Ihmisten polttaminen ja kompostoiminen

Palstan viesteissä ateistien puolelta esiin tulleet ajatukset ns. uskovaisuushahmojen polttamiseksi tai kompostoimiseksi vaatii vielä hieman jatkokäsittelyä. Vaikka toimenpiteet on ilmoitettu selvästi, tarvittaisiin nyt palsta-ateistisen ryhmän määrittely siitä, ketkä ovat heidän mielestään ne, jotka joita kohtaan viha puhutaan. Joukkotuhonnalla flirttailu on eräs halpamaisin ateismin alalaji. Jota kuvitellaan voitavan harjoittaa pelkästään sillä, että sen kohderyhmä eli ns. uskovaisuushahmot jätetään määrittelemättä?
Olisi hyvä, jos viranomaiset voisivat selvittää ateistisen viharyhmän toiminnan. Jos meininki on se mitä palsta-ateistien ryhmä kohdistaa muihin ihmisiin.
12441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jokainen kuollut joko poltetaan tai kompostoidaan hautaan arkussa

Äänestä

Mielisairas ripulivajakki paljastuu aina kun suunsa avaa. Tai istuu sunnuntaina kirkossaan.

"Tulta minä olen tullut heittämään!" huusi Jeesus: "Kunpa se olisi jo syttynyt!"

Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä
  • Palstan rajapinta ateisti on taas kertomassa omaa agendaansa. Ja siinä sivussa esittämässä omaa tapaansa nimitellä muita ihmisiä.

    Äänestä

"Joukkotuhonnalla flirttailu on eräs halpamaisin ateismin alalaji."

Ateismilla ei ole alalajeja. On vain yksi ateismin laji, se eteei uskota jumaliin. Ateismi ei ota kantaa siihen , miten kuolleet ihmiset jatkokäsitellään. Osa ateisteista haluaa haudata vainajan, jolloin se hajoaa eli kompostoituu ja osa krematoida eli polttaa.

Haudatun vainajan kompostoitumisesta en ole ihan varma, että onko se pääasiassa aerobinen vai anaerobinen prosessi. Jos se on anaerobinen niin sitten sitä sanotaan tunkioksi. Aerobinen hajoaminen on kompostoitumista.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Komposti

Äänestä

Mutta eikö "hahmot" ole jotain kuvitteellista. Eihän niitä voi konkreettisesti polttaa tai haudata...

Joka on lanseerannut tämän sanan, voisi selittää, mitä sillä tarkoittaa. Ei ole määritelmää kuulunut...

Äänestä
  • Osuit asian ytimeen, ns. uskovaisuushahmo on palsta-ateistien viljelemä olkiukko ja mielikuvitushahmo, jota voidaan käyttää kaksoisviestintään, jossa ryhmän sisällä tiedetään tarkasti mitä tarkoitetaan, mutta ryhmän ulkopuolisille sanan sisältöä ei paljasteta. Ja tämä mahdollistaa erilaisilla asioilla flirttailemisen.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Osuit asian ytimeen, ns. uskovaisuushahmo on palsta-ateistien viljelemä olkiukko ja mielikuvitushahmo, jota voidaan käyttää kaksoisviestintään, jossa ryhmän sisällä tiedetään tarkasti mitä tarkoitetaan, mutta ryhmän ulkopuolisille sanan sisältöä ei paljasteta. Ja tämä mahdollistaa erilaisilla asioilla flirttailemisen.

    Uskovaisuushahmoista puhuu vain rajapinta-Raija...

    Eikä mitään palsta-ateistejakaan ole olemassa. Uskovaisten kuvitelmia...

    Uskovaisethan täällä juuri puhuu vaikka mistä asioista tai ihmisten tekemisistä ateismina. Esimerkiksi jos joku hyväksyy evoluutioteorian, hän on ateisti, vaikka ateismilla ei ole mitään tekemistä evoluution tai evoluutioteorian kanssa. Kiihkouskovainen vain kuvittelee niin!

    Äänestä

Suomessa hautauksista on päättänyt lainsäätäjä, omaiset päättävät tuhkauksen ja arkkuhautauksen, ei ulkopuoliset ateistit eikä uskovaiset. Voihan toki pelmahtaa vaikka avaruuteen jota myös taivaaksi kutsutaan, mutta hyvin epätodennäköistä.

Äänestä

Polttaminen aiheuttaa haitallisia ilmastopäästöjä.

Äänestä

merkelin väki uuniin niin tapahtuu 🙂

Äänestä

Syy ja seuraussuhteen hahmottaminen on uskovaisille vaikeaa !!!

Äänestä

Ateistin ja kristityn ero:
Ateistin mielestä ihmisen voi polttaa vasta kun hän on kuollut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Palstan viesteissä ateistien puolelta esiin tulleet ajatukset ns. uskovaisuushahmojen polttamiseksi tai kompostoimiseksi vaatii vielä hieman jatkokäsittelyä. Vaikka toimenpiteet on ilmoitettu selvästi, tarvittaisiin nyt palsta-ateistisen ryhmän määrittely siitä, ketkä ovat heidän mielestään ne, jotka joita kohtaan viha puhutaan. Joukkotuhonnalla flirttailu on eräs halpamaisin ateismin alalaji. Jota kuvitellaan voitavan harjoittaa pelkästään sillä, että sen kohderyhmä eli ns. uskovaisuushahmot jätetään määrittelemättä?
Olisi hyvä, jos viranomaiset voisivat selvittää ateistisen viharyhmän toiminnan. Jos meininki on se mitä palsta-ateistien ryhmä kohdistaa muihin ihmisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu