Kuitenkin pitävät juuri nyt naurettavaa "rauhankonferenssia" Sveitsissä.
Naurettava se on siksi koska Venäjän osallistuminen on estetty.
Sana rauha on nyt kirosana jonka julkisesta sanomisesta voi monissa länsimaissa saada vankeustuomion.
Kuka palstalaisista aivan aikuisten oikeasti uskoo että heikko ja joka suuntaan revennyt länsiklikki kykenisi murskaamaan Venäjän armeijan?
Ei. Ei sellaiseen usko kukaan.
Kaikki uskovat johonkin merkilliseen ihmeeseen joka kääntäisi sodan kulun Venäjän tappioksi.
Venäjän sotakestävyys on rajaton mutta länsivaltojen kestävyys ei sitä ole.
Toivottavasti saamme sodan Suomeenkin, se on hartain toiveeni.
Jo vain loppuvat paskapuheet ja spekulaatiot.... DD
Yksikään länsimaa ei halua rauhaa...!
39
460
Vastaukset
- Anonyymi
Koska Putin alkaa vetäytyä alkuperäisten rajojen taakse siitä se rauha alkaa
- Anonyymi
Alkuperäisyyksistä puheenollen, mitähän Zelrnskyin tässä tapauksessa pitäisi tehdä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkuperäisyyksistä puheenollen, mitähän Zelrnskyin tässä tapauksessa pitäisi tehdä?
Odotella että Venäjä vetäytyy.
Tässä yhteydessä alkuperäiset rajat kun on ne jotka Venäjäkin itse vahvisti Neuvostoliiton hajottua.
- Anonyymi
Se johtuu kansanluonteesta.
Venäläisillä sitä on.
Jenkeillä... no, tiedä voiko sitä ylimielisyyttä ja uhoa "luonteeksi" kutsua.
Eurooppalaisilla? Mennyt on mennyttä.
Suomalaisilla? Onko Suomi enää edes kansa?- Anonyymi
Venäjä elää itse varastetulla maalla. Ei hyvin mene. Jopa putin itse sanoi keväällä 23 että oli virhe rakentaa fossiilitalous eikä omaa teknologiaa. Putin lupasi korjata tilanteen. Gorbakin lupasi.
Espanjan talouden kokoinen venäjä meni haastamaan koko lännen. Lännen minkä teknologiasta on riippuvainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjä elää itse varastetulla maalla. Ei hyvin mene. Jopa putin itse sanoi keväällä 23 että oli virhe rakentaa fossiilitalous eikä omaa teknologiaa. Putin lupasi korjata tilanteen. Gorbakin lupasi.
Espanjan talouden kokoinen venäjä meni haastamaan koko lännen. Lännen minkä teknologiasta on riippuvainen.Minkäs maan Venäjä on varastanut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkäs maan Venäjä on varastanut?
Tulkinnasta riippuen vaikkapa Mongoleilta on lähtenyt suurin osa Venäjän maita.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mongol_Empire
Koskas palauttavat? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkäs maan Venäjä on varastanut?
Varastaminen alkoi Novgorodista.
- Anonyymi
Suomi on tuonut maahan kymmeniä tuhansia taistelukuntoisia sotilaita arabimaista juuri tulevaa sotaamme ajatellen.
Heitä ei siis tarvitse edes alkeiskouluttaa vaan heidät voidaan lähettää suoraan rintamalle.- Anonyymi
Oletko noin naiivi?
Kuvitteletko tosiaan, että nuo terroristit taistelisivat meidän puolellamme? Heillä on ihan oma agendansa, jihad, ja kaikki ei-muslimit ovat heille vihollisia.
Ja julmuudessaan ovat aivan omaa luokkaansa.
- Anonyymi
Mee jo kesälomalle, saatais olla 4vko rauhassa!
- Anonyymi
Pöljäkö oot?
Mene nyt lomallesi äläkä avaa tätä laatikkoa nuija.
- Anonyymi
Entä jos kansalaiset edistävät rauhaa ja sotilaat, eri maissa. Koska muuten osa manipuloituu sotaan, jopa kuolee sinne. Tiedon kulku ja kielten osaaminen? Aina on johtajia maapallolla jotka usuttavat poikasia joidenkin kimppuun ja asetehdas laulaa. Eihän sellainen toimi kuitenkaan hyvin siviilien, eläinten, luonnon, sotilaiden perheiden ja muiden kannalta. Kuka voittaa siinä ja mitä. Ymmärrän että on luotu, ellei käsikirjoitettu jopa erilaisia tilanteita ja ryhmittymiä, joissa asiat eskaloituvat, kenelläkään ei ole varaa sotia, rahat menevät. Sovussa saisi kaikilla kodit, rahat ja muut tarvittavat suojat. Säätilatkin kamalia. Olisi paljon mukavampia lajeja urheiluun, tekemiseen jne.
- Anonyymi
Tuosta "rauhankokouksesta" ei saada aikaiseksi minkäänlaista loppuasiakirjaa tai julistusta,
Ei sitten yhtään mitään.
