Voisiko Venäjä vihdoin antaa niiden sotilaidensa nimet joiden se väittää kuolleen 26.11.1939 suomalaisten ampuessa rajan yli tykillä Mainilan kylää.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0260c5b7-ecba-4b7c-8acf-d5bc7968249e
Pyyntö Venäjälle
5
347
Vastaukset
- Anonyymi
Tutkimusten mukaan mitään kuolleita venäläisiä sotilaita ei löydy Mainilasta siltä päivältä.
- Anonyymi
Eli tiesivät etukäteen olla poissa siitä tykistökeskityksestä, joka tuli heille täytenä yllätyksenä.
- Anonyymi
Vaadit mahdottomia Venäjältä. Kun siellä Mainilassa ei ketään kuollut 26.11.1939, niin eihän niitä kuolleitten nimiä voi antaa, kun kukaan ei kuollutkaan.
- Anonyymi
Mitä sinä niillä nimillä tekisit, epäiletkö että olivat sinun sukulaisiasi?
Johan se on selvitetty, että Puna-armeijan tykistöyksikkö ampui NKVD:n käskystä muutaman laukauksen omalle puolelleen (tyhjälle) pellolle.
Ruumiita olisi tullut vain jos olisivat kieltäytyneet.
Suomenkielessä ns. False Flag -operaatioita kutsutaan Mainilan laukauksiksi vielä tänäkin päivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663442Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463272Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1443202- 522698
- 311993
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271890- 481666
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä881579Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401555- 391370