Venäjän piti eilen luovuttaa 124 ukrainalaista sotavankia Ukrainalle. 34 kieltäytyi ja vain 90 vaihdettiin . Loput halusivat jäädä Venäjälle.
Vankien vaihtoa
Anonyymi-ap
11465
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jep venäjälle jääminen tietää rintamapalvelua. Näin Ukrainan kansa puhdistuu natseista😁
Aika mielenkiintoinen kommentti.
Ennemmin mies sotii natsinimityksellä Venäjän armeijassa kuin palaa kotioloihinsa.
Vai käykö niin että Ukrainan Natsit puhdistuvat kansasta.
Satakunta ukrainalaista miestä paljastui yrittäessään paeta maasta etteivät joutuisi rintamalle. Salakuljettajat veloittivat kymppitonnin yrittäjiltä. Paljonkohan on onnistujia ? Paikallisessa marketissa oli 4 ukrainaa puhuvaa kolmekymppistä miestä. Näytti auton rekkari olevan suomalainen.
Joopa joo.
Olisi ihan asiallista tarkistaa, että mikä on suomessa olevien miesten tilanne. Kaivataanko heitä kutsuntatoimistossa kotimaassaan. Ukraina on demokratia, ja yhdessä sovituilla säännöillä mennään.
Suomessa ei karkureita sovi hyysätä vain palvelukseen 8hjattavq
Jossain luki, että 9000-10000 on Suomessa. Aika vähän verrattuna moneen maahan. Saksassa jokunen satatuhatta.
Suomessa on noin 60 000 Ukrainan pakolaista, melkein kaikki haluaa jäädä Suomeen.
Ukrainan rekkareissa olevia autoja näkyy tosi paljon Suomen teillä. Tulli vois panna ne verolle, jotta Suomi saisi lisätuloja.
Uuden rajalain myötä voisi hyvin kutsua rajavartijoita reservistä, ja lähettää joukkoja eri kaupunkeihin kokoamaan miehet kutsuntoihin. Tarvittaessa voisi ehkä ukrainan tyyliin käyttää pakettiautoja kuljetuksiin, niin olo olisi kotoisa matkalla sinne jonnekin.