Kuinkahan sairaalalta tuli noin huono systeemi että välilä liitin irtoaa ja vaatteet kastuu? Onko kellään samoja kokemuksia? Ja onko näissä varusteissakin eroja, kuka valmistaa hyviä ja kuka sinnepäin?
Katetri ja sen virtsapussi
Anonyymi-ap
2257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Coloplast niminen yhtiö myy toimivia virtsapusseja ja Pia Laurila Oy sukkia joilla pussi pysyy hyvin reidessä paikoillaan. Pussin koko on 350ml ja minulla ainakin terveyskeskus maksaa kaiken. Ei ole silti mukavaa kannella mukanaan ``kusipussia``mutta täytyy vaan toivoa että saisivat äijän kuntoon että voisin luopua koko pussista. Koitetaan kestää.
Coloplastin virtsapussin hana on täysi susi. Vaikka miten hienovaraisesti yrität sitä aukaista ja sulkea niin jää vuotamaan jo muutaman päivän käytön jälkeen. Jo toinen kerta kun hana petti ja tietysti yöllä. Siinä kyllä sänky kastuu. Edis Pia Laurila Oy myy sellaisia pusseja joissa on ihan erilainen hana ja on paksumpaa muovia koko pussi.