Video Rasmus Takaluoman katoamisesta!

Video Rasmuksen katoamisesta murhainfokeskustelujen pohjalta.
https://www.youtube.com/watch?v=HBHLCBYEOAY
10455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Oli todella hyvä kooste tapahtumista. Kuuntelin eilen, videon kesto n. 20 minuuttia. Selkeä kuvineen, kaikkine tapahtumineen. Epämääräisyyksiä unohtamatta. Mitä ihmettä Rasmukselle
todellisuudessa tapahtui?

Äänestä
  • Se kuoli.

    Ja haudattiin.

    Eikä noussut kolmantena päivänä ylös kuolleista.

    Äänestä

Se sopii vähän huonosti itsensä raivoon kiihdyttäneille sohvasherlokeille, kun ei vahvista ainuttakaan heidän varmana pitämiään asioita.
Tuossa ei pohdittu sivulla 535 esitettyä teoriaa, että kersan toilailuihin totaalisesti kyrpiintynyt äiti olisi hoidellut pojan uintimatkalle kohti Pohjanlahtea.

Äänestä
  • Eihän tuo äiti ainakaan julkisesti ollut huudellut, ettei halua enää ikinä nähdä Rasmusta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Eihän tuo äiti ainakaan julkisesti ollut huudellut, ettei halua enää ikinä nähdä Rasmusta.

    Oli kumminkin lähettämässä ensimmäisenä arkipäivänä laitokseen?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Oli kumminkin lähettämässä ensimmäisenä arkipäivänä laitokseen?

    Älähän valehtele.

    Äänestä

Rasmuksen tapaus on kiinnostanut kanssaihmisiä, ketjuja aiheesta löytyy pilvin pimein. Vihjeitä sateli sadoittain, toki paljon esim. näkähavaintoja. Mitä kaikkea muuta, ja kuinka tarkasti vihjeet tutkittiin? Ei voi tietää. Koko tapauksessa oli tiettyjen henkilöiden kohdalla kertomiensa ja tekemisiensä suhteen ristiinpuhumisia. Miksi? Kaikkein epäilyttävin, kysymyksiä herättävä asia oli valvontakameroiden tallenteiden sekasotku.

Äänestä
  • Niissä valvontakameroiden tallenteissa ei ollut mitään sotkua. Poliisi pyysi toimittamaan tallenteet ja Demir vastasi ettei hän eikä kukaan henkilökunnasta osaa tallentaa järjestelmästä, että tulkaa itse tallentamaan.
    Siellä onkin sitten käynyt pari kertaa poliisi ja kerran "poliisit". Ehkä vähän muitakin, eikä kukaan ole osannut tallentaa tikulle, mutta "esko aho" kännykkävideolle.
    Kun tulossa kolmannen kerran poliisi jonka olisi pitänyt osata tallentaa videot tikulle, niin oli kulunut kymmenen päivää ja järjestelmä oli tallentanut haluttujen tallenteiden päälle.
    Ihan sama systeemi on tässä minun kotikamerassani, talennus tapahtuu vanhimpien päälle.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Niissä valvontakameroiden tallenteissa ei ollut mitään sotkua. Poliisi pyysi toimittamaan tallenteet ja Demir vastasi ettei hän eikä kukaan henkilökunnasta osaa tallentaa järjestelmästä, että tulkaa itse tallentamaan.
    Siellä onkin sitten käynyt pari kertaa poliisi ja kerran "poliisit". Ehkä vähän muitakin, eikä kukaan ole osannut tallentaa tikulle, mutta "esko aho" kännykkävideolle.
    Kun tulossa kolmannen kerran poliisi jonka olisi pitänyt osata tallentaa videot tikulle, niin oli kulunut kymmenen päivää ja järjestelmä oli tallentanut haluttujen tallenteiden päälle.
    Ihan sama systeemi on tässä minun kotikamerassani, talennus tapahtuu vanhimpien päälle.

    Ei ainakaan oikeudessa tullut tuollaista ilmi. Poliisit vain soittaneet ja sitten vasta annettu tehtävä tarkistaa kamerat, kun "Eskon" videot tuli julkisuuteen. Tehtävän antokin oli yli kymmenen päivää katoamisesta, mutta vaivautuiko poliisi paikalle milloin? Ehkä vasta joulukuussa?

    Äänestä

Kieltämättä hyvä pätkä. Olisi kyllä voinut tarttua syvemmin noihin MI:n pitkän Rasmus-ketjun eri teorioihin.
Itselle aukeni silmät vasta tappelukäräjien uutisoinnin myötä, kuinka leväperäisesti juttua tutkittiinkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Video Rasmuksen katoamisesta murhainfokeskustelujen pohjalta.
https://www.youtube.com/watch?v=HBHLCBYEOAY

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu