Hauska muistella vanhoja aikoja ja kaikkea mitä silloin joutui tekemään. Joutui käymään pankissa maksamassa laskut tai bensa-asemalla tankkaamassa auton.
Nyt on paljon paremmin kun pankkiasiat voi hoitaa kotoa ja autokin latautuu pihassa. Ja onhan tuo bensan hintakin aivan pelkkää ryöstöä. Kotisähköllä ajaa alle kahdella eurolla 100km.
Nyt on paljon paremmin kun pankkiasiat voi hoitaa kotoa ja autokin latautuu pihassa. Ja onhan tuo bensan hintakin aivan pelkkää ryöstöä. Kotisähköllä ajaa alle kahdella eurolla 100km.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Mitäpä sinä rahaton paristopelle siellä pankissa tekisit,
korkeintaan veisit kengänpohjissasi hiekkaa pankkisalin lattialle.
HEH HEH
Kuinka vanha patu sinä oikein olet? Itse olen jo 55, enkä ole koskaan käynyt pankissa maksamassa yhtään laskua. Ihan ensimmäiset laskut taisin maksaa maksupalvelussa, eli postilaatikkoa lähempänä en käynyt pankkia ja pari vuotta myöhemmin puhelinpankissa tuli hoidettua kaikki laskut ja siitä taas pari vuotta niin modeemi alkoi huudella pankkiin.
Bensa-asemalla kävin eilen. Operaatio kesti range 50 km:stä range 750 km:ään 3 minuuttia. Olisi kestänyt vähemmänkin, mutta kyseisellä asemalla on sikahidas korttiautomaatti.
Täysin hölmöläisen hommaa kärrä massoittain rahaa bensikselle kun kotiin tulee halpaa sähköä.
Alle kaksi euroa per sata kilsaa.
Vain ääliö hankkii sähköpäristimen vaivoikseen.
PATTERIPELLET HOITOON
Polttiishörhöjen jutut putoavat viisivuotiaan tasolle kun oikeita argumentteja ei ole.
Alotus se on pellen tekemä. Iskällä taatusti leasingauto, kun ei ollut varaa ostaa.
Paitsi sitten kun sen homman laskee auki, niin sähköautolla 100 kilometriä maksaa noin 25-100€, vähän riippuen siitä, kuinka suuri arvonalenema toteutuu omistusaikana.
Niinkö sinä tyhmyri luulet, että polttomoottorilla ei ole sama homma?! Paitsi että 40 k€ polttiksella maksaa bensat edelleenkin 5-6 kertaa enemmän sataselle, kuin saman hintaisella sähköautolla.
Paitsi että riippuen autotarpeesta ja hintaluokasta se vastaava sähköauto voi olla huomattavasti kalliimpikin, siksi koko homma pitää aina laskea tapauskohtaisesti auki.
Vain tyhmyri hehkuttaa pelkkää käyttövoiman kilometrikustannusta ja kuvittelee että se on yleistettävissä kaikissa tapauksissa.
Maksat kymmeniä kertoja enemmän rahaa kuukaudessa että saat ladata.
Itse olen 58 vuotias, aloitin yritystoiminnan 1994 ja olen pankissa käynyt maksamassa satoja laskuja.
Minä pidän hölmöläisen hommana sitä, että maksaa helvetisti siitä että voi vähän säästää.
Minun ajoillani ei sähköauto maksaisi itseään takaisin varmaan ikinä.
Jos rahaa pitää koko ajan miettiä, niin sitä on aivan liian vähän.
Tai kulutustottumuksissa on vikaa.
Aivan! Köyhä se, joka säästämisiään laskee.
Muistan, kävin tänään ja menen taas ensiviikollakin.
Moni käy bensiksellä ja kauan.
"Bensiiniautojen osuus alkuvuoden ensirekisteröinneistä on ollut noin 47 prosenttia Autoalan Tiedotuskeskuksen tuoreen tiedotteen mukaan. Näin lähes joka toinen tänä vuonna ensirekisteröity auto liikkuu pääsääntöisesti bensiinimoottorilla, vaikka näihin lukuihin lasketaan myös sähköistetyt voimalinjat, eli kevythybridit ja täyshybridit".
Liian kallista ja liian vaivalloista. Lopetin bensiksellä ravaamisen jo aikaa sitten.
Älä nyt jaksa tuota samaa paskaa.
Harmittaako persaukista:)
Itsehän tankkaamisen kalleutta valittelit. Kukas tässä oikein on persaukinen?
Kyllä olen käynyt pankissa kun hain lainaa ja mietin mihin sijoittaisin säästöjäni.
On vielä asioita joita on pakko hoitaa konttorissa, vaikka lähes kaikki asiat hoituu netissä. Bensaa tankaan aina tarpeen mukaan.
Jos ei hankin omistusasuntoa ja ole varoja sijoitella, niin ei pankissa ole kauheasti asiaa jos on jo pankkitili.
Omat sijoitukseni olen hoitanut pankin nettisovelluksen avulla. Erittäin kätevää.
Lapsenlapselle ostan kuukausittain rahasto-osuuksia ja senkin "tilin" avaaminen onnistui etäpalaverin avulla.
Viimeksi olen pankissa käynyut talon ostamisen takia noin 10 vuotta sitten.
Katsastuksessa piti jännittää meneekö auto päästötestistä läpi...
Dieseli kun oli piti jännittää laukeaako koko moottori, kun katsastusmies ryntäyttää sen täysille kierroksille.
Sähköauton kanssa kun menet katsastukseen, niin sinua ei pelkästään jännitä vaan sinulla on suorastaan pskat housussa.
HEH HEH
Sellaista se on Toyotan omistaminen.
Nyt sähköauton kanssa jännität että onko pohjalevyssä kolhua…
Muistan senkin ajan kun kävin bordellissa. Enää ei tartte.
Ei seiso enää minullakaan.
Ja mopollakin sai ajaa ilman kallista korttia, 15v. ikä riitti. Tupakkiaski maksoi vitosen ja sai 16-vuotiaana ostaa. Autoissa ei ollut mitään vuotuista ajoneuvoveroa. Henkilöautokortin kaupanpäällisenä sai korttiin A-lisenssin jolla saa ajaa vaikka kuinka isoa moottoripyörää. Valtavan suuri osa nykyisistä veroista ja maksuista loisti poissaolollaan.
Oli ne kauheita aikoja.