Venäjän ongelma - 2 maailmansotaa ei koskaan käsitelty

Ihme touhua itänaapuriss
9130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Asioista ei saa siellä puhua.

Äänestä

Venäjän ongelma on Putin

Äänestä
  • Nyt. Sitä ennen Stalin. Sitä ennen tsaarit.

    Äänestä

Toisesta maailmansodasta puhutaan 24/7. Neuvostoliitto kukisti Natsi-Saksan.

Liittoutuneista ei puhuta. Molotov- Ribbentrop sopimuksesta ei puhuta. Talvisodasta ei puhuta.

Mutta olihan toisen maailmansodan voitto suurelta osin miljoonien neuvostoliittolaisten ansiota. Ainakin uhrilukujen valossa.

Se, mistä siellä ei olla puhuttu, on valtioterrori. Tsaarien aikana, Stalinin aikana ja nyt Putinin aikana jatkuneen. Ei siitä voi puhua. Siellä kansa on karjaa, eliitti hallitsee sitä väkivalloin. Siellä sulle voidaan kuiskata, että 'ole hiljempaa, Siperia on iso'.

Äänestä

Venäjää hallitsevat klaanit. Etniset puhdistukset toteutuvat myös Ukrainan sodassa. Tuvalaiselle perheelle luvattiin viisi kiloa kalaa, lohta, kampelaa, turskaa ja jotain muuta, kun laittavat poikansa armeijaan ja Ukrainan erikoisoperaatioon.

Sota ei ole koskettanut Moskovaa eikä Pietaria. Siellä eletään herroiksi, paitsi, että kansalaisilla ei ole kananmunia ja kadonneita poikia ei saa kysellä eikä surra. Vaikka harvathan sieltä sotaan ovat edes joutuneet.

Mua surettaa suuren, mahtavan Venäjän kansan elinolosuhteet.... vuosisatojen läpi...aina ihan paskat hallitsijat!

Äänestä

Johtuu varmaan siitä että se "suuri isänmaallinen sota" natseja vastaan päättyi Neuvostoliiton voittoon lähinnä länsimaiden sotilaallisen tuen ansiosta. Venäjällä on aina yritetty väittää että nimenomaan Venäjä voitti natsit eikä länsimaista juuri ollut apua heidän kukistamisessaan.

Äänestä

Kaikkein pahinta on kun ei ole käsitelty Stalinin ajat hirmutekoja..
Nyt on ehkä tiukin sensuurin aika käsitellä vainoja ja murhia. Neuvostoliitonkin aikana oli väljempää, ja rangaistukset pienempiä.
Käsittämätöntä että kansanmurhat ovat niin arka aihe. Miten Venäjä voi edes uusitua, kun kaikki ikävät asiat on lakaistu maton alle, ja niistä on vaiettava.

Äänestä

Virhe oli vaihtaa Neuvostoliiton punalippu suoraan vanhaan keisarillisen Venäjän lippuun. Tällöin omaksuttiin ajatus nyky-Venäjästä keisarillisen imperiumin jatkajana, mihin ideaan sisältyi kirkon alisteisuus valtiolle ja imperiaaliset haaveet naapurien alistamisesta. Ukrainalaiset ja puolalaiset sekä Baltian kansat näyttäytyivät taas ei-kansakuntina, jotka piti palauttaa Venäjän "keisarin ja itsevaltiaan" alaisuuteen.

Uuden Venäjän sinivalkoraitalippu olisi uutena tunnuksena anatanut Venäjälle mahdollisuuden aloittaa puhtaalta pöydältä.

Äänestä

Suurin virhe liittoutuneille oli antaa ryöstömurhaajalle ja hyökkäävälle neuvostoliitolle palkinnoksi osia suomesta. Sitä samaa se ne yrittää ukrainassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ihme touhua itänaapuriss

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu