Kaikki muut puolueiden nuorisojärjestöt tuomitsevat Rydmanin toimet paitsi ei kokoomuksen eikä persujen nuorisojärjestöt?
https://demokraatti.fi/miksi-kokoomusnuoret-ei-ole-mukana-rydmanin-eroa-vaativassa-kannanotossa-nain-puheenjohtaja-tupamaki-vastaa
No, eipä tarvitse ihmetellä, kun Binga Tupamäki, tuo kieroutunut kokoomuslainen on nuorisojärjestön puheenjohtajana.
https://demokraatti.fi/miksi-kokoomusnuoret-ei-ole-mukana-rydmanin-eroa-vaativassa-kannanotossa-nain-puheenjohtaja-tupamaki-vastaa
No, eipä tarvitse ihmetellä, kun Binga Tupamäki, tuo kieroutunut kokoomuslainen on nuorisojärjestön puheenjohtajana.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Nuoriso- ja opiskelijajärjestöt ihmettelevät myös pääministeri Petteri Orpon (kok.) kyvyttömyyttä johtaa valtioneuvostoa, jonka kokoomusministerinä Rydman ei voisi toimia, mutta saman hallituksen toisen puolueen ministerinä siitä huolimatta voi.
– Orpon johtajuus on ollut hävettävän heikkoa koko hallitusvuoden rasismikohuista lähtien, ja on ristiriitaista väittää voivansa vaikuttaa vain kokoomuksen ministerikokoonpanoon, kun pääministerin pitäisi johtaa koko valtioneuvostoa, järjestöt kritisoivat.
Ne peräänkuuluttavat Orpolta johtajuutta laittaa rajat myös perussuomalaisia edustavalle ministeri Rydmanille.
– Vaadimme, että poliittisen toimintaympäristön ja poliittisen nuorisojärjestötoiminnan on oltava täysin häirinnästä vapaa. Kenenkään ei tule kohdata ahdistavaa käytöstä, ja jokaiseen häirintätapaukseen on puututtava asianmukaisesti.
Vaatimuksen Rydmanin erosta ovat allekirjoittaneet Demarinuoret, Keskustanuoret, RKP-nuoret, Vihreät nuoret, Vasemmistonuoret, Vasemmisto-opiskelijat, Demariopiskelijat ja Keskustaopiskelijat."
Vasemmistonuoret, Vasemmisto-opiskelijat, Keskustanuoret, Keskustaopiskelijat.
Kas,kas. Vasurit ja Kepu kuppaavat veronmaksajia kahdella eri järjestöllä.
Korjaan. Kahdella eri nuorisojärjestölla.
Joo, ja elo kapina unohtui tuosta listasta ja myös ahtaajat. Ja missä on Neuvostoliiton Ystävät Ry.
Binga Tupamäki on huippulahjakas uuden polven poliitikko!
Jos on vaivautunut tutustumaan tämän poliitikon ajatuksiin, niin tajuaa että siinä on yksi tulevista Suomen politiikan kärkinimistä!
Tuskin... tulee huippupolitiikkoa Suomeen!
Olavi Tupamäki, entinen kansanedustaja SMP:n ja SKYP:n eduskuntaryhmissä. Hänet valittiin kansanedustajaksi vaaleissa 1970 ja 1972. Tupamäki oli Petäjäveden kunnanvaltuuston jäsen 1968–1976 ja hän toimi sen varapuheenjohtajana 1968–1970.
Myöhemmin Tupamäki on ollut kokoomuksen eurovaaliehdokkaana vuoden 1999 vaaleissa ja toiminut varavaltuutettuna Kauniaisten kaupunginvaltuustossa kaudella 2013–2017 ja vuosina 2017–2018. Hän pyysi eroa kaupungin luottamustehtävistä kesällä 2018.
Tupamäki on kansanedustajauransa jälkeen toiminut insinöörinä sekä teknologian tutkimus- ja kehitystehtävissä eri puolilla maailmaa sekä laivan- että talonrakennusprojekteissa ja laskee käyneensä yli 130 maassa. Eläkkeellä hän on toiminut aktiivisesti muun muassa rakennusten energiatalouden kysymyksissä.
Olavi Tupamäellä on Kiinasta adoptoitu tytär, Kauniaisten kokoomuslaisena kaupunginvaltuutettuna vuodesta 2017 toiminut Binga Tupamäki.
Olavi Tupamäki oli naimisissa myös aikanaan Veikko Vennamon tyttären kanssa.
Eikös oikeuvaltio tarkoita sitä, että tuomiot antaa vain oikeuslaitos.
Ei, jos on rahaa ja vaikutusvaltaa, niin niillä saa epäedullisenkin tilanteen oikeudessa näyttämään edulliselta. Useinhan rikollisia ei tuomita ollenkaan, vain sakkoja ja hitusen ehdonalaista, tai jopa jätetään syyttämättä.
https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000010497593.html
https://www.hs.fi/suomi/art-2000010479770.html
"Oikeusvaltio periaate" on vasemmistolle ja vihreille lause ilman mitään sisältöä. Näitä samantyyppisiä "hokemia" on tuolla jengillä kyllä riittänyt. Oikeus ratkaisee asiat ja sitten se on siinä, pulinat ja turhat sössötykset pois.
Kokoomus ei ole oikeuslaitos, eikä sillä ole tuomiovaltaa.