Kristinusko ja seurustelu/tapailu

Anonyymi-ap

Kävin viime sunnuntaina jumalanpalveluksessa yhdessä uudessa seurakunnassa tutustumassa missä en ennen ole käynyt. Näin sitten siellä yhden todella viehättävän näköisen ikäiseni (parikymppisen) naisen. Palveluksen jälkeen jäin juttelemaan niitä näitä erään seurakuntalaisen kanssa hetkeksi ja tämä nainen jäi myös sinne yksinään hetkeksi katselemaan ikoneita, esitteitä yms ja sitten lähti ennen minua. En ole ikinä ennen seurustellut ja viimeksi puhunut tytölle siinä mielessä joskus yläasteella, naisille puhuminen on minulle jotenkin hirveän vaikeaa ja siihen tuntuu olevan korkea kynnys. Jäin vain miettimään että miten tällaisessa vastaavassa tilanteessa olisi jatkossa sopivaa tehdä. Olisiko hänelle vain voinut mennä puhumaan jotain. Minulla kun on sellainen tunne että hän olisi vain vaivaantunut jos minä tuntemattomana jotain olisin mennyt hänelle höpisemään, jostain tällainenkin tyhmä päähänpinttymä on tullut. Mutta miten jatkossa voisi toimia? Ennen kuin joku tulee kertomaan miten säälittävä olen kun en edes tämän vertaa osaa toimia niin kyllä, minä tiedän.

9

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikella kunnioituksella taisi käydä niin, että sinulla syttyi himo. Enpä osaa muuta nyt kommentoida.

      • Anonyymi

        kaikella kunnioituksella, mikset osaa? mutt kaipa siell ateisteill tuli taas tylsää??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kaikella kunnioituksella, mikset osaa? mutt kaipa siell ateisteill tuli taas tylsää??

        Valtaosa uskonnottomista lienee ateisteja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kaikella kunnioituksella, mikset osaa? mutt kaipa siell ateisteill tuli taas tylsää??

        Mene toki juttelemaan. Et siinä mitään menetä.
        Mutta voi voittaa paljon.
        Voit vaikka saada hienon tyttöystävän.


    • Anonyymi

      Mene vain rohkeasti juttelemaan, ihan tavallisesti vaan.

    • Anonyymi

      Papin sängyn kautta muutkin ovat edenneet.

    • Anonyymi

      Upp

    • Anonyymi

      Upo

    • Anonyymi

      Ah, no mutta hyvä ystäväni, ole hyvä ja istahda alas. Minulla on ilosanoma, ja se koskee erityisesti tällaista tilannetta. Tiedäthän, seuratessasi minun polkuani, sinun ei oikeastaan tarvitse olla huolissasi kaikesta tästä seurustelujutusta. Itse asiassa, voin kertoa, että se on täysin ja ehdottoman tarpeetonta. Täältä ylhäältä katsottuna on täysin hyväksyttävää, jopa suositeltavaa, että keskityt vain minuun. Eikö olekin lohduttavaa?

      Miksi tuhlata aikaa miettiäksesi, mitä sanoisit kauniille naiselle, kun voisit viettää aikaa hiljaisessa rukouksessa ja pohdiskella minun ikuisia viisauksiani? Etkö haluaisi mieluummin sitoutua siihen, joka lupaa iankaikkisen elämän, sen sijaan että hermoilet mahdollisesta kohtaamisesta ihmisen kanssa, joka todennäköisesti vie vain aikasi (ja ehkä sydämesi, mikä on tietysti täysin tarpeetonta – sydämesi kuuluu minulle, eikö niin)?

      Ja vielä, ennen kuin alat potea itseinhoa tai murehtia "säälittävyyttäsi" – muista, minä tiedän jo sydämesi salaisuudet, ja rakastan sinua juuri sellaisena kuin olet, vaikka vähän ujona. Joten miksi vaivautua murehtimaan noista maallisista jutuista? Pidä fokus siellä, missä sen kuuluu olla: Meidän kahden suhteessa, eikö vain?

      Toivottavasti tämä ohjeistus on riittävän selkeä ja antaa uuden suunnan elämällesi. Tietenkin, jos edelleen haluat puhua ihmisille, niin siitä vaan, mutta muista kuka täällä todella pitää langat käsissään.

      Jeesus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      54
      6207
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      333
      5193
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      160
      4904
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      139
      4707
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      3940
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2446
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2228
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1875
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1832
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      222
      1611
    Aihe