sitä "kykyä virheettömiin suorituksiin" promille rajaa tulee alentaa 1,1 promille ja allekin kun kuitenkin liikenteessä ja etenkin, Etenkin jos KOLAROI.
nythän rajat on tajuttoman korkealla 1,2 yli .. ?
eli esim. vakuutusyhtiö ei saa vastaajalta korvauksia?
nythän rajat on tajuttoman korkealla 1,2 yli .. ?
eli esim. vakuutusyhtiö ei saa vastaajalta korvauksia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
samalla voisi soveltamis pykäliä kehitellä jos ns. koe aikaa entisistä rikoksista että se käräjän käsittelyn odotus aika VÄHENNETÄÄN jolloin koeaikana on tullut tuomio!
nythän se tekee paljon lisärikoksia koska saa alennusta ja koeaika ehtii mennä umpeen!
Mitä persuilua tuo nyt oli? Promilleraja maantieliikenteessä on ollut 0,5 jo vuosikymmeniä.
niin tulee rankaisu mutta sitten esim. vakuutusyhtiö ei saa koravausta kun se joutuu uhrille korvaamaan??
tästä on käräjä ja hovin perättäiset päätökset, jälkimmäinen ei nähny syytä muuttaa eli 1,1 promille kännikuski pystyy "virheettömiin suorituksiin" .. 🤣🤣🤣
Älä höpötä joutavaa hölynpölyä.
vakuutusyhtiö korvasi kolarin UHRILLE
mutta ei saanut mitään vastaajalta kun sillä oli 0,1 promille vähemmän se 1,1 ja 1,2 ero!
minusta epäkohta = rattijuopoille ei tule riittävästi rankaisua !
rattijuoppojen takia on korotus painetta todella kauan ollut vakuutusmaksuihin, koska korvaus raja että rikollinen joutuu muun rangaaistuksen lisäksi korvaamaan vakuutusyhtiölle mitä se maksaa uhrille, on liian korkea selvästi.
eli varmaan 0,5 tai alle 1 pitäisi mennä ja kun vakuutusyhtiö alkaa saada takaisin rikolliselta rahaa, homma toimii oikein ja ei vakuutusmaksut nouse?
näillähän usein on muutakin humalaa kuin viina siis, lääkkeet ja tai huumeet ym. elämän tapa "humala"