Muistan polttomoottoriaikakaudelta, kun naapurilla oli sen ajan urheiluauto. Sitä piti käyttää/ajaa lämpimäksi ennen kuin sillä sai kiihdyttää maksimaalisesti. Öljynpainetta ja lämpötiloja piti seurata. Ei noin vaan lähdetty kiihdyttelemäån.
Nykyajan autoillahan voi lähteä heti ajamaan, koska sähkömoottoria ei tarvitse lämmittää. Ja suorituskyky on ihan eri planeetalta kuin mitä oli polttisajan autoissa.
Nykyaikainen moottori ei vaadi lämpimäksi käyttämistä ennen ajoa.
23
343
Vastaukset
. . .kun akku sanoo poks 5000 km jälkeen maksat muutama kymppitonni jotta matka jatkuisi. En luota sähkövempeleihin.
- Anonyymi
No joo..takaisin kahville sinne Esson baariin. Tietämättömyys ei ole ylpeilyn aihe.
- Anonyymi
Kylläpä tuo kateus tekee ihmisestä nolon,
Anonyymi kirjoitti:
No joo..takaisin kahville sinne Esson baariin. Tietämättömyys ei ole ylpeilyn aihe.
Sielläkö istut puhumassa paskaa?!
- Anonyymi
Suorituskyky joo. Juuri eilen ajelin jonkun patteriauton perässä, taisi olla Volvo. Kyllähän se reippaasti lähti liikennevaloista, mutta sitten totesin, että vauhti kiihtyi aina vaan, vaikka liikennemerkissä oli kuudenkympin rajoitus. Eli se "suorituskyky" monesti yllyttää kaahailemaan.
- Anonyymi
Mitähän oikein halusit sanoa? Taitaa ihan pikkuautotkin kiihtyä bensamoottorilla tuohon 60 vauhtiin ihan kivasti?
- Anonyymi
Eipä näitä nykyaikaisia pikku-turbo bensakoneitakaan tarvitse pakkasillakaan mitenkään esilämmitellä. Pukkaa jo lämmintä ilmaa sisälle, kun on saanut tyhjäkäynnillä lumet harjattua auton katolta pois ja etusivuikkunat raaputettua (siis n. 3- 5 min käynnistyksestä).
Diesel-miehillä sitten taas onkin isot itseaiheutetut ongelmansa autojensa kanssa pakkasilla.- Anonyymi
Mitä ongelmia sinulla on diiselin kanssa pakkasilla ? Minulla ei vielä 23 vuoteen ole ollut mitään ongelmia .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ongelmia sinulla on diiselin kanssa pakkasilla ? Minulla ei vielä 23 vuoteen ole ollut mitään ongelmia .
Totta. Ne mahdolliset ongelmat on niitä patteriautojen murheita.
- Anonyymi
Jaa mimmonen auto sitten vaatii? Niin no se sen ajan urheiluauto mutta mikä muu. Tuokin mun diisselirutku on jo parikytävuotias ja senkin ohjekirjassa neuvotaan että moottoria ei pidä lämmitellä tyhjäkäynnillä ennne ajoon lähtöä.
- Anonyymi
Mutta lähdepäs kylmällä akulla liikenteeseen niin toimintamatka tippuu 20-50%
- Anonyymi
Ei tipu! Tietämättömyyttään ei kannattaisi tuoda esille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tipu! Tietämättömyyttään ei kannattaisi tuoda esille.
Ei tipu ei kun se akku lämpiää. Ei se enrgia sieltä akusta mihinkään katoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tipu ei kun se akku lämpiää. Ei se enrgia sieltä akusta mihinkään katoa.
Vähenee pakkasella reilusti . Älä valehtele .
- Anonyymi
Nyku-diesel ei kestä 20 asteen pakkasta edes apulämmittimen avustamana. Hytti jäätyy kun kaikki lämmitysteho ohjataan moottoriin ettei se hajoaisi.
- Anonyymi
Mun -15 mallin diisel ei sitten ole nyku- diisel , kun ilman"apulämmitintä " -20 asteen kelissä moottorin lämpö on 90 .
- Anonyymi
Jostakin syystä patteriterot lämmittävät ruorikoppejansa talvella useiden kilowattien edestä, ovatko he hölmöjä?
- Anonyymi
Mitäs se webasto sitten tekee tai erillinen sisälämppäri tai lämiityslaitteen kenno?
Kyllä lämmityslaitteen kenno ja siten myös websto antaa kilowattikaupalla tehoa. Ei se kabiini muuten lämpiä oli se lämmön lähden sitten mikä tahansa. Vain kilowatit sitä kabiinia lämmittää. - Anonyymi
Kun on niin mukava lähteä lämpimällä autolla liikkeelle. On myös paljon halvempaa kuin webastolla lämmittäminen.
- Anonyymi
Planeetalta ? Kiihdyttely lienee tarpeellisin ?
- Anonyymi
Paha sanoa mutta kaippa siihen on jokin syy että tehokkaita polttis bemareja ja audeja myydään ja on aina myyty. Suurin osa ostajista kuitenkin on innoissaa suorituskyvystä vaikkei sitä käyttäisi.
- Anonyymi
Jos pitempään on seisonu, niin pitää hetki käyttää saadakseen paineet ilmapuolella nousemaan.
- Anonyymi
Kyllä se nykyaikainenkin polttis vaatii pienen lämmityskäytön. Ei paikoillaan vaan ekat kilometrit kuin olisi sisäänajossa. Fysiikan lakeja ei voi rikkoa edes Esson baarin jutuilla.
Voiteluaineet ne on sähkörinkin voimansiirrossa. Vaatii vähän ajan ajoa että voitelu toimii kunnolla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1554906Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813586SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312563SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402243Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä952113Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?272019Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861989Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191478Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051370