Tietoja Ukrainan drooniteollisuudesta

UNITED24media kirjoittaa mielenkiintoisen artikkelin Telegrammin sivuillaan. Droonit kehittyy kovaa vauhtia ja Ukraina taitaa olla edelläkävijä joka alkaa käyttää tekoälyä osana droonien kehitystä.

Ukraina etenee nopeasti tekoälyllä varustettujen sotilasdroonien (AI) luomisessa, kuten Reuters raportoi. Erilaiset ukrainalaiset startupit kehittävät AI-järjestelmiä, jotka on suunniteltu hallitsemaan drone-laivastoja, tavoitteena on käyttää näitä kehittyneitä UAV: itä etulinjassa venäläisten häirintätoimien torjumiseksi ja suurempien lennokkioperaatioiden mahdollistamiseksi.

AI-drone-kehitys Ukrainassa keskittyy kolmeen pääalueeseen: visuaaliset järjestelmät kohteen tunnistamiseen ja ohjaamiseen, navigoinnin maastokartoitus ja monimutkaiset ohjelmat, jotka helpottavat toisiinsa liitettyjen drone-parvien toimintaa. Yksi merkittävä yritys tällä alalla on Swarmer, joka kehittää ohjelmistoja droonien verkottamiseksi, mikä mahdollistaa välittömän ryhmäpäätöksenteon vähäisellä ihmisen väliintulolla. Heidän järjestelmänsä Styx integroi tiedustelu - ja hyökkäyslennokkeja sekä ilmassa että maassa mahdollistaen autonomisen toiminnan ja ennakoivan käyttäytymisen parven sisällä.

Vaikka AI-ohjatut lennokit tarjoavat merkittäviä etuja, asiantuntijat, kuten Samuel Bendett Center for New American Securitystä, varoittavat, että ihmisen valvonta on edelleen välttämätöntä kohdistusvirheiden estämiseksi. Eettisiä huolenaiheita herättää myös autonomiset asejärjestelmät, jotka voivat rikkoa kansainvälistä humanitaarista oikeutta ja madaltaa kynnystä ryhtyä sodankäyntiin, kuten Euroopan parlamentin vuonna 2020 julkaisemassa tutkimusjulkaisussa korostetaan.

Näistä huolenaiheista huolimatta AI: ta käytetään jo joissakin Ukrainan droonien pitkän kantaman iskuissa, jotka kohdistuvat sotilaslaitoksiin ja öljynjalostamoihin syvällä Venäjän alueella. Nämä operaatiot sisältävät drooneja, jotka lentävät kohteisiinsa, kun taas toiset keskittyvät estämään tai häiritsemään ilmapuolustusta matkalla, käyttämällä AI: tä ihmisen valvonnassa kohteiden ja uhkien tunnistamiseksi ja reittien suunnittelemiseksi.

Asiantuntijat ennustavat, että AI-ohjelmiston käynnissä olevat edistysaskeleet johtavat suhteellisen edullisiin drooneihin, mikä parantaa edelleen Ukrainan sotilaallisia valmiuksia.

Suomen kannattaisi lyöttäytyä yhteen Ukrainan kanssa mm. Suomessa kehitettyjen taistelu robottien kehittelyssä. Suomen maastossa itsenäisesti liikkuvat tekoälyllä varustetut robotit olisivat aikamoinen pelote. Tietoa tekniikkatalous sivustossa.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/nama-suomessa-kehitetyt-taistelurobotit-kulkevat-jopa-100-km-h-ampuvat-30-mm-tykilla-ja-rajayttavat-miinoja-usan-merijalkavaki-erittain-kiinnostunut/2c16c182-b10e-49d0-996c-25d8c473fad8

0

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

        Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
        Maailman menoa
        67
        5927
      2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

        Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
        Maailman menoa
        349
        5749
      3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

        ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
        Maailman menoa
        93
        4731
      4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

        Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
        Maailman menoa
        12
        2235
      5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

        Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
        Tv-sarjat
        18
        2048
      6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

        🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
        Maailman menoa
        52
        1952
      7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

        Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
        Maailman menoa
        43
        1870
      8. Martina vuokraa yksiötä

        Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        251
        1211
      9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

        Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
        Sinkut
        203
        1114
      10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

        Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
        Maailman menoa
        64
        1061
      Aihe