Helsingin Sanomien naistoimittaja meni tekemään tutkivan toimittajan juttuaan naisten kohtelusta Helsingin yöelämässä ja siellä hän kohtasi miehiltä huonoa käytöstä lääppimisineen, kourimisineen ja kohtasi muutenkin naista kunnioittamatonta käytöstä. Ateismi ei ole tehnyt miehistä hyväkäytöksisiä, vaikka tällä palstalla annetaan ymmärtää ateistien olevan moraaliltaan muka parempia kuin kristityt.
Ateismi tulee esiin valheina
Anonyymi-ap
55482
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Mistä päättelet, että huonokäytöksiset miehet olivat ateisteja?
Kyllä me olemme.
Vastaus löytyy tästä. Naisartisti kristinuskon symboleineen oikein provosoi että katsokaa, täällä on mitä kopeloida.
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f8cfd87d-470a-4eb2-b9ca-9a2885c5c463
Risti ja p.l.u ne yhteen soppii...
Ketjun aloittaja lausui yleistävän väärän todistuksen lähimmäisistään. Siitä joutuu hänen uskontonsa mukaan paholaisen pannuun paistumaan.
Mistä sinä kenenkään uskosta tiedät ja mistä syystä ylipäätään ketjun aloitus tehtiin?
Ei taida tuo nainen olla uskossa, vaikka ristiä kohtunsa päällä kanniskeleekin, mikä kaikki ei kuitenkaan oikeuta miehiä häntä kourimaan.
Anonyymi
2024-07-18 18:47:34
Vastaus löytyy tästä:
https://youtu.be/yo3EgtqEriY?
--------------
Sun juutuuppis on maailmanlaajuinen patmos.
Minäkin voisin postaa sinne ihan mitä vaan.
Miksi kaikki eivät voi olla yhtä hyväkäytöksisiä kuin Jumalan valittu ja uskovaisten ihailema D. Trump. Hänhän kehua retosteli sillä, että voi kouria vapaasti naisten p**luja eivätkä he uskalla sanoa mitään, koska hän on julkkis.
Kiitos Jeesus naisia kourivasta Trumpista.
Trumpin uskominen näyttää olevan sidoksissa hänen politiikkaansa, ei ole uskottavaa, että hän oikeasti uskoisi mihinkään muuhun kuin materiaan.
Olisit iloinen jos kourisi miesten ku //eja.
Käytöksensä puolesta on kyllä ihan superuskovainen.
Ei kyllä ole.
Sinusta se että mies kourii naisia on ok, mutta jos mies miehiä niin kauheeta. Minusta molemmat on yhtä kauheeta.
Kyllä on.
Hyvä kommentti !
Tyhmä kommentti tyhmään kommenttiin.
ongelma on tämä valehtelu , no keitä tarkalleen nämä mieshenkilöt olivat , ottiko DNA näytteen ???
Uskovaisuus tulee esiin valheina. Siitä on esimerkkinä tämän ketjun aloitus jossa valehdellaan ateismista.
Sen lisäksi aloituksessa esitellään että ei tiedetä edes mitä ateism(1) tarkoittaa.
[1] ateismi: jumaluskon puute
Vaikka ateismi laajassa mitassa korreloikin vahvasti hyvän käytöksen kanssa, niin takuulla yöaikaan riittä kaduilla miehiä, jotka puristelevat punamekkoisia houkutuslintusia.
Kerran sangen ihastuttavasti ehostautunut ja pukeutunut nuori nainen narisi arkena esimiehelle työpaikan juhlissa tapahtuneesta ahdistelusta. Esimies sanoi, että joskus sitä vaan saattaa saada mitä tilaa. Minusta tuon seireenin koko olemassaolo ja työpaikalla esiintyminen edusti seksuaalista häirintää ja järkytti monen miehen mieltä.
Siis, todistettu himojen vallassa olevien ateistien olevan kourijoita. MOT
Logiikkasi on uskovaistasoa.
Uskovaiset ja lain noudattajat liikkuvat vähemmän yöelämässä, jolloin huonokäytöksisien ateistien ja lain rikkkojien määrän suhteellinen osuus kaikkien ihmisten kokonaismäärästä lisääntyy yöelämässä.
MOT.
Uskovaislogiikan lisäksi voi tietenkin myös uskovaisuskotella itselleen, ettei juhliin osallistunut muita kuin ateisteja.
Uskovan ei sovi mennä baareihin, varsinkaan sellaisiin pahempiin humalahakuisuuden, huorinteon ja muiden irstauksien pesäkkeisiin. Muutenkin ne pyörii pitkälle alkoholin myynnillä.
Ateismi on sitä, ettei uskota yhteenkään teistiseen jumalaan. Oudot väitteet ateismin vaikutusesta ihmisten käytökseen ovat jotain muuta. Jos jollakin on vaikea ymmärtää tätä, niin kyseessä ei ole ateisti.
Ateismia on erilaista
Juu. Kuten esimerkiksi naisten kourintaan taipuvaisten ateistimiesten erityislaatuinen vapaus jumaluskosta.
Entäs ne jumaluskoiset kourijat, niitä kyllä riittää.
Niin mitä heistä?
Heitä todellakin riittää, mutta nyt oli kyse siitä, että 'ateismia on erilaista'.
Ettei vain olisi niitä maahan jeesustelemia ?
ylen jutuista ei käy etnisyydet läpi 🤣
Yksikin ateisti täällä on jyrkän kaksinaismoralistinen syyttäen muita kiivaasti asioista syyllistyen niihin samalla heitolla itse. Syyttää asioista epäloogisesti ja yleistäen ”olet selvästikin kristitty, kun..” sitä ja tätä. Väittää, että vain kristityt mm. valehtelisivat, eivät muut ja siinä samalla valehteli senkin asian.
”Toisin on äänekkäimpien uusateistien laita. Monet heistä eivät näytä tuntevan kristinuskoa. Siitä piirretään itse keksitty pilakuva, joka sitten poltetaan voitonriemuisesti. Näistä lähtökohdista ei voi syntyä mitään aitoa kohtaamista eikä vakavasti otettavaa totuuden etsimistä.” -Piispa Jolkkonen- -2013
https://www.piispajarijolkkonen.fi/kirjoitukset/ikava-vanhoja-ateisteja/
Kuvaa hyvin kyseistä palstalla trollaavaa ateistia.
ihme hiippailija piispa 🤣 nietzsche oli papin poika
Olen lukenut raamatun ja se oli lasten satukirja
Kukas tämän keskustelun aloittikaan. Kuka syytti ketä. Ja täysin perusteetta, norsuluutornistaan kimittäen.
Ja sitten inistään kun saa samalla mitalla takaisin, lol.
Sinä väännät ennakkoluuloinesi kaiken pahan ateisteista johtuvaksi. Jos sulla on yksi ateisti ja yksi uskova, niin et voi sen perusteella päätellä kumpi käyttäytyy paremmin.
Ripareillakin on viimeaikoina ollut useita tapauksia joissa pappi on häiriköinyt. Yksi pappi pidätetty virastakin, ja poliisi tutkii tapausta. Sinä ja kaltaisesi itserakkaat kiihkokristityt vänkäätte senkin riparilaisten syyksi.
Eilen uutisoitiin tappelusta riparilla, poliisit kutsuttiin paikalle, ja ripari keskeytyi kun vanhemmat kävivät lapsensa pois. Tarkempia tietoja tapauksesta ei ole, mutta en väitä, että pappi tai muu riparin hlökunta olisi mihinkään syyllistynyt. Ehkä kyse riparilaisten vålisestä riidasta.
Voi sitä tosikristittyjen riekkumista jos vastaavaa tapahtuisi protuleirillä. Vaikka ei olisi tarkempaa tietoa syyttäisitte leirin järjestäjiä, ne kun ovat ateisteja..
"Jos sulla on yksi ateisti ja yksi uskova, niin et voi sen perusteella päätellä kumpi käyttäytyy paremmin."
Silti huonosti käyttäytyvät ihmiset ovat todennäköisemmin uskovaisia kuin ateisteja.
Jokainen ateisti rakentaa itse omat moraalisääntönsä toisin kuin uskovaiset, joten nykyisen himoitsemiseen perustuvan yhteiskunnan huonokäytöksinen henkilö on todennäköisemmin ateisti.
Sellaista mieleistäsi mutua taas
Ei ole helppoa noudattaa sääntökirjan ohjetta jättää punamekkoinen houkutuslintu rauhaan, mikäli ei pidä sitä tärkeänä. Ateisti todennäkäisemmin pitää, koska on itse osallistunut moraalikoodistonsa kehittämiseen.
Uskovaisten koko vakaumus ja elämä perustuu valheelle, jonka nimi on Raamattu.
Todisteet näyttävät kuitenkin vievän toiseen suuntaan:
https://youtu.be/IzPAVS7573c?
Kun hesarin toimittaja esiintyi baaritiskillä punaisessa kaulaa aika alas paljastavassa hameessa, miehet ehkä luulivat hänen olevan maksullinen asiakkaita etsivä nainen. Tuomittavaa on kajoaminen mutta olisi ollut ihme jos kukaan ei olisi mitään seksuaalista ehdotellut. Maksulliselle naiselle olisi tullut tappiollinen ilta. Ei normaali nainen mene baaritiskille hengailemaan provosoivassa asussa, en minä ainakaan vaan sinne kohdalle missä tanssitaan. Eiköhän toimittajan tarkoitus ollut vain saada laajasti luettava ja mielipiteitä herättävä juttu. Olisi pitänyt nähdä miten toimittaja esiintyi. Tässä ei nyt ole mitään tekemistä uskon tai ateismin kanssa. Tanssimassa ja ihmisiä ravintolassa tapaamassa voi käydä uskovakin, siinä ei ole mitään pahaa, miehellä eikä naisella. Käyttäytyminen siellä merkitsee kaiken.
Tässä ollaan himojen ja himoitsemisen kanssa tekemisissä. Oikeuttaako himoitseminen himon kohteen kourintaan ja millainen arvomaailma sallii tuollaista käytöstä miehiltä?
Työurani aikana ehdin törmätä suureen määrään yksittäisiä huonostikäyttäytyviä miehiä, jotka tiesin uskovaisiksi. Aluksi ajattelin, että kyseessä olisi jokin outo sattuma, mutta lopetin sellaisen kuvittelun.
Höpöhöpö !
Uskovaisuus kuulemma auttaa moraalisääntöjen noudattamisessa. Ilmeisesti niissä piireissä on erityisen hankalaa toimia fiksusti ilman ulkoisia sääntöjä. Mutta sitten sääntöjä ei kuitenkaan kyetä noudattamaan.
Ehdotitko uskovaiselle miehelle, "mennääks panee" ja uskovaisen miehen vastattua "ei mennä" ja pidät tätä uskovaisen miehen vastausta huonona käytöksenä?
Luukas 18:20 FB38
[20] Käskyt sinä tiedät: 'Älä tee huorin', 'Älä tapa', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta', 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi'."
https://bible.com/bible/365/luk.18.20.FB38
Työurasi aikana et edes tajua mitä uskovaisuus tarkoittaa etkä edelleenkään tiedä.
Suomen kansasta pikkuinen prosentti tietää mitä uskovaisuus on, loput on kuutamolla asiasta.0
Uskovaiset ovat ulkoistaneet moraalinsa jumalalleen. Hän puolestaan antaa kaiken anteeksi kun vaan muistaa uskoa.