CATL julkaisi uuden akun

CATL eli maailman suurin akkuvalmistaja julkaisi juuri uuden akun sähköautoihin.
Akussa on 2 MILJOONAN kilometrin takuu. Siis takuu on 2.000.000 km ja todellisuudessa se kestää tietenkin paljon enemmän ja voidaan edelleen kierrättää kun auto mätänee ympäriltä. Niin se kehitys kehittyy.
Mites se diesel?

Saisiko tähän nyt niitä neitien fossiili-uikutuksia niin voitaisiin yhdessä nauraa :-)
https://www.catl.com/
13249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Missä autossa tuota akkua käytetään ?

Äänestä
  • CATL toimittaa akkuja esim. Teslalle, Fordille, Volvolle, BMW, Volkswagen, Polestarille jne,,,

    Äänestä

Näihin akku-uutisiin kannattaa suhtautua aina suurella varauksella. Uudet akkuinnovaatiot siirtyvät autoihin isolla viiveellä ja ensimmäiset ostajat ovat aina niiden testaajina. Akkuteollisuus on nyt kovassa paniikissa ja tulevaisuus yritetään saada näyttämään valoisemmalta kuin mitä se oikeasti on.

Äänestä
  • Kyllä mutta tämä on nyt tuotannossa ja takuu on nyt voimassa. Tesla, Polestar jne...

    Äänestä

  • Toyota on kyllä kova lupailemaan tulevia ihmeakkuja, mutta muut valmistajat julkistavat ne vasta kun tuotanto alkaa. Siinä on se suuri ero.

    Äänestä

Nykyisten litium akkujen energiatiheys on noin 9 kertainen verrattaessa vuoteen 2008,,,
Akkuteollisuus ei ole paniikissa, puhelimet, työkalut, aikuisten leikkivälineet jne,,, toimivat litium akuilla.
Toki suuriin lupauksiin pitää suhtautua kriittisesti mutta koko ajan tapahtuu kehitystä pikkuhiljaa.
Ei se ensimmäinen polttomoottorikaan ollut nykyisen kaltainen 1800-luvun alussa!

Äänestä
  • Kyllä on, etkö seuraa uutisia? Maailman neljänneksi suurin sähköautojen akkujenvalmistaja on pahoissa ongelmissa. Enkä nyt tarkoittanut akkuja yleisesti, vaan nimenomaan sähköautojen.

    Akunvalmistajat alkavat huomata, ettei nykyisellä litium-ion tekniikalla enää voiteta kuluttajien luottamusta jos aikomus on liikutella tonnien autonmöhkäleitä, joten kuluttajien luottamusta yritetään parantaa näitä kehitysasteella olevia innovaatioita esittelemällä.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kyllä on, etkö seuraa uutisia? Maailman neljänneksi suurin sähköautojen akkujenvalmistaja on pahoissa ongelmissa. Enkä nyt tarkoittanut akkuja yleisesti, vaan nimenomaan sähköautojen.

    Akunvalmistajat alkavat huomata, ettei nykyisellä litium-ion tekniikalla enää voiteta kuluttajien luottamusta jos aikomus on liikutella tonnien autonmöhkäleitä, joten kuluttajien luottamusta yritetään parantaa näitä kehitysasteella olevia innovaatioita esittelemällä.

    CATL:in markkinaosuus markkinoista 34% vs SK On 6%,,,
    Kiinalaiset hallitsevat auton-akkujen markkinoista yli 50% jotenka autoissa ja akuissa kiinalaiset hallitsee markkinoita ja halpuuttavat saadakseen yliotteen markkinoista, pienet tippuu elontiellä!

    Äänestä

Ja tästä on seurauksena se että polttis on kuollut! Sille ei vain ole tainnut sitä kukaan vielä kertoa riittävän selkeästi :-)

Äänestä

IHANAA fossiilin ruikutusta! Ihan sydäntä lämmittää kun kuulee tuskissaan kierivän fossiilin epätoivoista ruikutusta täällä sähköautopalstalla. Varmaan vituttaa kovasti kun jaksat täällä roikkua uikuttamassa. Ootko muuten huomannut että Suomessa siirrytään pelkkään HD.aikaan TV-lähetteessä. Ei toimi kuvaputkitelkkarit enää ensi vuonna ;-)

Äänestä
  • Voi helvetti, miten tyhmiä sähköautoilijat on! Ei kohta uskalla mennä liikenteeseen, kun siellä on nuita sähköautotolloja.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Voi helvetti, miten tyhmiä sähköautoilijat on! Ei kohta uskalla mennä liikenteeseen, kun siellä on nuita sähköautotolloja.

    IHANAA fossiilin uikutusta! Ihan sydäntä lämmittää kun kuulee tuskissaan kierivän fossiilin epätoivoista uikutusta täällä sähköautopalstalla. Varmaan vituttaa kovasti kun jaksat täällä roikkua uikuttamassa.

    Äänestä

Mullistavaa tekniikka pukkaa markkinoille, vinhaa vauhtia.🎯

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

CATL eli maailman suurin akkuvalmistaja julkaisi juuri uuden akun sähköautoihin.
Akussa on 2 MILJOONAN kilometrin takuu. Siis takuu on 2.000.000 km ja todellisuudessa se kestää tietenkin paljon enemmän ja voidaan edelleen kierrättää kun auto mätänee ympäriltä. Niin se kehitys kehittyy.
Mites se diesel?

Saisiko tähän nyt niitä neitien fossiili-uikutuksia niin voitaisiin yhdessä nauraa :-)
https://www.catl.com/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu