Onko Jumalalla kännykkä?

Koska Jumala on "kaikkivaltias", eli saa aina mitä haluaa, niin onkohan tällä partanaukulla kännykkä?
Haluaisin hieman kysellä kuulumisia ja kysyä mm. missä "taivas" sijaitsee?

Onko se miljoonan, vai peräti miljardin valovuoden päässä. Kysyin myös millä ilveellä hän pystyy käsittelemään ne miljardit rukoukset, joita hänelle maasta tulee? Miten hän pystyy auttamaan näitä rukoilijoita samaan aikaan?
7556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En viitsi ryhtyä kinastelemaan kanssasi, mutta kun kerran kysyt, missä "taivas" sijaitsee, vastaan että tässä ja nyt. Ja jos tahdot tietää, missä Jumala asustaa, vastaan, oman sisimpäsi keskipisteessä ja mistään muualta et voi häntä löytää.

Tietokoneiden aikakauden alussa IBM:n johtaja arveli, että maailmasta löytyisi markkinoita noin kymmenelle koneelle. Hän taisi hieman erehtyä laskelmissaan. Ehkä Jumalalla on käytettävissään pikkuisen kehittyneempää tietotekniikkaa.

Minä en kuitenkaan pysty tekemään sokeita näkeviksi enkä parantamaan rampoja, joten se siitä. Hauskaa kesää sinullekin.

Äänestä
  • Henki puhuu kaiken aikaa. Täytyy vain osata kuunnella ja katsella...

    Hienon vastauksen annoit, erityisesti kaksi viimeistä lausetta saivat minut hytkymään naurusta 8D

    T. Tie toinen

    Äänestä

>>Kysyin myös millä ilveellä hän pystyy käsittelemään ne miljardit rukoukset, joita hänelle maasta tulee? Miten hän pystyy auttamaan näitä rukoilijoita samaan aikaan?

Äänestä

.... mukaan jumalalla on puhelin, koska jenkkien tiettyjen osavaltioiden puhelinluetteloissa on jumalan numero.

Tämä sen takia, kun joku jeesustelija oli halunnut soittaa jumalalle, mutta ei löytänyt numeroa ja nosti korvauskanteen puhelinyhtiötä vastaan.

Sitä en tiedä, vastataanko sieltä: "Jumalalla".

Ring-A-Ling.

Äänestä
  • Kuinkas muuten ne asiat hoidetaan ellei neuvottelulla. Jumala soittaa muille jumalille "Täällä Jumala, teidän Herranne.Jaa, mitenkäs sinä, nostatatko sen tsunamin nyt vai viidestoista päivä, Minä kun en oikein.." johon muut jumalat sitten tapansa mukaan aina napisevat jotain vastaan, ainahan siellä hitonmoinen arvotaistelu on käynnissä että kuka ottaa minkäkin kömmähdyksen kontolleen ja kuka johtaa mitäkin maanmöyriäisten turhaa galluppia, "Siellä ne meidän nimissämme - ai samperi mikä posaus! siinä meni kuule hienoin patsaasi, Buddhis! - sotii että savu vain nousee!"
    Viihdettä jumaluuksille, olkaatten hyvät. Ja nöyrät.

    Äänestä

Voit näppäillä numerot 666 ylösalaisin pyöräytettynä, jolloin tulee luku 999, josta tulee summaksi 27, joka tulee myös näppäillä.

No niin asiaan. Taivas ja helvetti eivät ole missään paikassa, ne ovat henkisiä tiloja ilman ajan käsitettä.

Ihminen on epäjatkuvassa asteessa suhteessa henkiseen tilaansa, joka voi olla joko taivas tai helvetti. Se kumpaanko henkiseen tilaan ihminen on yhteydessä riippuu täysin siitä millainen suhde ihmisellä on Jumaluuteen.

Äänestä
  • Sanottakoon vielä miten Jumala huomioi rukoukset?
    Tälläkin planeetalla myös jokaista ihmistä ohjaa Jumalallinen kaitselmus opastaen ihmistä parhaimpaan mahdolliseen tilaan ikuisuutta ajatellen, mikäli ei siunattuun tilaan niin ainakin lievempään helvettiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AteistiM kirjoitti:

Koska Jumala on "kaikkivaltias", eli saa aina mitä haluaa, niin onkohan tällä partanaukulla kännykkä?
Haluaisin hieman kysellä kuulumisia ja kysyä mm. missä "taivas" sijaitsee?

Onko se miljoonan, vai peräti miljardin valovuoden päässä. Kysyin myös millä ilveellä hän pystyy käsittelemään ne miljardit rukoukset, joita hänelle maasta tulee? Miten hän pystyy auttamaan näitä rukoilijoita samaan aikaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu