Sota jatkuu maailmassa eikä loppua ole näkyvissä

Sota jatkuu ja laajenee sodan vastustajista huolimatta joihin Nato luetaan.
27239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Sotaa vastustavat ns puolustajat eivät estä sodan jatkumista päin vastoin ylläpitävät sotaa

Äänestä
  • Miten sodan vastustajista päästään eroon ydinaseilla ?

    Äänestä

Venäjää ei rauha kiinnosta. Saisi rauhan koska tahansa jos haluaisi, ei tarvitsisi muuta kuin lopettaa aloittamansa rikollinen hyökkäyssota. Mutta kun ei kiinnosta, haluaa vain jatkaa hyökkäämistä naapurivaltiossa.

Äänestä
  • Venäjä on toistuvasti ilmoittanut että se jatkaa operaatiota kunnes kaikki sen tavoitteet on saavutettu ja koska tavoitteena on koko Ukrainan valtaaminen ja liittäminen Venäjään, ollaan vielä tosi kaukana tavoitteesta. Tämän vuoksi Venäjä ei halua rauhaa eikä neuvottele rauhasta.

    Onhan Venäjä toki luetellut "rauhanehtonsa" joiden ydin oli Ukrainan täydellinen antautuminen, eli tuon edellä mainitun Venäjän tavoitteen saavuttaminen ilman sotimista. Mikä ei ole jostain kumman syystä ukrainalaisia innostanut.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Venäjä on toistuvasti ilmoittanut että se jatkaa operaatiota kunnes kaikki sen tavoitteet on saavutettu ja koska tavoitteena on koko Ukrainan valtaaminen ja liittäminen Venäjään, ollaan vielä tosi kaukana tavoitteesta. Tämän vuoksi Venäjä ei halua rauhaa eikä neuvottele rauhasta.

    Onhan Venäjä toki luetellut "rauhanehtonsa" joiden ydin oli Ukrainan täydellinen antautuminen, eli tuon edellä mainitun Venäjän tavoitteen saavuttaminen ilman sotimista. Mikä ei ole jostain kumman syystä ukrainalaisia innostanut.

    Missä on sanottu että vallottaisi koko Ukrainan?
    Riittäisi suunnilleen nuo jo vallatut alueet.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Missä on sanottu että vallottaisi koko Ukrainan?
    Riittäisi suunnilleen nuo jo vallatut alueet.

    Venäjän alkuperäinen suunnitelma - vallataan Kiova ja suurin osa Ukrainaa, vaihdetaan tilalle venäläisten nimittämä nukkehallinto ja sen jälkeen liitetään koko maa Venäjään.

    https://www.verkkouutiset.fi/a/vladimir-putin-johti-itse-ukrainan-sodan-suunnittelua-raportti-paljastaa-mihin-kaikki-kaatui/#3c8e8f60

    "Varsinaisten sotatoimien Ukrainassa piti kestää kymmenen päivää, minkä jälkeen Venäjän asevoimien oli määrä siirtyä miehitysvaiheeseen ja lopulta liittää Ukraina Venäjään elokuuhun mennessä. Suunnitelma oli myös vähällä onnistua."

    Venäjä ei ole missään vaiheessa perunut tuota alkuperäistä suunnitelmaa eikä tinkinyt siitä, sen toteuttaminen ei vain ole vielä onnistunut. Edelleen Venäjän rauhanehtoihin sisältyy Ukrainan täydellinen antautuminen, jonka jälkeen Venäjä voisi miehittää koko Ukrainan ja sitten liittää sen Venäjään.

    Ei sotakiimaiselle psykopaatille Putlerille riitä Krim eikä mitättömät vallatut alueet. Hänellä on maaninen pakkomielle siitä että mitään Ukrainan valtiota ei ole olemassa, vaan se on vain osa Venäjää ja palautetaan osaksi Venäjää, mitään keinoja kaihtamatta.

    Äänestä

Nato on suurin tekijä maailmassa joka estää sodan loppumisen.

Äänestä
  • Onko iskettävä kaikilla voimilla ensin Natoa vastaan että saadaan sodat loppumaan?

    Äänestä

  • Ainoa rauhan este on Venäjä joka aloitti hyökkäyssodan eikä suostu lopettamaan sitä.

    Ukraina ei hyökännyt Venäjälle. Fakta.
    Vain Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Fakta.

    Vaikka ryzzänkätyrit mitä tahansa valheita aivopiereskelisivät niin ne eivät noita faktoja muuta pätkän vertaa.

    Äänestä

Naton tuho tuo rauhan Eurooppaan.

Äänestä

USA ja Israel on pahimpia sotimaan

Äänestä

Nato on ottanut valmiuteen ydinaseet pelotteena sodan jatkuminen.

Äänestä
  • Kiina voisi puolueettomana lopettaa Naton rauhan nimissä Euroopassa.

    Äänestä

Venäläisistä jo 28 prosenttia kannattaa ydinaseita ja eurooppalaisista 38 rosenttia ydinaseita

Äänestä
  • Eurooppa on valinnut tuhon tien rauhan sijasta.

    Äänestä

Yhdysvallat ovat julkilausunut että Iran on uhka maailmanrauhalle mikä tarkoittaa että Yhdysvallat eivät halua Euroopan sodan loppuvan.

Äänestä
  • Venäjä on keskittynyt taistelukärkiä Yhdysvaltojen rannikolle toista tuhatta joista kymmenen prosenttia on ydinaseilla aseistettuja.

    Äänestä

Yhdysvalloissa halutaan Biden syrjään presidentti kamppailussa ja Trump voittavan suursodan takia koska Biden ei voita sotaa.

Äänestä
  • Biden on kehoittanut yhdysvaltailisa vain suojautumaan ja Trump on käskenyt hyökkäämään.

    Äänestä

Trump on luvannut lopettaa Ukrainan tukemisen aseellisesti ja lopettavan Euroopassa sodan joko Venäjän voittoon tai Saksan ja Ranskan voittoon.

Äänestä
  • Saksa ja Ranska ovat ilmoittaneet ettei Euroopan kohtalo ole Yhdysvaltojen käsissä kuten oli toisessa maailmansodassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Saksa ja Ranska ovat ilmoittaneet ettei Euroopan kohtalo ole Yhdysvaltojen käsissä kuten oli toisessa maailmansodassa.

    Saksa on lisännyt aseiden ja ammusten valmistamista 70 prosenttia ja Ranska on ilmoittanut saavansa käyttöön 40,prosenttia enemmän sotavoimia vuoden loppuun mennessä

    Äänestä

Suomessa halutaan lisätä joukkotuhoaseita

Äänestä

Norjassa on vielä kemiallisten aseiden varastoja paljon joita ei ole tuhottu syystä tai toisestaö

Äänestä
  • Venäjä on lukitellut Norjan kemiallisten aseiden varastot suuremmaksi uhaksi pohjoismaissa

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Venäjä on lukitellut Norjan kemiallisten aseiden varastot suuremmaksi uhaksi pohjoismaissa

    Moskovassa saisi surmansa kolmannes erittäin tuskallisesti Norjan kemiallisilla aseilla.

    Äänestä

Norja joutuu hyökkäyksen ensimmäiseksi kohteeksi kolmannessa maailmansodassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sota jatkuu ja laajenee sodan vastustajista huolimatta joihin Nato luetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu