ILTAPÄIVÄLEHTIEN TARINAT

Iltapäivälehtien mukaan Putinin piti olla jo vuonna 2022 vakavasti sairas, jopa kuolla aika pian, Nyt iltapäivälehti kirjoittelee että Lukašenka on vakavasti sairas. Mistä nämä toimittajat "keksii" näitä juttuja.
31345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Suomalainen media on täysin samanlainen propagandakoneisto kuin Venäjän, USA:n ja Pohjois-Korean aivopesulat.

Juttujen aiheetkin ovat välillä vulvasta ja välillä anuksesta.
Toimittajat ovat laitavasemmistopopulisteja, änkyräkommunisteja, jotka eivät pystykään tekemään laadukkaita reportaaseja.

Äänestä
  • Jos suomalainen media on "propagandakoneisto",
    minkä puolesta se "propagandaa" tekee?
    Venäjällä ja Pohjois-Koreassa mediat tekevät diktatuurivaltion propagandaa.
    Suomi ja länsimaat ovat demokratioita, valtiolla ei ole propagandamediaa ja media toimii omaehtoisesti.
    Jos jokin media ei vastaa kuluttajain mieltymyksiä, sen menekki vähenee ja vähenee ja se kuihtuu pois.
    Demokratiassa valtiovalta ei pysty mediaa määräämään.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Jos suomalainen media on "propagandakoneisto",
    minkä puolesta se "propagandaa" tekee?
    Venäjällä ja Pohjois-Koreassa mediat tekevät diktatuurivaltion propagandaa.
    Suomi ja länsimaat ovat demokratioita, valtiolla ei ole propagandamediaa ja media toimii omaehtoisesti.
    Jos jokin media ei vastaa kuluttajain mieltymyksiä, sen menekki vähenee ja vähenee ja se kuihtuu pois.
    Demokratiassa valtiovalta ei pysty mediaa määräämään.

    Kuinka naiivia!
    Valtio maksaa lehdistötukea ”hyvälle punaposkimedialle”.
    Jos ei laula punatulkkulauluja tai kiurun liverrystä niin valtionapu loppuu. Ei ole riippumatonta mediaa eikä toimittajia, jotka eivät olisi harakoita.
    Toimittajia leivotaan Tampereen yliopiston punakoneistosta ja sinne hakeutuu epäsosiaalisia bussiin paskovia murkkuja.
    Toimittajat ovat ammattikuntana koulukiusaajia. Jos olisi joku järkityyppi, jolla olisi selkäranka suorassa niin kyllä hänet eristettäisiin yhteisöstä.

    (Pst!Tuulikki Ukkolassa on hiukan munaa, hän onkin juuriltaan taivalkoskelainen pohjoisen ryhdikäs ihminen. Geenit on Iijoentörmässä Parviaisessa.)

    Yle saa rahaa valtiolta ja on täysin valtion punikkipropagandanlevityslaitos.
    Ylen pääjohtajiksi aina valitty punaisista punaisimmat maanpetturikommunistit, joille sosialismin ja sen korkeimman asteen realisaatio kommunismi, Neuvostoliitto ja Venäjä ovat mallivaltioita.

    Äänestä

  • "Suomalainen media on täysin samanlainen propagandakoneisto kuin Venäjän, USA:n ja Pohjois-Korean aivopesulat.

    Juttujen aiheetkin ovat välillä vulvasta ja välillä anuksesta.
    Toimittajat ovat laitavasemmistopopulisteja, änkyräkommunisteja, jotka eivät pystykään tekemään laadukkaita reportaaseja.

    Ongelmasi on, että jos lukisit laatujournalismia, et sitä ymmärtäisi.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    "Suomalainen media on täysin samanlainen propagandakoneisto kuin Venäjän, USA:n ja Pohjois-Korean aivopesulat.

    Juttujen aiheetkin ovat välillä vulvasta ja välillä anuksesta.
    Toimittajat ovat laitavasemmistopopulisteja, änkyräkommunisteja, jotka eivät pystykään tekemään laadukkaita reportaaseja.

    Ongelmasi on, että jos lukisit laatujournalismia, et sitä ymmärtäisi.

    Suomenkielistä laatujournalismia on lähes mahdotonta löytää.

    Äänestä

Olen muutaman kerran joutunut antamaan haastattelun juttuun, jonka piti kertoa peruskartan laatimisesta eräällä pohjanmaalaisella paikkakunnalla.
Toimittaja sai tarkan selostuksen työvaiheista ja hän kirjoitteli lehtiöönsä muistiinpanoja ja otti maastotyöntekijöistä jonkun kuvan.

Mikä oli sitten juttu, joka oli painetussa lehdessä!

Toimittaja oli sepittänyt aivan oman satunsa kyseisestä aiheesta. Siinä ei ollut mitään totta.
Minun suuhuni pantiin sitaatteja, joita en ollut sanonut.

Ihan paskaa koko juttu.

Sen jälkeen on tehty toisiin lehtiin samanlaisia taruja ja tarinoita muistakin aiheista ja lopputulos on sama.

En anna enää haastatteluita millekään medialle, koska vääristetyillä jutuilla aiheutetaan vain vahinkoa asialle.

Lehtijutut ovat kuvauksia toimittajan omasta päästä. Ei kannata uskoa lukemaansa ja luulla, että jutut olisivat totta.
Ei ole totta, ne ovat politiikan kikkelinjatkoja.

Äänestä
  • Samanlaista paskaa ne on kirjoittaneet Loviisankin ydinvoimalasta jo siihen aikaan, kun siellä palvelin. Ei päätä eikä häntää!
    Siitä lähtien olenkin suhtautunut varsin kriittisesti kaikkiin julkisuudessa uutisoituihin asioihin. Mm siihen koronaankin, jonka "rokotuksiin" moni tuttavani on jo kuollut. Minä en "rokotusta" ottanut enkä mitenkään varonut tautia, jota ei oikeasti ollut. Ja olen yhä terve, vaikka ikä alkaakin jo kahdeksikolla.

    Äänestä

  • "Lehtijutut ovat kuvauksia toimittajan omasta päästä. Ei kannata uskoa lukemaansa ja luulla, että jutut olisivat totta.
    Ei ole totta, ne ovat politiikan kikkelinjatkoja."

    Voi voi sua vajakkia!

    Ota nyt vaan lääkkeesi, niin happamuutesi ehkä vähenee.

    Äänestä

👍👍👍

Äänestä

iltapäivälehtien toimittajat on pahempia valehtelijoita kuin Seiska lehden.

Äänestä

Toimittajat saavat aiheinspiraatiot reaalimaailmasta, mutta juttujen sisältö on aina hatusta vedettyä fiktiota.
Älkää ihmiset uskoko mitään lehtijuttuja.

Äänestä

  • https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000581996.html

    Tämä temppu osoittaa toimittajien ylimielisyyden muuta kansaa kohtaan. Toimittajat ovat olevinaan ylöluokkaa, parempaa kansanosaa, kuin ruotsinkieliset suomenkielisiä suomalaisia kohtaan.

    Olen huomannut, että vapaa-ajallaankin toimittajat vetävät kaikissa tapahtumissa oman "pressikorttinsa" esiin. Kerjäävät ilmaisia sisäänpääsyjä.
    Jos ei tipu ilmaisia lippuja niin rangaistukseksi toimittajat kirjoittavat vitttumaisen jutun paikasta.

    Äänestä

Täyttä sontaa kukaan ei usko enään.

Äänestä

Tärkeintä tuntuu olevan iltapäivälehdillä kirjoittaa kummoiset on Stubbin vaimon kengät.

Äänestä

Kaamia luuranko!

Äänestä

Lännen propagandaa...sitä syötetään joka tuutista uskoo ken tahtoo.

Äänestä

Ensin teki kuolemaa putin ,sitten tää partaukko sitten valkovenäjän pressa sitten venäjänpääministeri medwedew,alkaa tyhmempikin tajuta missä mennään.

Äänestä

Niinhän se olikin vakavasti sairas
jo ennen vuotta 2022,
ja nyt on entistä sairaampi.
Samoin Valko-Venäjän Likasanko.

Äänestä

Uusi tarina Medvedevin kuolemansairaudesta. Voi pyhä sylvi näitä juttuja. Pikkuukkoakin on lehdet tappaneet monta vuotta.

Äänestä

Putinista on koko ajan kirjoiteltu vaikka mitä. Nämä kirjoitukset ovat USA: n - ja Englantilaisten ajatushautomoiden propakandaa koska ne lisää hyvin kansainvälisten juorulehtien myyntiä.

Äänestä

Iltapäivälehden sivuilla oli älykkyystesti, onkohan toimittajat tehneet sen?

Äänestä

Mistähän takataskusta ovat repineet tämän Venäjän ohjusiskun eurooppaan. Varmaan unta nähneet. Jokainen tervejärkinen sen tietää että ei r.... uskalla hyökätä eurooppaan, sen jäkeen .........

Äänestä

Mieleltäänhän hän onkin ollut umpsairas jo ennen kuin tappoi maamiehiään räjäyttämällä heidän asuintaloaan, saadakseen syyn hyökätä Tsetseniaan.

Että saellainen sälli!

Äänestä

Nyt ne laulaa että Suomalaiset on hylänneet Ukrainan. Mistä helkkarista nämä niinsanotut toimittajat keksii näitä juttuja, näyttäkää faktaa että olemme hylänneet.

Äänestä

On mennyt täysin luottamus ns. valtamediaan.

Ei kannata uskoa mitään, mitä läkrättelevät juttujaan.

Äänestä
  • Joo ja mihin uskot , nyt?

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Joo ja mihin uskot , nyt?

    Uskon vain itseeni.

    Äänestä

Pelkää, pelkää, usko, usko,...
Sensurointivimma on epätoivoinen eu vihapuhe lakeineen.

mpox

Äänestä

Media on täysin naton us ohjauksessa.
Saamme vain nato us cia propagandaa....
Enää ei kannata uskoa tuota propagandaa, ei ollenkaan.
Olemme ajautuneet ongelmiin, se täytyy huomata nyt jo.

Suomi Netto-maksaja, ilman todellista äänivaltaa, eu nato.
Tilanne on tosi heikko.
Suomen itsenäisyys on hävinnyt. Suomi on joutunut läntisen energia- ja raaka-aine ja inflaatio-, tulonsiirto- keinottelun armoille. Kilpailukyky häviää Suomesta. Elintaso laskee. Tilanne on huono.....
- Tässä tarkoituksella tehdyssä kriisissä, ukraina toimissa, us globalisti rahan aiheuttama tuho on suurta. Ahneus ja ylimielisyys tuhoaa.
globalisti raha, us, eu, nato, cia lähti ristiretkelle itään,, vaihtoi ukrainan hallinnon.
- valtaan nostettiin tv-koomikko.
( -joka on omalle kansalleen yhtä tuhoisa , kuin 1930-40 L oli taidemaalari Saksassa..).

Venäjä pysäytti globalistien ja naton ja keinottelu-rahan itään etenemisen, tuli sota...
Ukrainan hyödyntämisestä taistellaan. Ukrainan Luonnonvarat on suuret.
Nyt on ukrainassa kuollut jo nato kenraaleja ja kymmeniä nato upseereja, natomiehistöä sadoittain.. Nato on syvällä suossa.
Englantilaiset, ranskalaiset, puolalaiset. us, .. jne. Lisää siellä tuhoa. ja ajaa globalisti rahan etua !

Media on ohjattua. Nykyään Ollaan täysin vääristävän nato-propagandan alla, niin ikävä totuus siitä,
että länsi politikoilla ja länsi rahalla on verta käsissään --- jää kertomatta !!
Ukrainan menetykset on valtavat, yli 1/2 miljoonaa... ja sota invalidit lisänä.. toinen
1 /2 miljoonaa..
- Olisi aika lopettaa tämä länsi rahan ja globalistien uusi vietnam.
ukraina-vietnam tulee liian kalliiksi.
Ukrainasta ei saatu haluttua lebensraumia länsi-keinotteluun !!
Black rock, goldman sachs, rotschildit, haliburton, black river,, monsanto, exon mobil, royal dutch shell, useat pankit lontoo city, new york..wall street, jne,,jne,
jäivät ilman huikaisevia voittoja... Mutta esim. suuri sijoitus yhtiö blackrock on ostanut raha-pula zeleski juntalta ukrainan viljelysmaita halvalla !! Ukrainalaisilta on kohta myyty maatkin alta !!
Ja lähi-itää ja afrikkaa halutaan hallita ukrainan viljalla....
Lisäksi venäläinen on sotkenut ranskan siirtomaa-imperiumin saharan etelä-puolisilla alueilla !! Mullistuksia on ja ei ollenkaan globalisti rahan toiveitten mukaisia. Jopa dollarin ylivalta on vaarassa.
Aloittaako nyt globalisti raha suuren kostoretken, vai vetäytyy, kuin aiemmin vetäytyi vietnamista ja afganistanista ?
Us. raha taistelee viimeiseen ukrainalaiseen asti ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Iltapäivälehtien mukaan Putinin piti olla jo vuonna 2022 vakavasti sairas, jopa kuolla aika pian, Nyt iltapäivälehti kirjoittelee että Lukašenka on vakavasti sairas. Mistä nämä toimittajat "keksii" näitä juttuja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu