Mitä kaikkea pitää uskoa pelastuakseen?

Pitää uskoa Jeesukseen, jotta saa synnit anteeksi ja pelastuu.

Mitä kaikkea Jeesuksesta pitää uskoa pelastuakseen?
24252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Mitä jos ei ole kuullut Jeesuksesta: voiko silti pelastua?

Äänestä

Apostolinen uskontunnustus pitää osata ulkoa ja lausua ääneen todistajien läsnäollessa. Sitten on mahdollisuuksia pelastukseen, mutta kolminaisuusoppia pitää opiskella lisää ja siitä tulee pitää kiinni.

Äänestä
  • moikka,


    hu-huu mikä julkitulo....ote >>Apostolinen uskontunnustus pitää osata ulkoa ja lausua ääneen todistajien läsnäollessa. Sitten on mahdollisuuksia pelastukseen, mutta kolminaisuusoppia pitää opiskella lisää ja siitä tulee pitää kiinni.>> Tuokommentti on pahinta pimeyttä mitä maan päällä on!!!

    tuo kommentti on aivan valhetta ja petosta.

    Äänestä

Ei se pelkkä uskominen sitä ikuista kohtaloa ratkaise.

Kaikki joutuu viimeiselle tuomiolle ja tuomio tulee tekojen ja lakien mukaan.

Jaak. 2:20

Mutta etkö sinä tyhjänpäiväinen ihminen tahdo tietää, että ilman tekoja usko on hyödytön?

Pelkästä uskosta puhumalla halutaan vai mennä sisälle Jumalan valtakuntaan, mistä aita on matalin. Pelkän oman uskon varaan autuuden rakentaminen on sitä hiekalle rakentamista.

Matt. 7:24

"Jokainen, joka kuulee nämä sanani JA TEKEE NIIDEN MUKAAN , on kuin järkevä mies, joka rakensi talonsa kalliolle."

Äänestä
  • Kertoisitko mitä uskossa tehtyjä tekoja olet tehnyt ?

    Äänestä

Minä kerron Jumalan tulleen ihmiseksi siten, että neitsyt Maria tuli raskaaksi Pyhästä hengestä ja synnytti pojan, jolle enkeli käski antaa nimeksi Jeshua Immanuel. Poika kasvoi Jumalan armossa viisaudessa ja tiedossa aikuiseksi mieheksi.

Ollessaan noin 30 vuotta vanha Johannes Kastaja niminen profeetta kastoi hänet ja hän alkoi saarnata parannusta ja Jumalan valtakunnan tuloa. Tämä kaikki tapahtui Israelissa noin 2000 vuotta sitten.

Jeshua paransi kaikki sairaat, jotka tuotiin hänen tykönsä. Hän sanoi olevansa Jumalan poika ja tekevänsä voimallisia tekoja isänsä voimalla. Hänet tuomittiin kuolemaan ristillä kapinallisena Roomaa vastaan.

Jeshua kuoli ja heräsi kuolleista kolmantena päivänä niin kuin oli ennustanut. Opetuslapset eivät uskoneet sitä, kun haudalla käyneet naiset kertoivat nähneensä Jeesuksen, jolla nimellä suomalaiset hänet tuntevat. Sitten Jeesus ilmestyi apostoleille ja nousi ylös taivaaseen.

Jos uskot Jeesuksen olevan Jumala ja heränneen kuolleista niin saat synnit anteeksi ja pääset taivaaseen Jeesuksen tykö. Jos et usko niin joudut helvettiin ja kidut siellä ikuisesti rangaistuksena pahoista teoista.

Näin todistan Jeesuksesta kaikille. Kukaan ei ole vielä uskonut tätä evankeliumia.

Äänestä
  • moikka,

    hyvä vitsi >>Kukaan ei ole vielä uskonut tätä evankeliumia.>>

    ja toivon ettei kukaan tule uskomaankaan tuota itsepetosta.

    Äänestä

  • Valehtelet, että korvat heiluu.

    Jeesus ei koskaan väittänytkään olevansa Jumala, vaan tavallinen ihminen.

    Mark. 10:18

    Jeesus vastasi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ainoastaan Jumala on hyvä, ei kukaan muu.

    Luuk. 7:34

    Ihmisen Poika on tullut, syö ja juo, ja te sanotte: katso ihmistä, syömäriä ja viinan juomaria, Publikanien ja syntisten ystävää:

    Joh. 2:10

    Ja sanoi hänelle: jokainen antaa ensisti hyvää viinaa, ja kuin juovutaan, niin sitte huonompaa: sinä kätkit hyvän viinan tähän asti.

    Äänestä

Pitää uskoa, että helluntailaiset VALEHTELEVAT kaiken!

Äänestä
  • Noin väittää vauvakastettu!

    Äänestä

  • Viisaan neuvon annoit. Helluntailaisuus on Amerikasta 120 v. tuotu uusi uskonto. Vieraslaji Suomen Sioniin.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Viisaan neuvon annoit. Helluntailaisuus on Amerikasta 120 v. tuotu uusi uskonto. Vieraslaji Suomen Sioniin.

    Kanadan majavakin oli elinvoimainen esiintymä, mutta vieras laji kuitenkin.

