Palohälytin huutaa ilman syytä

Anonyymi-ap

Tänään minulle kävi niin, että ihan omia aikojaan alkoi palohälytin pitää kamalaa ääntä. Vähän äkkiä sain sen hiljennettyä ja samalla otin sen katosta alas tutkiakseni tarkemmin mistä on kyse. Ei ollut siis mitään käryä asunnossa.

Googlasin netistä, että tällaista on jollekin toisellekin tapahtunut:

https://anna.fi/lifestyle/koti-ja-sisustus/miksi-palovaroitin-huutaa-ilman-syyta-sille-voi-olla-yllattava-vuodenaikaselitys

Laitoin palovaroittimen uudelleen kattoon, mutta jouduin pian ottamaan sen pois, koska se alkoi uudelleen huutamaan.

Pitääkö tässä hankkia uusi palovaroitin vaikka ei tuokaan ole kauaa ollut käytössä?

Ei ole hyvä homma jos alkaa palovaroittimen itsestään metelöimään. Tulee turhia palohälytyksiä ja asunnossa olevat lemmikit on helisemässä kun tuo palovaroittimen ääni on aika kauhea.

8

3135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko palohälyttimessäsi paristo ?
      Jos on, niin kannattaa vaihtaa uusi paristo.
      Paristolliset hälyttimet alkavat yleensä huutamaan, kun pariston virta on loppumassa.
      Vaikkakin olisi uusi palohälytin, on ihan mahdollista, ettei paristossa ole ollut paljon virtaa jäljellä.

      • Anonyymi

        Siitä ei ole kovin pitkä aika kun vaihdoin siihen uuden pariston.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siitä ei ole kovin pitkä aika kun vaihdoin siihen uuden pariston.

        Palohälyttimet kyllä alkavat piippaamaan silloin kun paristo on syytä vaihtaa. Mutta tänään tuo palohälytin huusi kovalla äänellä - ei siis ollut mistään piippauksesta kyse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palohälyttimet kyllä alkavat piippaamaan silloin kun paristo on syytä vaihtaa. Mutta tänään tuo palohälytin huusi kovalla äänellä - ei siis ollut mistään piippauksesta kyse.

        Palovaroittimet ovat jatkossa rakennuksen omistajan vastuulla – asukkaan pitää silti huolehtia niiden kunnosta.13.6.2022
        https://yle.fi/a/3-12470950


    • Anonyymi

      Jos vääriä hälytyksiä tulee silti, Meurman suosittelee uuden palovaroittimen hankintaa. Tällaisessa tapauksessa kyse voi olla esimerkiksi siitä, että laitteen sisälle on kertynyt likaa, jota ei itse pysty poistamaan.

      • Anonyymi

        Tarkoitus onkin lähteä uutta palovaroitinta metsästämään ensi tilassa. Eihän tuota huutavaa palovaroitinta voi enää käyttää kun muutenkin jo korvat soi.


    • Anonyymi

      Liian herkästi nuo alkavat huutamaan. Nykyään ei voi lättyjäkään paistaa, kun varotin vinkuu heti.

      • Anonyymi

        Tosiaan, tuo sama palovaroitin pärähti jo kerran aiemminkin soimaan kun laitoin ruokaa paistinpannulla. Ei mitenkään erityisemmin kärynnyt se ruoka mutta palovaroitin alkoi hälyttää silti.

        Olen kissan takia pitänyt kesällä ovea auki lasitetulle parvekkeelle, mutta täytyy varmaan laittaa välillä se ovi sadesäällä kiinni. Luin jostakin että ilmankosteutta voi poistaa kun laittaa matalaan astiaan kilon suolaa. Kokeilin tuotakin kun on halpa konsti ja sattui sitä suolaa olemaan. Tinnitus ei yhtään tykännyt niistä kovaäänisistä hälytyksistä ja korva soi entistä kovemmin.

        Ja suihkussa käydessä pitänee laittaa kylpyhuoneen ovi kiinni. Eikä enää kovin myöhällä tehdä mitään sellaista, mistä palovaroitin saattaisi hermostua. Että tällaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      129
      1869
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1619
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      77
      1462
    5. 77
      1446
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1156
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      67
      990
    Aihe