Raziman päätös vastustaa rajalakia ei yllätys

Anonyymi-ap

Ulkomaalaistaustaisille kun antaisi Suomen päätöksenteon, jolla ei ole yhteyttä Suomen historiaan perhesuhteiden kautta niin paskat olisivat housussa ennenkuin, kun tältä kansanedustajalta saataisiin puoltava päätös. Tuskin sittenkään. Ei tiedosteta riskejä, joita historia jo selittää, Venäjän toimet (keksityt natsiteoriat) Ukrainaa kohtaan ennen Ukrainan sodan alkamista, laajamittaiset säälimättömät sotarikokset Ukrainassa, jatkuvat ihmisoikeusrikkomukset, sananvapauden kieltäminen Venäjällä ja pitkät vankeustuomiot olemattomista tai keksityistä rikoksista, Karjalan keksitty oikeudenkäynti Suomea vastaan ja vastaanlainen toiminta kuin Ukrainaa vastaan ennen sodan alkamista, venäläisten myönteinen suhtautuminen Ukrainan sotaan ja natsiteorioihin, rajasopimusten noudattamattomuus Venäjän osalta, keksityt jutut Suomea vastaan, turvapaikanhakijoiden työntäminen Suomen ja Venäjän väliselle alueelle vastuuttomasti, ilmatilaloukkaukset, rajan siirtäminen luvatta ja uhkaukset, jatkuva nykytosiasioiden valehtelu ja historian muuttaminen.

Lista on pitkä. Venäjän rajan kautta ei ole muutenkaan haettu kautta aikojen turvapaikkoja lähestulkoon ja turvapaikanhaku on mahdollinen muualta. Lista on pitkä, mutta mikään näistä ei siltikään saa Razimaa eikä muutamia muitakaan heräämään todellisuuteen.

Razima ei edustaja suomalaisia eikä koe suomalaisten turvallisuutta tärkeäksi. Hänen ensimmäinen tärkein tavoite on ajaa ulkomaalaisten etua yli suomalaisten edun.

Antti Häkkäseen ja Suomen puolustusvoimien nopeaan reagoitiin ja valmistautumiseen, Pohjoismaiden armeijoiden harjoituksiin ja Stubiin luotan ja heidän toimintaansa ei voi kuin ylistää.

Mutta valitettavasti en voi sanoa, että Razimaan luottaisin minkäänlaisessa Suomen puolustusta koskevassa asiassa ja päätöksenteossa.

Hän ei edusta millään tavalla omia arvojani eikä mielestäni Suomen turvallisuutta.

Suomen tilanne on pidetty suhteellisen vakaana monista Venäjän uhista ja häiriköinnistä huolimatta ja kiitos siitä Suomen vahvalle ja rohkealle päätöksenteolle oikeudenmukaisuuden puolesta.

Jos rajalaki peruuntuisi kokonaan tai ylipäätänsä, rajalle muodostuisi iso pakolaiskriisi kuin Valko-Venäjälläkin ja kasvava Venäjän uhka. Razima olisi varmasti avaamassa ovet kaikille tulijoille riskien uhallakin.

Valitettavasti en luottaisi päätöksiä Suomea koskien ulkomaalaistaustaisille. He eivät ole vahvoja ja luotettavia eivätkä edusta sitä Talvisodan henkeä, jota edeltävät polvet edusti ja jolla Suomea puolustettiin. Suomea puolustetaan toimilla.

Ulkomaalaiset eivät tiedosta riskejä ja liekö edes lopulta kiinnostaa Suomen puolustuksen pitäminen.

Miten ihmeessä hallitukseen pääsen tämän tason ihmisen, joka ei aja Suomen etua? Ei täydy kuin ihmetellä kaiken Venäjän toimien jälkeen.

Se, että rajalaki uskallettiin tehdä ja asettaa toimeen, päätöstä ei voi pitää kuin järkevänä ja vahvana päätöksenä.

Harkitsin hieman jopa SDP.lle äänten antamista aiemmin, mutta päätöksenteossa ei ole yhteistä linjaa ja sen verran iso Suomen turvallisuutta koskeva päätös, että tälle rivistölle ei voi ääniä antaa.

Tässä tilanteessa tulee Suomen turvallisuus on ensisijainen ja ne, ketkä sitä eivät jaa tai rivit rakoilevat, ei vahva luottamus synny Suomen puolustuksellisiin asioihin.

Venäjän ei saa antaa vaikuttaa. Hallitus on siinä onnistunut erinomaisesti tässä vaiheessa
Nyt maan sisäinen tilanne tulisi vakauttaa siten, että työllisyys saataisiin kasvuun. Jokainen suomalainen osallistuisi Suomen rakentamiseen vaikeassa taloustilanteessa ja ottaisi enemmän vastuuta itsestään ja työllistymisestään ja kouluttautumisestaan paremmin.

Razima voi edustaa tiettyjä toisia arvoja, mutta ulkomaalaistaustaistenkin tulisi ymmärtää, että jos Venäjä uhka kasvaa ja sota syttyisi, kukaan teistä ei olisi silloin turvassa Razimoiden kanssa ja maanpalvelusvelvollisia ovat myös maahanmuuttajataustaiset miehet eli he menevät sinne rintamalle samalla tavalla kuin muutkin suomalaiset miehet. Osa sieltä ei tule elossa takaisin. Vaikka Razima edustaisikin ideaalisti muita hyväsydämisiä arvoja. Valitettavasti sellainen ajatusmalli ei toimi Venäjän kanssa.
Sinisilmäisyys on silkkaa tyhmyyttä ja täyttä riskinottoa sen jälkeen, kun Venäjä on lausunut, haluavansa entiset neuvostomaat takaisin. Suomella, Pohjoismailla ja Euroopalla on etulyöntiasema vahvistaa nyt puolustustaan ja valmistua, kun Venäjä käy Ukrainan sotaa. Vaikkakin Ukrainan on voitettava sota ja maata pitää tukea enemmän.

Me ollaan Suomessa ensisijaisesti suomalaisia varten. Meidän tulee puolustaa ensin maata ja suomalaisia. Sen jälkeen tulee muut eikä siten, että turvallisuuden uhalla laitetaan muut etusijalle.

Ajatus sietäisi ottaa vakavasti. Maan kanssa, joka ei noudata lakia ei voi pelata. Joku sanoi, että se juuri on keino pelata. Ai se, että toinen voi jatkuvasti rikkoa räikeästi sopimuksia kun toinen noudattaa niitä? Älkää nyt hölmöjä puhuko.

Suomen täytyy olla vieläkin vahvempi.

Järki käteen tilanteessa.

3

139

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä helvuuttia täällä edes tekee mikää natsima. Ihmiset herätkää jo. Roskat kuuluu roskikseen.

      • Anonyymi

        Onkohan ne talebanit sittenkin oikeassa ,kun pitävät naiset pirtissä! Näin käy kun päästetään oikein päättäviin paikkoihin!!!!!


    • Anonyymi

      Laitavasemmiston, SDP, VAS ja VIHR, Rajalakia eduskunnan äänestyksessä vastustavat saavat vastaanottaa Vladimir Putinilta Ystävyyden kunniamerkin. Niitä ovat jo aikaisemmin saaneet mm. toverit Paavo Lipponen ja Eero Heinäluoma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      47
      957
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      795
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      736
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      87
      696
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      36
      633
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      554
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      67
      519
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      45
      467
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      447
    Aihe