Toki välkyimmät saattavat kysyä tuon palaverin tarkoituksen mukaisuutta.- Anonyymi
Katalaa sotasuunnitelmaa.
Stubb myötäilee, että tottakai suomalaiset mielellään luovuttavat oman isänmaansa näin jaloon tarkoitukseen!
Silmien välliin! Ja Uraliin!
- Anonyymi
Kuka palstalaisista aivan aikuisten oikeasti uskoo että heikko ja joka suuntaan revennyt länsiklikki kykenisi murskaamaan Venäjän armeijan?
Ei. Ei sellaiseen usko kukaan.
Kokeilkaa? Ilman ydin aseita Moskova on vain 5pv.
Sinä,et tiedä mitä on Naton voimat?
Pelkästään Puola on voimaakkaampi,kuion teidän armeija.
Entä muut? Suomen armeija on miljoona ja kaikki koulutettu ja tykistö on Euroopan suurin.
Mitä ajattelet jos kaikki me tulisimme? Ja meitä on paljon Natossa.- Anonyymi
Tuollaiset "rauhankokoukset" voi vetää viemäristä alas.
Soditaan niin kauan että heikompi osapuoli antautuu.
Se ei tule olemaan Venäjä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuollaiset "rauhankokoukset" voi vetää viemäristä alas.
Soditaan niin kauan että heikompi osapuoli antautuu.
Se ei tule olemaan Venäjä.Sotahullut hiljaa.
- Anonyymi
Tässä elämässä oppii, että näköjään mikään ei ole pysyvää, eivätkä asiat aina ole välttämättä juuri siinä asetelmassa, kuin on itse joskus aiemmin uskonut, tai on itselle luuloteltu. Esim. maapallon (uskon pallon muotoon) nk. hyvikset ja pahikset.
Meille on uskoteltu ja moni meistä on USKONUT, että nk. hyvyyttä edustaisi Länsi ja pahuutta Itä. Nyt viime vuosina on tilanne, ainakin itselleni, näyttäytynytkin aikalailla päinvastaisena.
Hyvyys ja pahuus... Voin todella huonosti kun ajattelen tätä palloamme / pannukakkuamme. Elämme helvetissä. Jos on kellä asiat edes jossain määrin hyvin, voi olla onnellinen.
Lännen toiminta vain pahenemistaan pahenee. Vihaa, röyhkeyttä ja tekopyhyyttä. Ihmiskunnan neropatit taas osoittavat itse itseään. Sitä saattaa moni toiveikkaasti USKOA, ettei esim. 2. maailmansodan ajan tapahtumat enää ikinä toistuisi. Että ihminen olisi "oppinut". Hah.
Ne tapahtumat kyllä toistuvat ja vielä entistä pahempina. Johan esim. helluntailaisten Raamattukin on jo iät ajat niin ennustanut! Tuon uususkonnon uhrina olen jo lapsuudesta asti totutettu mm. tulevan maailmanajan kauhuihin, ajatukseen tulevasta nk. Vaivan ajasta. Hyvä, vai paha (että totutettiin)? No, enpähän ole tässä asiassa koskaan elänyt ainakaan epärealistisessa kuplassa. Nämä päivät eivät ole tulleet yllätyksenä.
Ja tulevakin on melko helppoa pelkästään järjelläänkin päätellä. (En tässä käytä sanaa "ennustaa / profetoida", sillä tällainen on jo mystiikkaa). Yhtä asiaa kun aina seuraa sen luonnollinen jatke:
1+1 = 2. 5+10 =15.
= Eli kun yksi taho (Länsi) iskee omalta puoleltaan, niin toinen osapuoli (Itä) tietenkin ryhtyy vastaamaan sitäkin voimallisemmin (Länsi iski Donbassiin, Venäjä iski koko Ukrainaan.. jne). Joka taas saa Lännen reagoimaan voimakkaammin. Jossain vaiheessa joku, mahd. Idässä (tai Lännessä) painaa Isoa Nappia.
Toivoisin olevani kuollut jo ennen tuota suurtapahtumaa.
Virolainen Georg Ots - Muuttuvat laulut:
https://www.youtube.com/watch?v=A83bbz65Ovg
* - Anonyymi
Pitkittävät ukraina kärsimystä . Koska ne häviää sodan ja ukrainasta tulee kääpiömaa .
- Anonyymi
Venäjä ottaa ainakin Ukrainan Venäjältä v. 1954 varastamat, omat venäläisalueensa takaisin: Krim, Donbass. Mahdollisesti muutakin mukana, jotta Ukraina muistaisi miltä se tuntuu.
- Anonyymi
Muuta Venäjälle, ellet ole jo!
- Anonyymi
Tiedätkö, että viestisi sisältää ihmisoikeusrikoksen?
Suomessa tuo, poliittisten toisinajattelijoiden maastakarkotus, kyyditykset, teloituksilla uhkailut ovat tietty aina olleet sallittuja. Suomi ajattelee, ettei YK näe näin kauas pohjoiseen. Todellisuudessa, myöskään YK ei meistä välitä.
Väitit myös suomalaista aloittajaa venäläiseksI, ainakin heitit julkisessa mediassa epäilyksen ja joka kuuluu samaan rikossarjaan. - Anonyymi
Kolme ensimmäistä artiklaa:
>>1. artikla. Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.
2. artikla. Jokainen on oikeutettu kaikkiin tässä julistuksessa esitettyihin oikeuksiin ja vapauksiin ilman minkäänlaista rotuun, väriin, sukupuoleen, kieleen, uskontoon, poliittiseen tai muuhun mielipiteeseen, kansalliseen tai yhteiskunnalliseen alkuperään, omaisuuteen, syntyperään tai muuhun tekijään perustuvaa erotusta.
Mitään erotusta ei myöskään pidä tehdä sen maan tai alueen valtiollisen, hallinnollisen tai kansainvälisen aseman perusteella, johon henkilö kuuluu, olipa tämä alue itsenäinen, huoltohallinnossa, itsehallintoa vailla tai täysivaltaisuudeltaan minkä tahansa muun rajoituksen alainen.
3. artikla. Kullakin yksilöllä on oikeus elämään, vapauteen ja henkilökohtaiseen turvallisuuteen.<<... - Anonyymi
Painostaminen Venäjälle muutosta on 1 synti lisää syntilistallasi
ja kova on poijjaalla syntilista ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiedätkö, että viestisi sisältää ihmisoikeusrikoksen?
Suomessa tuo, poliittisten toisinajattelijoiden maastakarkotus, kyyditykset, teloituksilla uhkailut ovat tietty aina olleet sallittuja. Suomi ajattelee, ettei YK näe näin kauas pohjoiseen. Todellisuudessa, myöskään YK ei meistä välitä.
Väitit myös suomalaista aloittajaa venäläiseksI, ainakin heitit julkisessa mediassa epäilyksen ja joka kuuluu samaan rikossarjaan.Venäläismielisten kuuluu asua siellä missä heillä hyvä on, eikä suinkaan täällä rappeutuneessa lännessä.
Venäjälle siis jo joutuin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Painostaminen Venäjälle muutosta on 1 synti lisää syntilistallasi
ja kova on poijjaalla syntilista ?Miten se teidän syntilistanne siellä Pietarissa ?
- Anonyymi
Miksi ne rauhaa haluais kuinka moni jäis työttömäksi jos ei sotateollisuutta tarvittas ja siillä alalla työskentelevistä tuskin on muuhun työhön mielestäni nääs rarvii olla jollain tapaa sairas psykopaatti että edes haluaa valmistaa aseita joidenka tarkoituksena on tappaa toisia ihmisiä toki musta on tarpeen niin vaatiessa sotimaan
- Anonyymi
Niin rarvii ja nei jouru eres mielisairaalaan koskaankaa
- Anonyymi
Kolmas artikla:
-Kaikilla pitää olla mahollisuus henkilökohtaiseen hykieniaan.
Ei varkulla totteu ukrainan sotilaiden mutakuopissa. Eivät ressukat pääse edes lomille.
Pitkäaikaisimmat ovat olleet rintamalla jo pari vuotta, mutakuopat vain vaihtuvat sitten nääs. - Anonyymi
Rauha loppui kun Putin hyökkäsi rajan yli 24.2.2022 ilman mitään syytä
- Anonyymi
Vastaus tähän poistettiin.
Näin valhetta vahvistetaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastaus tähän poistettiin.
Näin valhetta vahvistetaan.Putinistit poistaa jatkuvasti täältä neuvostovastaista materiaalia koska kantti ei kestä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Putinistit poistaa jatkuvasti täältä neuvostovastaista materiaalia koska kantti ei kestä
Neuvostoa ei ole ollut vuosikymmeniin olemassa. Venäjä ja Putin ei siis ole mikään neuvostoliitto, vaan sellaisten kuten eurostoliiton ja neuvostoliiton vastustaja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Neuvostoa ei ole ollut vuosikymmeniin olemassa. Venäjä ja Putin ei siis ole mikään neuvostoliitto, vaan sellaisten kuten eurostoliiton ja neuvostoliiton vastustaja.
Imperialistivaltio se venäjä on.
- Anonyymi
Ainut joka sotaa haluaa on Putin.
Jos Länsi haluaisi sotaa Venäjää ei enää olisi. - Anonyymi
Sota on rauhaa.
Putin - Anonyymi
Se että Putinin Venäjä haluaa jatkuvaa sotaa ei tarkoita etteikö länsimaat haluaisi jatkuvaa rauhaa
- Anonyymi
Ja ei Putinin osallistumista kukaan ollut estänyt.
Putin itse ei uskaltanut mennä koska on päällä kansainvälinen pidätysmääräys ihmisoikeusrikoksista.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215674- 541785
- 251259
- 721070
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom1811062Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531017Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.140973Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️61955- 48938
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58935