Tietoja Ukrainan drooniteollisuudesta

UNITED24media kirjoittaa mielenkiintoisen artikkelin Telegrammin sivuillaan. Droonit kehittyy kovaa vauhtia ja Ukraina taitaa olla edelläkävijä joka alkaa käyttää tekoälyä osana droonien kehitystä.

Ukraina etenee nopeasti tekoälyllä varustettujen sotilasdroonien (AI) luomisessa, kuten Reuters raportoi. Erilaiset ukrainalaiset startupit kehittävät AI-järjestelmiä, jotka on suunniteltu hallitsemaan drone-laivastoja, tavoitteena on käyttää näitä kehittyneitä UAV: itä etulinjassa venäläisten häirintätoimien torjumiseksi ja suurempien lennokkioperaatioiden mahdollistamiseksi.

AI-drone-kehitys Ukrainassa keskittyy kolmeen pääalueeseen: visuaaliset järjestelmät kohteen tunnistamiseen ja ohjaamiseen, navigoinnin maastokartoitus ja monimutkaiset ohjelmat, jotka helpottavat toisiinsa liitettyjen drone-parvien toimintaa. Yksi merkittävä yritys tällä alalla on Swarmer, joka kehittää ohjelmistoja droonien verkottamiseksi, mikä mahdollistaa välittömän ryhmäpäätöksenteon vähäisellä ihmisen väliintulolla. Heidän järjestelmänsä Styx integroi tiedustelu - ja hyökkäyslennokkeja sekä ilmassa että maassa mahdollistaen autonomisen toiminnan ja ennakoivan käyttäytymisen parven sisällä.

Vaikka AI-ohjatut lennokit tarjoavat merkittäviä etuja, asiantuntijat, kuten Samuel Bendett Center for New American Securitystä, varoittavat, että ihmisen valvonta on edelleen välttämätöntä kohdistusvirheiden estämiseksi. Eettisiä huolenaiheita herättää myös autonomiset asejärjestelmät, jotka voivat rikkoa kansainvälistä humanitaarista oikeutta ja madaltaa kynnystä ryhtyä sodankäyntiin, kuten Euroopan parlamentin vuonna 2020 julkaisemassa tutkimusjulkaisussa korostetaan.

Näistä huolenaiheista huolimatta AI: ta käytetään jo joissakin Ukrainan droonien pitkän kantaman iskuissa, jotka kohdistuvat sotilaslaitoksiin ja öljynjalostamoihin syvällä Venäjän alueella. Nämä operaatiot sisältävät drooneja, jotka lentävät kohteisiinsa, kun taas toiset keskittyvät estämään tai häiritsemään ilmapuolustusta matkalla, käyttämällä AI: tä ihmisen valvonnassa kohteiden ja uhkien tunnistamiseksi ja reittien suunnittelemiseksi.

Asiantuntijat ennustavat, että AI-ohjelmiston käynnissä olevat edistysaskeleet johtavat suhteellisen edullisiin drooneihin, mikä parantaa edelleen Ukrainan sotilaallisia valmiuksia.

Suomen kannattaisi lyöttäytyä yhteen Ukrainan kanssa mm. Suomessa kehitettyjen taistelu robottien kehittelyssä. Suomen maastossa itsenäisesti liikkuvat tekoälyllä varustetut robotit olisivat aikamoinen pelote. Tietoa tekniikkatalous sivustossa.
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/nama-suomessa-kehitetyt-taistelurobotit-kulkevat-jopa-100-km-h-ampuvat-30-mm-tykilla-ja-rajayttavat-miinoja-usan-merijalkavaki-erittain-kiinnostunut/2c16c182-b10e-49d0-996c-25d8c473fad8

0

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ootko nainen noin mustis musta

        Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
        Ikävä
        91
        7425
      2. Sen kerran kun siellä käyn

        Voisit olla paikalla💚💛☘️
        Ikävä
        37
        3947
      3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

        Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
        Ikävä
        45
        3500
      4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

        Tämä on ilon päivä 😊
        Kotimaiset julkkisjuorut
        233
        2733
      5. Kauan säkin jaksoit

        Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
        Ikävä
        40
        2642
      6. rakastan sinua!

        Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
        Ikävä
        40
        2443
      7. Sä olet nainen kuuluisa..

        ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
        Suhteet
        129
        2369
      8. Miksi kaipaat

        Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
        Ikävä
        29
        2259
      9. Askanmäessä Huippu esitys

        Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
        Puolanka
        20
        2188
      10. Siis hetkonen

        Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
        Ikävä
        45
        1952
      Aihe