Synnittömien osuus väestöstä?

Minulle on vähän epäselvää, mikä osuus Suomen väestöstä on synnittömiä ihmisiä? Päivi Räsänen ainakin löysi yhden synnittömien ihmisten ryhmän, kun väitti heidän harrastavan syntiä. Hirveä loukkaushan se oli synnittömille. Mutta onko tuo ihmisryhmä ainoa synnittömien ryhmä, vai onko niitä muitakin?

Ehkä vastapainoksi on todettava, että luterilaiset tekevät syntiä niin, että joka sunnuntai joutuvat sitä pyytämään anteeksi.
12436
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Päivi Räsänen ja Merikarvian kirkkoherra ovat varmasti ainoat synnittömät

Äänestä

Eikä ole. Itä- Suomessa on se synnitön ihminen. ViaDia kahvilassa suuttui kun ei saanut kiilata jonon eteen ruokailussa. Sanoi ettei hän siedä noita syntisiä ja luusereita. Hän sentään on kunniallinen kansalainen ja eikä ole syntiä tehnyt.
No, voihan niitä olla muitakin.

Äänestä

uskovaiste ihmistä kutsutaan armahdetuksi syntiseksi. esitit vaikean kysymyksen, jollei lasketa niitä jotka ovat parannuksen tehneitä ja uskossa.

Äänestä

Ei ole olemassakaan synnitöntä ihmistä. Kaikki me olemme syntisiä,rikomme Jumalaa vastaan ajatuksin,sanoin,teoin ja laiminlyönnein. Siksi Jeesus kuoli ristillä,sovitti meidän kaikkien synnit

Äänestä
  • Eihän Jeesus kuollut! Jeesushan on sama kuin Jumala ja sama kuin Pyhä Henki. Jeesuksen "kuolema" oli vain jonkinmoinen Jumalan valeitsemurha.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Eihän Jeesus kuollut! Jeesushan on sama kuin Jumala ja sama kuin Pyhä Henki. Jeesuksen "kuolema" oli vain jonkinmoinen Jumalan valeitsemurha.

    Jeesuksen ruumis kuoli,mutta henki ei. Jeesushan vieraili Tuonelassa sinä aikana,kun ruumis pötkötti haudassa.

    Äänestä

Uskova on itsessään syntinen, mutta Kristuksessa synnitön.

Äänestä

Oiekastaan me kaikki teemme syntiä, ajatellaan vaikka niin, että minä teen jotain mutta en tiedä sen vaikutiksia toiseen ihmiseen ja hänen elämäänsä..se on jotain pientä mutta se on vaikeuttanut jonkun muun elämää. Siksikin voimme ajatella, että synnitöntä elämää ei ole ja joudumme myös joskusn rukoilemaan syntejämme anteeksi...

Äänestä

Joko taas? Mikä teitä ihmisiä vaivaa, ettekö voi millään ymmärtää, ettei synnitöntä ihmistä ei ole olemassakaan?
Ai niin, eiväthän edes uskovaiset lue Raamattua saati sitten ymmärrä lukemaansa.

Äänestä

According to the Bible, … everyone has sinned; we all fall short of God's glorious standard (Romans 3:23)

Äänestä

Kirje roomalaisille 3:10-12 FINRK
Onhan kirjoitettu: ”Ei ole ketään vanhurskasta, ei ainoatakaan, ei ole ketään ymmärtäväistä, ei ketään, joka etsii Jumalaa. Kaikki ovat poikenneet pois, kaikki tyynni kelvottomiksi käyneet. Ei ole ketään, joka tekee hyvää, ei ainoatakaan.

Äänestä

Ego tahtoo herkästi pullistella, vaikka ei ymmärrä edes perusasioita.
Aivan niin, keksi jatkoselityksiä sinähän ymmärrät paljon paremmin kuin kaikkitietävä ja olet valmiina opettamaan. Säälittävää tuollainen pienten ihmisten avautuminen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minulle on vähän epäselvää, mikä osuus Suomen väestöstä on synnittömiä ihmisiä? Päivi Räsänen ainakin löysi yhden synnittömien ihmisten ryhmän, kun väitti heidän harrastavan syntiä. Hirveä loukkaushan se oli synnittömille. Mutta onko tuo ihmisryhmä ainoa synnittömien ryhmä, vai onko niitä muitakin?

Ehkä vastapainoksi on todettava, että luterilaiset tekevät syntiä niin, että joka sunnuntai joutuvat sitä pyytämään anteeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu