Kuka on suunnitellut universumin?

Tämä on hyvä kysymys. Loogisesti päädytään siihen, että jos Jumala on kaikkitietävä niin hän ei ole voinut suunnitella universumia koska ennen universumin suunnittelua hän ei ole tiennyt millainen universumi olisi suunnittelun jälkeen ja siksi hän ei olisi ollut alussa kaikkitietävä. Täytyy olla siis niin, että joku Jumalaa ylempi on sen suunnitellut ja Jumala on vain kaikkitietävä, mutta tahdoton seuraaja.

Mitä mieltä muut?

10

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumala ei ole kaikkitietävä.

    • Anonyymi

      Tokihan suunnittelua tarvitaan juuri silloin, jos asiat eivät ole entuudestaan selvillä. Joku Jumalaa parempi sen on täytynyt tehdä.

    • Anonyymi

      Tiedätkö miten vaikeaa universumin tekeminen on? Jos tietäisit, niin et ihmettelisi sen suunnittelua.

      Jumala suunnitteli hyvin ja teki täydellisen maailman. Se on hyvä. Kiittämätön ja paha ihminen kapinoi hyvää Jumalaa vastaan.

      Joudut helvettiin sika!

      • Mutta jos suunnittelee jotain niin ei ole kaikkitietävä. Mietipä jos esimerkiksi alkaisit suunnitella lomamatkaa vaimosi kanssa. Aluksi ette tiedä yhtään mitään tulevasta lomamatkastanne. Lopulta päädyt aivan saatanan nerokkaaseen lomasuunnitelmaan Ghanassa ja vaimosi on 100% tyydytetty suunnitelmastasi ja sen toteutuksesta. Sen sijaan jos olisit kaikkitietävä niin te joutuisitte tekemään lomamatkan Abu Dhabiin, koska tiesit sen etukäteen kaikkitietävänä etkä sinä tai vaimosi voisi mitenkään muuttaa näitä suunnitelmia.


    • Anonyymi

      painovoima eli läskimooses

    • Anonyymi

      Jumala voisi kirjoittaa tänne ja kertoa kuinka alkoi väkertää alkuaineita, miten hän hokasi että esm. tähtien syntyyn tarvitaan ydinreaktioita.

    • Anonyymi

      Olemme sitä mieltä, että avaaja syyllistyy taas, x-sadannen kerran, hevonpaskan jauhaamiseen, nyt tosin vielä tavallista alhaisemmalla tasolla.

      • Mielisairaat tykkäävät puhua itsestään kolmannessa persoonassa.


    • Anonyymi

      ensin oli vety eli yksinkertaisin alkuaine ja auringossa siitä syntyy sitten muut alkuaineet

      Eli todellinen kysymys on mistä vety on peräisin

      • "Eli todellinen kysymys on mistä vety on peräisin"

        Joo, varmaan näin on tiedepalstalla, mutta jumaluskopalstalla keskustelemme juurikin siitä, miten kaikkitietävä voi suunnitella yhtään mitään menettämättä kaikkitietävyyttään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2224
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      24
      1780
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1435
    4. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      109
      1264
    5. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      15
      1229
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      18
      1035
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      944
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      107
      864
    9. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      853
    10. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      74
      846
    Aihe