    Äänestä

"Mitä kaikkea Jeesuksesta pitää uskoa pelastuakseen?"
Että Jeesus on sinunkin syntien sovittaja.

Äänestä
  • En ymmärrä. Mitä se tarkoittaa? Kuka Jeesus? Miten? Milloin?

    Äänestä

Helluntailiikkeen perustajat ovat paljastuneet pahoiksi miehiksi, jotka saivat syytteen sodomiasta nuorten poikien kanssa. Ei sellaisten miesten keksimiä oppeja ja rituaaleja pidä hyväksyä.

2. Kor. 6:17

Siksi Herra sanoo: -- Lähtekää pois heidän joukostaan ja erotkaa heistä älkääkä koskeko mihinkään saastaiseen, niin otan teidät vastaan.

Sodomassa ja Gomorrassa pienet lapsetkin joutui kärsimän niiden miesten elämästä.

Äänestä

Hellarit eivät julista evankeliumia. Eivät edes tiedä mitä evankeliumi on. Sen sijaan he kertovat miten heistä tuli hihhuli. Ja millaista elämä oli sitä ennen ja millaista se on nyt.

Tätä he sanovat todistamiseksi.

Äänestä

Mitään ei "pidä uskoa", sillä pelastava usko ei ole ihmistekoista. Kukaan ihminen ei kykene vähäänkään itsensä pelastavaan tekoon. Ei edes oikein uskomaan.

Paitsi rukoukseen, tämän voi ihminen tehdä.

Pelastava usko on "uskoa jonka Jeesus vaikuttaa".

Ihminen voi rukoilla Jumalaa pelastamaan hänet. Mutta jo tämäkin rukous lähtee Isästä, Jeesuksesta, Pyhästä Hengestä, sillä "kukaan ei voi tulla Isän tykö, ellei Isä Itse häntä vedä".

Minäpä luulen, että Isä jo kutsuu ketjun aloittajaa. Kun aloittaja kerran tuntee kiinnostusta pelastukseen, niin neuvon jatkamaan tuosta: rukoile Jumalalta oikeaa uskoa ja ota Jeesus Herraksesi. Hän hoitaa kaiken pelastustyön puolestasi, kun vain itse suostut sihen, sallit Hänen tehdä hengellistä työtään, uuden luomista sinussa.

Äänestä
  • Tänään klo 16:32 kirjoittanut kirjoitti mielestäni hyvin ja selkeästi.

    Äänestä

  • rukoile Jumalalta oikeaa uskoa ja ota Jeesus Herraksesi. Hän hoitaa kaiken pelastustyön puolestasi, kun vain itse suostut sihen,"

    Ihmistekoista. Ei kiinnosta.

    Äänestä

Kyllä riittää synninhädässä olevalle se että pyytää Jeesusta Kristusta antamaan anteeksi synnit ja ottamaan Jumalan valtakuntaan. Voit pyytää voimaa ja uskoa elää uskossa. Alat lukemaa Uutta testamenttia esim. Johanneksen evankeliumista. Rukoile että Jumala onhaa sinua ja auttaa. www.tuleuskoon.fi on hyvä linkki.

Äänestä
  • "Kyllä riittää synninhädässä olevalle se että pyytää Jeesusta Kristusta antamaan anteeksi synnit ja ottamaan Jumalan valtakuntaan. Voit pyytää voimaa ja uskoa elää uskossa.

    En ymmärrä. Mitä on synninhätä? Kuka on Jeesus Kristus? Tai mikä? Mikä on syntiä? Mikä on Jumalan valtakunta?

    "uskoa elää uskossa"

    Häh?

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    "Kyllä riittää synninhädässä olevalle se että pyytää Jeesusta Kristusta antamaan anteeksi synnit ja ottamaan Jumalan valtakuntaan. Voit pyytää voimaa ja uskoa elää uskossa.

    En ymmärrä. Mitä on synninhätä? Kuka on Jeesus Kristus? Tai mikä? Mikä on syntiä? Mikä on Jumalan valtakunta?

    "uskoa elää uskossa"

    Häh?

    Häh? Miksi et ottaisi selvää? Lukemalla, kyselemällä, pyytämällä, rukoilemalla...

    Äänestä

RIITTÄÄ KUN ON LUJA USKO TAPPIINSA, ETTEI LÄHDE HOMOTTELEMAAN, TYÖNNÄ PASKAAN.
HUORAAVAT NAISET ON TOINEN KADOTUKSEEN VIEVÄ.
NIITÄ EI ANTEEKSI ANNETA, VAIKKA SANOTAANKIN OLEVAN VIRUVAA.

Äänestä

1 Korint. 15:1-4, lue tuosta. Valitettavan harva ymmärtää mihin uskomalla pelastuu. Jos ymmärtäisivät, tietäisivät mitä julistaa. Uudestisyntyminen ei ole niin tärkeä asia, kuin se sanoma minkä kautta ihminen saa sen uuden luonteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pitää uskoa Jeesukseen, jotta saa synnit anteeksi ja pelastuu.

Mitä kaikkea Jeesuksesta pitää uskoa pelastuakseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu