Käskikö Jeesus karttaa?
Kattamisesta kysymys
22
459
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä käski ja miksi juosta ateistien ja lahkolaisten valheiitten perässä!
- Anonyymi
Eikö se ollut Paavali, joka käski karttaa? Missä Raamatunkohdassa puhutaan Jeesuksen karttamisesta?
- Anonyymi
Miksi Erika ja Danny erosi?
- Anonyymi
Kartamne uskotoja. Hyvä niin.
- Anonyymi
Rakastat loiselämistä!
jeesus oikeastaan antoi vain ohjeita apostoleille kuinka laskea oikein Peräilmaa. Ja hyvin meni oppi perille sillä mm. paavali voitii suvereenisti useita vuosia Efeson Peräilmakilpailut. Kuten samoin Pietari Roomassa, niiku.
- Anonyymi
Jeesus oli tekemisissä kaikenlaisten ihmisten kanssa, vaikka nämä olisivat syntisiä, publikaaneja tai samarialaisia, ja keskusteli jopa uskonnollisten vastustajiensa kanssa. Jeesuksen malli ei ollut, että ihmistä pitäisi karttaa hänen taustansa takia. Päin vastoin, Jeesuksen toiminta poikkesi ulkokultaisista juutalaisista. Kenenhän mallia tässä Jehovan todistajat noudattavat?
Kaikkien kaveri ei tarvitse eikä kannatakaan olla, mutta kyllä kristitty voi hyvät tavat säilyttää ja olla kanssakäymisissä ihmisten kanssa heidän taustastaan riippumatta. - Anonyymi
Tietävätkö, saavatko JT:t tietää jakeen jossa Jeesus aterioi publikaanin kanssa ?
Minä ainaskiin tiedän. Aterian jälkeen, joka oli hernevellijä, jeesus ja bubplikaani pitivät teranssilla kahdenväliset Peräilmakilvoittelut. Pbublikaani voitti parin desibaalin erolla. Ja jeesus lupasi varata paikan taivaan Peräilmakilpailuihin. Siellä on jo 144 000 jt varattuna pysyvä osallistuminen. Mutta aina on tilaa vielä yhdelle, joka päästää paremmin Peräilmaa kuin jessuli.
- Anonyymi
JT karttaa niitä, jotka vastustaa Raamatun sanaa!
- Anonyymi
Jeesus sanoi mulle että karta töitä ja mene kelaan, näin olen tehnyt.
- Anonyymi
Jeesus oli kova ja osin väkivaltainen karttaja. Rahanvaihtajien pöydät lensi mäkeen, kun Jeesus aloitti karttamisen isänsä huoneessa.
Fariseuksien tapoja Jeesus käski karttaa.
Juudas lähti, kun Jeesus osoitti, että sinä olet luopio /kavaltaja.
Aina unohtuu Jeesuksen historia ennen ihmiseksi tuloa. Ei Jeesus ilmaisnut moitteen sanaa isänsä Jehovan koville otteille Vanhassa Testamentissa. Ihmisenä ollessa Jeesus ei kertaakaan moittinut Jehovan tekoja.- Anonyymi
"Ei Jeesus ilmaisnut moitteen sanaa isänsä Jehovan koville otteille Vanhassa Testamentissa."
Näihin otteisiin kuuluu mm. Egyptin esikoisten tappaminen karjan esikoisia myöten ja Daavidin väenlaskun kostaminen kansalle, sekä tietenkin vedenpaisumus. Mikään näistä tuskin on historiallinen tapahtuma, mutta Jeesus ei moittinut. Kertoo varmaan jotain hänen moraalistaan.
- Anonyymi
Käski karttamaan lahkooppia!
- Anonyymi
Käskikö Keesus karttamaan perheenjäseniä ja ystäviä?
Ei, mutta Peräilmaa kyllä kehotti laskemaan. Hän tiesi ihmisen fysiologiasta sen verran, että ymmärsi, kuinka tärkeää Peräilman ulospäästäminen ihmiskehosta on.
- Anonyymi
Jeesus antoi meille vain rakkauden kaksoiskäskyn, joka puhuu karttamista vastaan. Jos joku karttaa läheisiään, toimii varmasti Raamatun Sanaa vastaan.
- Anonyymi
Karttakaa, muuten eksytte lahkoihin mukaan!
JT ei tarvitse karttaa! - Anonyymi
No tehän olette lahko.
- Anonyymi
Jos ryhmällä on puhtaat jauhot pussissaan, sen ei tarvitse vaatia karttamaan entisiä jäseniä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ryhmällä on puhtaat jauhot pussissaan, sen ei tarvitse vaatia karttamaan entisiä jäseniä.
Karttaminen noin, niin kuin JT:t tekevät, on sairasta.
- Anonyymi
Karttaa pitää niitä, jotka eivät usko Jeesuksen sanomisiin!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3811709Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334649Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2512817Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1442584- 1071643
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo14104140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207832- 82830
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv60728- 10718