F 35 HUIJAUS

Joskus on ihan hyvä uskoa ihan silmiään. Eikä siitä haittaa vaikka useamminkin. Kuka on nähnyt F 35 konetta milloinkaan missään kuvissa, minkäänlaisessa aselastissa ? Juu. Rungon sisään on piilotettu pommit. F 35 on niin pieni kone, ettei rungon sisään mitään suurempia piilotuksia voi millään mahtua !
21201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ja siksihän Suomen puolustuksesta niin huolissaan oleva tiltu harmitteleekin niin kovasti tuota Suomen päätöstä valita seuraaviksi hävittäjiseen F-35:t.

Äänestä
  • Olisiko Suomen puolustukseen olemassa muitakin vaihtoehtoja kuin riippuvaisuus USAsta. Oletko koskaan edes ajatellut asiaa ? Suomen ensimmäiset voitot Talvisodassa oli Tolvajärvellä. Mitkä loivat uskoa koko Suomen puolustuksen onnistumiseen ! Tolvajärven taisteluiden Suomalaisjoukot oli koottu valtaosin Pirkanmaalta ! Suuren osan taistelijoiden isistä oli ollut punaisten puolella Suomen sisällisodassa ! Joukossa oli suuret määrät "punaorpoja". Että näin :). Isänmaan puolustukseen kun voi olla monenlaisia vaihtoehtoja !

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Olisiko Suomen puolustukseen olemassa muitakin vaihtoehtoja kuin riippuvaisuus USAsta. Oletko koskaan edes ajatellut asiaa ? Suomen ensimmäiset voitot Talvisodassa oli Tolvajärvellä. Mitkä loivat uskoa koko Suomen puolustuksen onnistumiseen ! Tolvajärven taisteluiden Suomalaisjoukot oli koottu valtaosin Pirkanmaalta ! Suuren osan taistelijoiden isistä oli ollut punaisten puolella Suomen sisällisodassa ! Joukossa oli suuret määrät "punaorpoja". Että näin :). Isänmaan puolustukseen kun voi olla monenlaisia vaihtoehtoja !

    Nykyisin ei ole.

    Äänestä

Se on tarkoitettu ydinaseen kantoa silmällä pitäen ja Suomi tilasi niitä yli 60 kpl.

Mihin Suomi tarvitsee hyökkäykseen tarkoitettua kalustoa?

Äänestä
  • Puolustatumaan mahdolliselta terroristi- ja rikollisvaltio Venäjän hyökkäykseltä, jotta sen sotilaat eivät voi tulla Suomeenkin varastamaan lapsiamme, tappamaan, kiduttamaan, raiskaamaan ja ryöstämään suomalaisia kuten nyt ukrainalaisia.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Puolustatumaan mahdolliselta terroristi- ja rikollisvaltio Venäjän hyökkäykseltä, jotta sen sotilaat eivät voi tulla Suomeenkin varastamaan lapsiamme, tappamaan, kiduttamaan, raiskaamaan ja ryöstämään suomalaisia kuten nyt ukrainalaisia.

    Puolustautumaan hyökkäysaseella??

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Puolustautumaan hyökkäysaseella??

    Aivan. Se sota käytäisiin lopulta Venäjän alueella.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Aivan. Se sota käytäisiin lopulta Venäjän alueella.

    Pidä hatustasi kiinni.

    Äänestä

Todellinen asiantuntija meillä täällä taas 😂

Äänestä

Siellä F-35 koneen sisällä on lämpöydinpommi eli vetypommi eli
thermonuclear bomb.

Haluaako tiltu nähdä ja kokea sen?

Äänestä
  • Onpa mitätön "vetypommi" jos sillä vaan yhtä tiltua uhataan ! Vetypommin jos losauttaa , siinä kaatuu kaikki. Niin asian kannattajat kuin vastustajat ! Että hömelökö olet ?

    Äänestä

HORNETTEJA ON SYYTÄ SÄÄSTÄÄ 🛩

https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/880fb16c-5a4f-4da8-9093-b3b2058b9944?ref=ampparit:2a90

Tarkoituksena on lentää päivitetyillä koneilla ainakin vuosikymmenen loppuun, mahdollisesti pidempäänkin, jos F-35-kaluston teknologiaongelmat myöhästyttävät koneiden käyttöönottoa.

”Paperilla Hornetit jäävät eläkkeelle 2030. Mutta selkeästi aika paljon voi 5-6 vuoden aikana muuttua, ja meidän pitää olla valmiita joustamaan tarpeen mukaan”,

Äänestä

USA:lla on suuria ongelmia F-35A/B/C koneiden kanssa. Jo yli vuoteen Yhdysvaltojen Ilmavoimat, Merijalkaväki ja Laivasto ei ole ottanut yhtään F-35 konetta vastaan, sen valmistajatehtaalta. Tämä on johtunut siitä, että reklamoituja vikoja ja puutteita ei ole saatu korjattua ja TR-3 teknologiapäivitysohjelmisto on myöhässä jo yli kaksi vuotta ja on myöhästymässä lisää.
Pari viikkoa sitten Italialainen F-35 osasto oli "suojaamassa" Baltian ilmatilaa ja he kohtasivat Venäläisen Su-35 parven, yllättäen. F-35 koneiden mikään järjestelmä ei hälyttänyt/varoittanut Su-35 koneiden olemassaolosta, ennen kuin italialaiset näkivät Su-35 koneet siivellään. Tämän osastolennon aikana F-35:n tutkat tilttasivat (6) kuusi kertaa ja ne piti ladata aina uudelleen, sillä aikaa Su-35 koneet suotittivat kissa ja hiiri "leikkiä" F-35:n kopneiden ympärillä, joiden tutkat olivat sekaisin. Italialaispilotit ymmärsivät että Venäläisten Su-35 koneiden hirintäjärjestelmät ensiksi estivät F-35 tutkien näkyvyyden ja lähietäisyydessä tilttasivat ne. Tällöin ne piti ladata aina uudelleen ja niiden pilotit olivat täysin "pihalla" ympärillä häärinneistä Venäläisistä Su-35 koneista. Seurauksena yksi näistä Italialaispiloteista menetti hermonsa ja vietiin lennon jäkeen Italiaan saamaan tarvittavaa hoitoa.

Äänestä
  • Saksa ja Israel tilasivat juuri lisää F-35 -hävittäjiä ja Israelillahan niistä
    on jo kokemusta taistelutehtävistä, joten lienevät tyytyväisiä tuotteeseen.

    Äänestä

  • "Seurauksena yksi näistä Italialaispiloteista menetti hermonsa ja vietiin lennon jäkeen Italiaan saamaan tarvittavaa hoitoa."

    Tuo onkin varsinainen kirsikka tuon sadun kruunuksi.

    Äänestä

Säästyvätkö Suomalaiset Hornetit Romaniassa paremmin kuin täällä suomessa. Seitsemän Hornettiahan on pidemmän aikaa "puolustamassa" Romanian ja Bulgarian (ja mustanmeren yläpuolella lentäviä USAn tiedustelukoneita) Natomaiden ilmatilaa.
Vaikuttais siltä, että tämänkaltainen toiminta kuluttaa koneita (välimatkat ja iso alue) vielä enemmän kuin suomessa lennettäessä (kun he todella olisivat suomea puolustamassa).

Äänestä

Eikös Naton pitänyt suojata Suomea, eikä Suomen suojata Natoa (ja noinkin pitkällä suomesta), niinkuin tässä on tapahtunut. Nyt meille kerrotaan satuja miten suomen on oltava, joka paikassa missä nato riiteleet tai sotii. Sitähän tuo yllä oleva kirjoitus suomennettuna tarkoittaa.

Äänestä

"Saksa ja Israel tilasivat juuri lisää F-35 -hävittäjiä"...
Eihän USA:lla ole parempiakaan koneita. Pitää ostaa mitä annetaan, ja kalliilla, kuten suomikin teki. F-22 koneet kun eivät ole myynnissä. Ja lisäksi niidenkin lentotunnit alkavat vähentyä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joskus on ihan hyvä uskoa ihan silmiään. Eikä siitä haittaa vaikka useamminkin. Kuka on nähnyt F 35 konetta milloinkaan missään kuvissa, minkäänlaisessa aselastissa ? Juu. Rungon sisään on piilotettu pommit. F 35 on niin pieni kone, ettei rungon sisään mitään suurempia piilotuksia voi millään mahtua !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu