Vassarit, nyt ylös ulos ja lenkille!

Luontoon käyskentelemään, samalla keräätte satojen eurojen päivätulot marjoista ja sienistä!

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010569863.html
14134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vassut on palstallakin jatkuvasti yrittäneet persuilta pummata rahaa lastensa harrasteisiin, mutta nyt sitä rahaa on lähimetsässä, sen kun käy noukkimassa.

Äänestä
  • Kunto nousisi, eikä tarvisi palstalla vinkua persuilta rahaa.

    Äänestä

Persut vaan keräävät varoja itselleen työväestön kustannuksella.

Äänestä

Ehkäpä tämä viikonloppu olisi se, kun avaaja tekee muutakin kuin näitä "älykkäitä" avauksia tänne. Se olisi edistystä.

Äänestä
  • Eikö marjojen ja sienien keräily ole sinusta hyvä asia? Itse keräsi juuri mökkipihalta mustikkaa ja kohta on vattu ja herukka keräyksessä!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Eikö marjojen ja sienien keräily ole sinusta hyvä asia? Itse keräsi juuri mökkipihalta mustikkaa ja kohta on vattu ja herukka keräyksessä!

    Eilen kävin vaimon kanssa tunnin mustikassa. Sitten tuli sade.

    Marjojen poimiminen on hyödyllistä puuhaa niiden syömisestä puhumattakaan. Siitä ei ollut kysymys.

    Kysymys on siitä, että se hyödyllinen puuha olisi varmaan hyväksi myös ketjun avaajalle - sinulle? - ja siinä samalla vielä parempi olisi tehdä muutakin kuin syöttää tänne loputtomia älyttömiä avauksia samaan typerään tapaan kuin tämän ketjun avaus.

    Äänestä

  • TruthStillHurts kirjoitti:

    Eilen kävin vaimon kanssa tunnin mustikassa. Sitten tuli sade.

    Marjojen poimiminen on hyödyllistä puuhaa niiden syömisestä puhumattakaan. Siitä ei ollut kysymys.

    Kysymys on siitä, että se hyödyllinen puuha olisi varmaan hyväksi myös ketjun avaajalle - sinulle? - ja siinä samalla vielä parempi olisi tehdä muutakin kuin syöttää tänne loputtomia älyttömiä avauksia samaan typerään tapaan kuin tämän ketjun avaus.

    Eli vain Venäjästä keskustelu on sallittua?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Eli vain Venäjästä keskustelu on sallittua?

    En minä määrää keskustelun aiheita. Mitä sinä vänkäät taas?

    Minusta olisi vain järkevää tehdä asiallisia avauksia, eikä sortua lapsellisuuksiin. Taitaisi se marjojen poiminta tehdä hyvää ihan jokaiselle? Miksi sitä siis pitäisi provosoivasti ja typerästi suositella vain tietylle osalle ihmisistä?

    Mitä HYÖTYÄ tästä avauksesta on? Se on vain esimerkki siitä typerästä retoriikasta, mitä täällä on teksteistä 90%.

    Ja sinun mielestäsi sitä ehdottomasti pitää täällä olla? Niinkö?

    Äänestä

  • Ehkäpä tänä viikonloppuna sinäkin menisit keräämään mustikoita, ainaisen räkyttämisen sijaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ehkäpä tänä viikonloppuna sinäkin menisit keräämään mustikoita, ainaisen räkyttämisen sijaan.

    Erikoista. Aina sinun pitää vääntää juttu minuun.

    Puhupas nyt aiheesta. Se oli se, onko näitä tämän tyyppisiä avauksia järkevää tehdä ja mitä hyötyä niistä on.

    Iloksesi voin muuten ilmoittaa, että olenkin pari päivää nyt muissa puuhissa. Annan vihjeen: siellä on muitakin ihmisiä ja siihen liittyy musiikki. En pyöri täällä enää montaa tuntia.

    Koetahan siis sinäkin välillä tehdä jotakin muuta kuin tätä.

    Äänestä

En seuraa politiikkaa. Tyypit täällä luulee olevansa jotain poliittista eliitti päättäjää kun sanovat olevansa vassari tai persu.

Äänestä

Marjojen kerääminen luonnosta on edistää toksista maskuliinisuutta (esim. vitamiinit) ja fasismia.

Äänestä
  • Marjoillakin on tunteet, ei niitä saa kerätä.

    Äänestä

Vassarit istuu mielummin Marskin mättäillä,ovat niin vihreitä olevinaan mutta metsään eivät mene,mielummin istuvat asfaltilla. Nyt marjastamaan kaikki perkeleen rastatukat!hopi hopi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Luontoon käyskentelemään, samalla keräätte satojen eurojen päivätulot marjoista ja sienistä!

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000010569863.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu