Siivoojan työ on rodullistamista ja rasismia (?)

Olen valkoihoinen kantasuomalainen, joka on ollut opiskeluaikana siivoojana ja sen jälkeen tein hetken keikkaa oman päivätyön ohessa (viimeksi siivosin otona kirjastoa, kun piti säästää uuteen polkupyörään) . Tykkään siivoustyöstä, koska siinä näkee oman käden jäljen heti. Sain myös mielestäni ihan kohtuullista palkkaa, tosin palkanmksussa oli aina viivettä ja se oli aina laskettu väärin (lisät puuttui).

Nyt luin uutisen, jossa väitös osoittaa, että siivoustyö on rasismia ja rodullistamista, jos sen tekee maahanmuuttaja. En ole koskaan ajatellut asiaa tällä tavalla, vaan arvostan siivoojan tekemää työtä ja mietinkin, että mikä ihmee juttu nyt on, että siivojana olo onkin rasismia tai edes sen työn ehdottaminen maahanmuuttajalle olisi jotenkin väärin. Olen ehdottanut kohtuullisen helppoa rappusiivoustyötä myös omalle lapselle. Pitäisikö minun nyt hävetä (keskiluokkaisena vuokratalossa asujana), kun olen suhtautunut ystävällisesti oman talon rappusiivoojaan (jotka usein ovat ahkeria muun maalaisia) ja opettanut suomea sekä ohjannut käyttämään rohkeasti työterveyttä ja työsuhde-etuja? Menenkö nurkkaan häpeämään, kun olen tutustuttanut suomalaiseen työelämään ja kannustanut heitä opiskelemaan?

"Suomessa maahanmuuttajat tekevät usein työtä, jota Mankki kutsuu uusintavaksi palkkatyöksi. Se on esimerkiksi siivousta tai kotitalouspalveluita, joilla helpotetaan suomalaisen keskiluokan arkea."

Laura Mankin sukupuolentutkimuksen alan väitöstutkimus ”Suomessa töissä: luokan, rodun ja sukupuolen intersektionaalisia kamppailuja” tarkastetaan Jyväskylän yliopistossa perjantaina 28.6.2024.

https://yle.fi/a/74-20096280

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

        Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
        Maailman menoa
        87
        4372
      2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

        Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
        Maailman menoa
        198
        3594
      3. 202
        2971
      4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

        Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
        Maailman menoa
        70
        2803
      5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

        Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
        Maailman menoa
        55
        2704
      6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

        Nyt on syytä lopettaa irvailu.
        Maailman menoa
        80
        1289
      7. 60
        1236
      8. Aitolehti Capital

        HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
        Kotimaiset julkkisjuorut
        238
        1062
      9. Missä kuussa

        Rakkaasi on syntynyt?
        Ikävä
        60
        968
      10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

        Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
        Maailman menoa
        120
        963
      Aihe