisto on rauhan este.
Juuri näin, vasemmisto kun on alkanut suosia terrorismia ja terroristejä niin tämä vaan yllyttää näitä lisää tappamaan ja terrorisoimaan ihmisiä.
Täysin sairasta puolustaa Hamasin terroristeja.
Sehän tässä ihmetyttääkin. Vihervasemmisto, joka kehuu puolustavansa demokratiaa, ihmisoikeuksia ja vastustaa korruptiot, häärää kaikkein voimakkaimmin itsenäisen palestiinalasvaltion tunnustamiseksi.
Siellä nämä ihmisoikeusloukkaukset näyttäytyvät KAIKKEIN VOIMAKKAIMMIN!!!
Nykyinen Fatahin johtama hallitus on DIKTATUURI. Siellä PLO määrää, mitä saa ajatella ja puhua.
PLO:n johtajat ovat pahasti korruptoituneita ja he elävät rikkauksien keskellä kun taas tavallinen kansa on puutteessa ja pelossa.
Eikä syy ole Israelin, vaan johtajien vallan- ja rahanhimossa.
kyllä tuo helluntailainen jaksaa jauhaa...
Tuskin kaikki luterilaiset ovat noin pimeitä?
Tuskin kaikki helluntailaiset ovat tuollaisia jauhajia?
ISIStä vielä jaksettiin vastustaa mutta Hamas on saavuttanut kai ensimmäisenä terroristijärjestönä länsimaisten nuorten suosion. Seuraukset tästä voi olla karmeat sillä omalta osaltaan tämä terrorismin suosiminen johtaa lopulta turmioon ja tuhoon. Natsi-Saksa on tästä turmiosta hyvä esimerkki mikä myös alkoi juutalaisvihamielisyytenä.
"Vihervasemmisto, joka kehuu puolustavansa demokratiaa, ihmisoikeuksia ja vastustaa korruptiot, häärää kaikkein voimakkaimmin itsenäisen palestiinalasvaltion tunnustamiseksi."
Tätä karmeaa ristiriitaa ei voi ymmärtää, miksi toisaalta puolustaa demokratiaa ja miksi taasen toisaalta puolustaa diktatuuria ja terrorismia. Jotenkin näyttävät menneen sekaisin päästään.
Tämä antisemitisten voimien yliopistoihin päin lanseeraama juutalaisten vastainen liike oli osasyynä Li Anderssonin saamiin ääniin. Opiskelijat kaikki äänistivät häntä ympäri Suomea koska Li on jyrkän antisemitistinen ihminen. Sama taktiikka nosti Hitlerin aikoinaan valtaan.
"Ja lännen vasemmisto tarvitsee propagandaansa paljon Gazan siviilien kuolemia, lähinnä vammaisia ja mielisairaita, omaan propagandaansa ja Hamas yrittää epätoivoisesti tapattaa näitä kuolemia että tilastot olisivat mahdollisimman juhlavia lännen mediassa."
Tässä toinen esimerkki siitä että vasemmistossa olevat ihmiset ovat menneet psyykkeessään sekaisin.
Vasemmisto tarvitsee Gazan siviilien kuolemia runsaasti Israelin vastaiseen progandaansa mitä sitten Hamas työstää lännen antisemitistien hyväksi ja toisaalta taas vastustavat siviilien kuolemia.
Ympäri länsimaiden yliopistokampuksilla Hamasin puolesta mieltään osoittavat opiskelijat eivät ole pelkästään vasemmistolaisia, kun ns. elittiiopiskelijoitakin on mielenosoittajien joukoissa.
Kuulemani mukaan rahoittajana toimii arabivaltio Oman, joka rahoittaa myös Hamasia.
Mitä tulee maamme Hamasin puolella oleviin, niin luulisi heidän antavan Gazalais- vanhemmille ja terroristijärjestö Hamasiin kuuluville vanhemmille,Suomen esimerkin valossa vinkkejä siitä kuinka suojella lapsiaan sodan aiheuttamilta haavoittumisilta ja kuolemilta.
Gazan väestöstä sanotaan olevan lapsia j nuoria liki puolet.
Niin gazalaiset kuin myös muutkin ns. palestiinalaiset ovat taustaltaan arabeja, joita on noin 300 miljoonaa.
Kun suomalaisvanhemmat luovuttivat sodan jaloista lapsiaan (liki 80 000 lasta) turvaan naapurimaihin, Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan, niin herää kysymys miksi Hamas ja Gazalaisvanhemmat eivät pyytäneet arabiveljiltään apua lastensa suojelemiseksi sodan aiheuttamilta traumoilta, haavoittamisilta, kuolemilta, nälältä ja janolta?
"Kuulemani mukaan rahoittajana toimii arabivaltio Oman, joka rahoittaa myös Hamasia."
Tämä antisemitistinen nuorten mellakointi ja Li Anderssonin joukkoäänestäminen on tosiaan islam-rahoitteista toimintaa lännen tuhoamiseksi. Alunperin oli osa vankkaa suunnitelmaa Hamasin terrorioperaation jatke, missä Hamas tuottaa siviiliuhreja runsaasti länsimaita varten ja sitten kiihotetaan nuoret Israelin vastaiseen vihaan ja mellakointiin, mitä oli sitten mamujen tarkoitus jatkaa vielä voimallisemmin että tuhotaan koko länsi ja avataan suora reitti Putinille.
Onko sinulla muitakin harhoja, esimerkkiksi uskot johonkin jumalaan?
Tarkoitatko omia harhojasi?
Länsivasemmisto lähtee propagandassaan liikkeelle tosiaan samalla taktiikalla kuin natsit 1930-luvun alussa, koska ymmärtää että juutalaisvihamielisyydellä saadaan paljon ääniä ja kannatusta. Historia taas toistaa itseään. Katsoin juuri Polanskin elokuvaa "Pianisti" missä tuodaan lähes dokumentaarisesti esiin mihin tämä vasemmiston juutalaisuusvastaisuus lopulta johtaa. Lännellä on edessään karmea tulevaisuus.
Islam ja vasemmisto, vaarallinen yhdistelmä.
Siinä pahan akseli.
Hamas on pahuus?
Kyllä on.