Uudet uutiset

"Nykyaikana tv-uutisissa ei riitä pelkkä asiasisältö, vaan katsojia on pystyttävä myös viihdyttämään. Tv-uutiset käyvät samaa kilpailua ihmisten vapaa-ajasta kuin esimerkiksi suoratoistopalvelut.

Viihdyttävyyteen oli satsattu muun muassa hulppean kokoisilla videonäytöillä, ja esimerkiksi pystysuuntaisen näytön käyttö oli mukava lisä.

Viihdyttävyyden näkökulmasta uudistus jäi pettymykseksi, sillä lähetys oli hyvin asiakeskeinen ja maltillinen. Minkäänlaista vau-efektiä ei tullut missään kohtaa.

Ensimmäisen lähetyksen perusteella Yle on pitäytynyt liian paljon tutussa ja turvallisessa."

Brasilian malliin sitten vähäpukeisia naisia uutistoimittajaksi, niin katsojat viihtyvät?
(uutisten kuuluu olla ohjelmia, joissa välitetään kansalaisten elämään vaikuttavia uutisia neutraalisti ja mahdollisimman tiiviissä paketissa)

8

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myykö mikään enää? Sexin teho taitaa olla jo menettänyt merkityksensä kun kansa "lääkitään" kovalla p0rn0lla jo kapalosta lähtien. 2020-luvulla siirryttiin kuolema -teemaan. Pelko on tehokas mielenhallintakeino, eittämättä. Rappio rehottaa: Sivistys puuttuu, identiteettikriisit valtaavat alaa, moraalista viis. Oman edun tavoitteluun kannustetaan, on korruptiota, inversiota, jeesustelua, usein vain ja ainoastaan "yksi oikea totuus".

    • Jaa, katsooko joku uutisia vielä säännöllisesti TV:stä? En minä ainakaan, nettiuutislehdistä uutiset näkee nopeammin, ja jos kaipaa jotain syvällisempiä keskusteluja eri aiheista, niin podcastit on keksitty, niitä suomenkielisiä podcasteja on viime vuosina ilmestynyt youtubeen kuin sieniä sateella, vielä 5 vuotta sitten niitä eri kanavia ei ollut paljon, mutta nyt niitä on kymmeniä.

      • Katson usein telkusta. Voi syödä aamupalaa tms. samalla. Usein aamulla molemmat. Tänään Yle suuressa rahapulassaan (Yle vero pitäisi varmaan tuplata että uutisiin olisi varaa) ei tehnyt aamu-uutisia, maikkari teki.


    • Anonyymi

      Uutiset ovat pilalla. Oikeita uutisia ei enää ole. Nyt uutisoidaan vain uutisankkureista. Jokaisen ig uutiset julkaistaan julkimediassa.

    • Maikkarin aamuteevee alkoi ahdistaa kun ne halusivat muuttaa mun olohuoneeseen, olla osana mun perhettä.

      Toimittaja lupaili, että tänäänkin on taas mukavaa ja mielenkiintoisia aiheita.
      Heti mainosten jälkeen.

      • Anonyymi

        Annapa heidän tulla!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Annapa heidän tulla!

        Kun ei ollut mukavaa, ei hetkeäkään. Ja ne aiheet...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      62
      1208
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      335
      685
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      636
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      99
      613
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      582
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe