Tähän on tultu. Synkkää. Herrakansaa hakee elintilaa lisää.
Israel on murhaava natsivaltio
Anonyymi-ap
2041116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 204
Vanhimmat
Entä kuka aloitti syyskuussa hyökkäyksen. Muuten olisi rauha ja hyvä tahto maan päällä. Kuka hyökkäsi siviilejä kohti.
ketkä terroristit tunkeutui maahan 75 vuotta sitten...
Etkö sinä ole tietoinen siitä, että tuo oli valehyökkäys jopa. Tällä tavoin saattaa alkaa Suomen ja Venäjän välillä vielä jopa sota kun toivat tänne hyökkäysliiton. Se on vakava virhe ja uhka.
USA kyllä tekee tekosyitä ja Israel on siinä yhtä hyvä jos ei parempikin, samaa perhettä.
Edellyttääkö tuo sitä paitsi murhaamaan lapsia ja naisia sumeilematta?
Sairaalat kaikki pommitettu, unohdat monet seikat.
Kyllä lähtökohta on se, että Israel on ahne ja haluaa lisämaata.
Ei pysynyt alueella mikä annettiin 1945 vaan on jo varastanut laittomasti lisää. Tuntuu olevan suojeluksessa ja hengissä vain aseitten avulla.
Tämä tekee USA:sta ja Israelista maailman vihatuimmat valtiot - eikä syyttä!
Ketkä aloittivat häätää alkuperäisasukkaita taloistaan ja tuhota niitä jos ei muutaman tunnin sisällä muutetan.
Kuka meni tuhoamaan alkuperäisväestön viljelmät, oliivilehdot ja viinitarhat, kuka?
Varkaat ne teki sen eivätkä kysyneet saako viedä maat - he tappoivat massamurhin - kannattaako edes katsoa noita videoita, missä lahtaavat viattomia - järkyttävää ollut.
USA tässäkin kaiken pahan alku brittein ohella tuodessa aseita tuonne - kammottava olisi ollut kohtalo jos tuolla olisi itse asunut.
Ja vielä joku pyhä maa muka - pyhäinhäväistys tuo paikka. Uskonnot on pahasta monesti.
Kyllä on koko uskontolahkokin tehnyt itsemurhan ym. vastaavaa, hörhöjä pääsee johtoon.
Egypti, Jordania, Syyria, Libanon ja Irak.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Israelin_itsenäisyyssota
Israelille ei annettu ollenkaan maata vuonna 1945.
Vasemmisto ja muslimit löytävät aina syitä vihata USA:ta ja juutalaisia.
Hamas.
Kukas se on laajentanut valtiotaan naapurien kustannuksella vuosikymmeniä
Niin, Israel on jyrännyt naapureitaan myös vuosikymmeniä. Ei ole mustaa ja valkoista tässä.
2024-07-29 11:28:20:
"Etkö sinä ole tietoinen siitä, että tuo oli valehyökkäys jopa. Tällä tavoin saattaa alkaa Suomen ja Venäjän välillä vielä jopa sota kun toivat tänne hyökkäysliiton. Se on vakava virhe ja uhka.".
Juuri näin.
Sota Gazan sotaa eikä Ukrainan sotaa, eikä Kokoomuksen Natoa ei olisi, mutta aseteollisuus, alihankkijat, muu teollisuus sekä poliitikot ja kenraalit hyötyvät, kun rahoittavat ja aseistavat.
Sodasta Euroopassa päättävät USA:n neokonistit, aseteollisuus ja muu teollisuus, jotka suurella rahalla ja valehtelevan median avulla nostavat sekopäät valtaan. Demokratia on vain näennäinen kulissi.
USA johtaa Natoa, joka on muuttunut sotia sytyttäväksi liitoksi.
Kokoomus järjesti kaikilta salassa Natoa johtavalle USA:lle vallankaappauksen vuonna 2014. Sama vuosi, jolloin USA kutsui Jens Stoltenbergin Naton ylipäälliköksi, ja järjestivät Ukrainan uusnatsit tekemään vallankaappauksen Kiovassa. Sotaa Venäjää vastaan haluavien USA:n neokoservatiivien, neokonistien, Victoria Nuland yhdessä Ukrainan natsien kanssa ajoivat laillisen presidentin ja hallinnon maanpakoon, ja nosti valtaan Ukrainan täysin venäläisten tasavaltojen ihmisiä murhaavat natsit valtaan.
- Syttyi ensin sisällissota Kiovan ja Ukrainan täysin venäläisten osien välillä. Se on sijaissota, jossa USA-Nato-EU tuki natseja.
- Minskin rauhansopimukset YK:ssa oivat USA-Nato-EU:n petos, jonka ovat myöntäneet, mm. entinen liittokansleri Angela Merkel.
- Sitten laajensivat sodan Venäjän puolelle.
Nato USA:n neokonistien vallan alla --Britannia, Saksa, Ranska, EU-komissio, Norjan Stoltenberg, WEF-Kokoomus liittoutuivat Ukrainan natseihin toimittamalla rahaa, aseita ja ammuksia.
Kokoomus ja USA-Nato:
- Meidän aseilla saa ampua Venäjän puolelle.
- Tästä tulee pitkä sota.
- USA-Nato, USA:n neokonistit käyttävät USA:n mkesten sijasta sijaissotijoina (proxy) Venäjän naapurimaiden ja lähimaiden varusmiehiä, Ukraina, Viro, Latvia ja Liettua, Suomi, Ruotsi.
Samat temput USA:lla Ukrainan suhteen, kuin USA:lla Suomen suhteen.
- Kokoomuksella jo vuodesta 2008 alkaen, kuten USA:n George W. Bushilla Ukrainan suhteen Romanian Bukarestissa.
- Valtaan noussut Kokoomus toistaa Kuuban ohjuskriisin kaavaa ja pitkittää ukrainalaisten kärsimyksiä, ja kuolemaa viimeiseen mieheen.
Kaikin kieroin menetelmin on varmistettu, että Kokoomus nousi diktatuuriseen valtaan kymmeniksi vuosiksi. Tämä on vaatinut suuren työn monien tahojen saamiseksi mukaan tähän fasismiksi kutsuttuun suureen koplaan
Vaalissa 2012 valittu henkilö sai kaikkien puolueiden puheenjohtajat tähän koplaan, kuten on nähty:
Valtaan nostettiin USA:n neokonistien vallan alla oleva, vihollisutta Venäjää vastaan haluama henkilö, 12 vuoden ajaksi (ammattianalyytikkojen "mielenvikaiseksi" kutsuma Kokokoomuksesta).
Sitten vielä seuraavissa vaalissa samasta puolueesta vihollisuuden ja sodan jatkajat ja laajentajat. Kesän 2024 alkuun mennessä sodassa on kuollut ja vakavasti invalidisoutunut noin 700000. Joka kuukausi kuolee tuhansia lisää lännen pitkittäessä kansainvälisen oikeuden vastaisesti alkunsa saanutta sotaa.
Vuoden 2014 vallankaappauksesta alkaneeseen Ukrainan sisäiseen konfliktiin Venäjä meni mukaan vasta 8 vuoden jälkeen, pienellä 90000 mihen joukolla, puolustamaan Itä-Ukrainan asukkaita sekä omaa kansallista turvallisuutta, kun USA ja Britannia ym. pettivät kaikki rauhansopimukset.
Ammattianalyytikot puhuvat, että on vain lännen yksi fasistinen sotapuolue ja totalitaristinen valehteleva media - The Empire of Lies:
- Suomi, Ruotsi, Norja, Baltia, USA, Britannia, Saksa, Ranska, EU-komissio - EU-maat.
Ei ole rauhaa missään.
Israel
Totta puhut, USA tulee käyttämään Suomea sijaissotijanaan. CIA:n jo opiskelijavaihtoaikoina aivopesemä, jenkkejä nuoleva kukonpoikamainen Stubb Suomen presidenttinä on virhevalinta.
Stubb hölisee varomattomasti mitä sattuu, hälle ei mitään meinaa vaikka Suomi Ukrainaa aseistavana osapuolena olisi kohta keskellä sotaa itsekin.
Mitäpä se eliittiä haittaa, sotatantereille he eivät joudu, vaan pyyhkäisevät lapsineen ja pullistelevine osakesalkkuineen jenkkeihin tai Lontooseen.
Pitkä vuodatus, mutta totuus on se että Eurooppaa hallitsee ja ohjailee aina jokin isompi voima.
Jos se ei olisi USA, niin sitten se olisi venäjä.
Luulen että USA on kuitenkin Euroopalle paljon parempi vaihtoehto, vaikka venäjä yrittääkin koko ajan ja kovasti tilannetta muuttaa.
Ihmeesti vaan venäjän myötäilijöitä riittää, ilmeisesti sikäläiset olot eräitä kiehtoo.
Natsit ja Juutaiaset on nykyään samaa porukkaa niin Israelissa kuin Ukrainassakin, ne on käsikädessä Ryssiä ja Muslimeja vastaan.... ei ois 80 v. sitten kukaan uskonut kun ne vielä likki hiirtä ja kissaa...
On terrori valtio
Israel ei ole terrorivaltio.
Ja Usa tukee Israelin apartheid-valtiota kaikin tavoin.
Israel ei ole apartheidvaltio.
ompas, ompas, ompas, lukko...
Ylimieliset NATO maiden johtajat toi sodan Eurooppaan, kuolemaa Gazsan siviileille ja kurjuutta Suomen kansalle.
Tuo on totta joka sana.
Kuka tappoi Amerikan alkuperäisasukkaita, USA ja sen liittolaiset.
Mutta nehän tappaa aina siviilejä kaikkialla.
Kuka miehittää Golania ja Länsirantaalaittomasti, kipapäiset.
Ootkona noin tyhmä, kun vieläkään tajua yhtää mitää.
Et taida tajuta sokea toukka,mitä tarkoittaa Jumalan antama lupaus palauttaa Israelin kansa omaan kotimaahansa.
Siinä ei auta teikäläisten penikkatautisten hölömöjen vinkuminen pierunvertaa.
Miten sinä kohtelisit luihuja kurkunkatkojia, kun he pakkautuisivat kimppuusi.
Taidat olla niin typerä, ettet tajua.
Israelilla on täysi oikeutus valtioonsa. Palstiinalaiset saavat oman valtion, kun lopettavat nyrkit pystyssä terrorismin. Arabimaat ovat näitä suurimpia nyrkit pystyssä liehujia. Kuka näitä kannattaa, on täysi Pöljä.
Itsekin riehuisit jos sinun maillesi tultaisiin ja perustettaisiin sinne juutalaisvaltio.
Israelilaiset on siellä vieraslaji, palestiinalaiset alkuperäisväestöä.
Sodan jälkeen fiksuimmat ja rikkaimmat juutalaiset muutti amerikkaan ja rupusakki laivattiin palestiinaan lupaamalla heille siellä juutalaisvaltio. Niitä hedelmiä nyt nautitaan.
Olet selkeästi nyrkit pystyssä porukkaa. Jes
Sillä ei ole mitään oikeutta, se on brittien aikaansaama luonnoton valtio keskellä muitten maita.
Väärä paikka sijoitukselle - suunta olisi USA, sinne muutto olisi paikallaan ja annettaisiin laillisille alkuperäisomistajille maat. Heistä vaan suurin osa murhattu julmasti.
Tämä ei ole mikään siunattu valtio vaan selkeä terroristivaltio vailla inhimillisyyttä.
Saisko Suomessa haukkua julkisesti apinoiksi muita kuten he palestiinalaisista usein?
Vai saavat palestiinalaiset oman valtion, häpeä.
Heiltä on viety juuri suurin osa maasta ja jatkuva varastelu on nyt huipussaan kun haluavat Gazan vielä. Olisiko syynä ne suuret kaasuvarannot joita on USAn mukaan Gazan ranta-alueen tuntumassa, josta ei julkisesti puhuta mitään.
Kaikkea mistä roskalehdistö vaikenee, kannattaa tutkia ja lukea.
Näin se on. Kyllä möly nousisi jos joku alkaisi puskutraktorilla vetää taloasi nurin tai ajaa sinut kotoasi ja asuttaa sen israelilaisella sotilaalla. Näin se vaan on mennyt.
Miksi vihamieliset ja väkivaltaiset väittävät rauhallisten ja lähimmäisiä rakastavien olevan väkivaltaisia jos ei se kumpuaisi heistä itsestään juuri.
Kyllä se vihamielisyys on myös selkeästi tehopestynä roskalehdistössä ja kiihkouskovaisten joukossa, heillä on nyrkit pystyssä jos olet vaikka toista uskontoa, Pertti Pasasen tyyliin, jos et liity mukaan niin turpaan tulee. Jos et ole samaa mieltä niin solvataan ja haukutaan.
Samaa näkee Ukrainan puolella. Venäjä ei satunnaista siviileitten tappamista harrasta mitä tekee aktiivisesti vieläkin natsiarmeijaporukka.
Mikä oikeus - OMAN KÄDEN OIKEUS - SITÄ TARKOITAT ?
Juutalaisetko ei ole? 😂🤣
Juutalaisia kohdeltiin todella huonosti holokaustissa, mutta nyt he oikeuttavat kaikki pahat tekonsa holokaustilla, koska sen takia heillä on mielestään oikeus sortaa nyt muita.
Palestiinalaiset saivat jo oman valtionsa eli Jordania. Siellä tosin egyptiläinen Jasser Arafat yritti kaapata vallan mm. yrittämällä murhata kuninkaan. Kun Jordanian kaappaaminen ei onnistunut, yritti hän kaapata Israelin alueen.
Ns. palestiinalaiset tulivat alueelle lähinnä Jordaniasta ja Egyptistä vierastyölaisiksi ja Jordanian ja Egyptin karkotettua alueelle häiriötä aiheuttavan aineksen.
Vasemmistolaisuus perustuu pitkälti vihaan ja väkivaltaan.
Ketkä ovat "lailliset alkuperäisomistajat"? Millä kriteereillä? Nyt kannattaa olla tarkkana.
Milloin tuollaista on tapahtunut Gazassa?
Mistä johtuu, että vain juutalaisia ja Israelia vihaavat puhuvat jatkuvasti holokaustista?
Millä sinä oikeutat vihasi juutalaisia vastaan? Vasemmistolaisuudellako?
Ns. Juutalaiset tulivat alueelle lähinnä Euroopasta ja Venäjältä koska liittoutuneet lupasivat heille korvauksena holokaustista brittien hallinnoimat palestiinalaisalueet juutalaisvaltion perustamista varten. Tuolloin WW II:n jälkeen epäsovinnainen juutalaisporukka lähti palestiinaan valtaamaan palestiinalaisten asuinalueita, fiksuimmat siirtyivät USA:han.
Olet siis samaa mieltä siitä, että vain juutalaisia ja Israelia vihaavat puhuvat jatkuvasti holokaustista. Yrität kuitenkin ilmeisen vasemmistolaisena pistää sanoja muiden suuhun.
Tässäkin keskustelussa toistuvasti osoitat, että väitteesi juutalaisten teoista eivät ole totta. Tämä sama käy ilmi muissakin keskusteluissa jatkuvasti. En siis ole sokea.
Oikeudentuntoni kyseenalaistamista et pystynyt perustelemaan mitenkään.
Olet pelkkä pelle. Tiedät itsekin että israel ei ole nyt kestävällä tiellä vaan kaivaa omaa kuoppaansa.
Miksi holokaustista ei saisi puhua, etenkin kun juutalaiset käyttävät sitä keppihevosenaan ja oikeuttavat sillä kaikki omat pahat tekonsa?
Israelin ulkopolitiikka ei ainakaan edistä että heidän naapurimaat alkaisivat juutalaisista pitämään. Kosto tuo uuden koston jne. Netanjahu sotakoirineen on upottavalta suolla.
Sinä et ainakaan ole Israelin ystäviä, kun puhut tällaisia.
Tekopyhät on aika helppo tunnistaa.
Sori että puutuin väliin.
Mielenkiintoisia väitteitä. Millä perustelet?
Sinulla on varmaan tuohon vastaus valmiina kun tiedät kyseenalaistaa asian?
Olepa nyt tarkkana vastauksesi kanssa...
Riippumatta siitä, mille palstalle tästä aiheesta avataan keskustelua (tällä kertaa Joensuu), ei Israelin alueen "laillisista alkuperäisomistajista" puhuvilla ole aavistustakaan keitä he näillä "laillisilla alkuperäisomistajilla" tarkoittavat. Tämä on yksi syy sille, että tästä aihepiiristä avataan keskusteluja milloin minnekin, ettei kaikki tämä tietämättömyys ja yritykset johtaa harjaan paljastuisi ihan heti.
Ei löytynyt perusteluja.
Synkkää on kun kuuntelimme uutisia ja israelilaiset olivat ampuneet Gazaan jalkapallokentälle jossa nuoret pelasivat juuri.
Tätä ei tunnu Suomen media tuomitsevan. Taitaa olla Israel olympialaisissakin vaan Venäjä ei. En tiedä, mutta oletan. En seuraa näitä kisoja koskaan ennenkään eikä lehtiä voi lukea valheitten ja kertomatta jättämisten vuoksi. Valheita on paljastettukin mutta anteeksipyyntöjä tuskin ja oikaisut eivät ole otsikoissa vaan pienellä olleet.
Tätä ei venäläiset tee Ukrainassa mutta syyttelevät kuitenkin valhein median avulla
Taidat tarkoitat?
https://yle.fi/a/74-20101742
Libanonista fasistinen muslimiterroristijärjestö iski Israeliin druusilapsia vastaan. Eivät ilmeisesti hyväksy sitä, että lasten esivanhemmat ovat irtautuneet islamista.
Suomen lehdistö on vaitonainen näistä valtaisista mielenosoituksista ympäri maailmaa, jossa tuomitaan Israelin järjetön tappamiskiihko.
Se ei kohdistu vain sotilaisiin vaan he tuhoavat kaiken mitä näkevät vaikkei uhkaa olisi. Tuhoavat rakennukset, myös sairaalat huom! He tuhoavat miehet, naiset lapset.
Lapsista he pelkäävät kasvavan uuden uhkasukupolven ja murha on heidän ratkaisu.
Toivottavasti tuo Israel saa mitä ansaitsee, kysykää sitä vaikka palestiinalaisilta, mitä on tehtävä, että sopu syntyy ja tehtävä heidän, alkuperäiskansan toiveet tosiksi.
Israel, eritoten juutalaiset omistaa yli 90% maailman kaikista valuutoista.
He omistavat pankit ja mediat maailmanlaajuisesti.
Nyrkit pystyssä on arabimaiden politiikkaa. Suu auki ja suoraa huutoa
Ehkäpä heillä on siihen vähän aihettakin...
Arabimaille on ominaista räyhääminen mitä ihmeellisimmistä syistä. Vihervasemmisto ihailee menettelyä. Nyrkit pystyssä politiikka halutaan myös Suomeen
Hamas osoitti tappamiskiihkoa.
Israel joutuu tuhoamaan Hamasin, jotta vuosikymmeniä kestänyt rakettien ampuminen saadaan vihdoin loppumaan. Hamas haluaa viedä hautaan mahdollisimman paljon siviilejä, erityisesti lapsia.
Vaikka väitteesi ei ole totta, kerrot selvästi, ettet hyväksy sitä, että jollain muulla kuin sinulla on omaisuutta.
Israel tekee parhaillaan palestiinalaisten kansanmurhaa ja muu maailma katsoo peukalo pyllyssä vierestä.
Ehkäpä jo 50 vuoden kuluttua herätään kauhistelemaan että kuinkas se nyt noin pääsi käymään vaikka on YK:t ja kaikki...
Israel ei tee palestiinalaisten kansanmurhaa.
Miksi pyrit lietsomaan kansamurhaa juutalaisia vastaan valheillasi?
Israel onntappanut jo kohta 40000 palestiinalaista Gazassa. Miksi israelia ja juutalaisia ei saa kritisoida? Ovatko he arvokkaampia ihmisiä kuin gazan asukkaat?
Itse puolustelet juutalaisten tekemää kansanmurhaa sokealla äärisionistisella ideologiallasi.
Tuota potaskaa ei usko enää kuin juutalaiset ja suomen kiihkokristityt.
YK:n tilaston mukaan 15.5.2024 mennessä israelilaiset olivat surmanneet Gazan operaationsa aikana n. 35 000 palestiinalaista, joista 1/3 oli naisia ja lapsia.
Nyt luku lienee jo 40 000 paikkeilla...
Mitä muuta tuo on kuin kansanmurha, israelin masinoima palestiinalaisongelman "lopullinen ratkaisu"?
Jokainen tietää mistä malli on otettu.
Ei ole mitään "lietsomista" jos toteaa, että Israel massamurhaa siviilejä tai kansaa. Sehän tekee sitä!!!
Israel ei massamurhaa siviilejä eikä kansaa.
Miksi pyrit lietsomaan kansamurhaa juutalaisia vastaan valheillasi?
Israel massamurhaa ja maan johto on oikeistouskovaisnatseja. Piste.
Israel ei massamurhaa. Tällä palstalla kyllä pyritään lietsomaan ihmisiä juutalaisvastaiseen massamurhaan. Miltä tuntuu olla sillä puolella historiaa?
Ei kukaan pyri lietsomaan. Todetaan vaan miten asiat ovat.
Pyrit lietsomaan valheillasi ihmisiä juutalaisiin kohdistuvaan kansanmurhaan.
Totean vain miten asiat ovat. Toki tämä perustuu vain siihen mitä kirjoitatte.
Israel on kunnon valtio. Muslimit ne murhaajia on, tappaneet ja hävittäneet kristityt pois lähi-idästä ja afrikasta. Faktat löytyy.
Ja lehmät lentää. Israeli on nykyajan imperialistinen natsivaltio.
Totta
Totta. Kristittyjä vainotaan
Juutalaisten ei olisi pitänyt mennä vainottavaksi sinne arabien maille.
Israel ei ole imperialistinen valtio eikä natsivaltio. Sinulla tuntuu olevan paljon patoutunutta vihaa juutalaisia vastaan. Mikä sen on aiheuttanut? Miksi sinulla on tarve valehdella jatkuvasti?
Kuule, jos israelista sanotaan jotakin negatiivista, se ei välttämättä ole valhetta.
Kysypä israelilaisten oivallisuudesta vaikkapa siellä palvelleilta suomalaisilta YK-sotilailta, voit yllättyä. Vai väitätkö heitäkin valehtelijoiksi?
"Kuule, jos israelista sanotaan jotakin negatiivista, se ei välttämättä ole valhetta."
Totta. Miksi jatkuvasti valehtelet Israelista, kun kritisoitavaa löytyy valehtelemattakin?
"Kysypä israelilaisten oivallisuudesta vaikkapa siellä palvelleilta suomalaisilta YK-sotilailta, voit yllättyä."
YK:n valvomalta alueelta ammutaan raketteja Israeliin sarjatulella. Onko tämä YK:n tapa kostaa israelilaisille vai mistä on kyse?
Kristinuskon nimissä on tapettu enemmän ihmisiä kuin minkään muun uskonnon tai aatteen takia.
Voi voi tuota yksisilmäisyyttä. YK:n valvomalta alueelta myös israelilaiset käyvät vastustajiensa kimppuun. YK-joukot yrittää kyllä rauhoitella molempia osapuolia, mutta eiväthän he rauhanturvaajina voi nyt ruveta aseellisen konfliktin osapuoleksi, vaikka israelin mielestä sitä ovatkin koska eivät taistele israelin rinnalla. Eivätkä muuten taistele palestiinalaistenkaan rinnalla, jotka sentään eivät aja YK:n tarkastuspisteistä läpi panssarivaunuilla näyttäen keskisormea YK-sotilaille kuten israelilaiset tekee.
Se muistuttaa tällaista, vaikka on jyrkästi sanottu. Israel vainoaa jopa omia kansalaisiaan.
Israelin PITI olla turvasatama vainotuille, mutta nyt sieltä lähtee pakolaisia hakemaan turvaa muualta!
Myös israel käy YK:n valvomalla alueella arabien kimppuun täysin YK-joukoista välittämättä.
Ei YK salli kummankaan osapuolen toimia, mutta ei se vaan mahda niille mitään.
Siellä vaan pitää välissä yrittää olla koska näin on YK:ssa sovittu, vaikka takuulla YK-sotilaat mieluusti sieltä pois lähtisivät ja jättäisivät molemmat roskasakit selvittelemään välinsä keskenään.
Vasemmistolaisuuden nimissä on tapettu n. 200 000 000 ihmistä. Oletko sitä mieltä, että toisin ajattelevien tappaminen on olennainen osa vasemmistolaisuutta?
Osaatko kertoa, miksi kristityt ovat ehdottomasti sitä mieltä, että kristinuskon nimissä ei saa tappaa ihmisiä ja tuomitsevat kristinuskon nimissä tappamisen myös historiassa?
"YK:n valvomalta alueelta myös israelilaiset käyvät vastustajiensa kimppuun."
Mitä aluetta tarkoitat?
"YK-joukot yrittää kyllä rauhoitella molempia osapuolia, mutta eiväthän he rauhanturvaajina voi nyt ruveta aseellisen konfliktin osapuoleksi,..."
YK ei ole juuri onnistunut tehtävässään.
https://fi.wikipedia.org/wiki/UNIFIL#UNIFIL-operaation_jatkuminen_ja_uusi_mandaatti
Voisitko kuvitella, että osa Israelin sotilasta on ollut turhautunut siihen, että YK ei ole saanut hommaansa hoidettua?
"Se muistuttaa tällaista, vaikka on jyrkästi sanottu. Israel vainoaa jopa omia kansalaisiaan."
Keitä omia kansalaisiaan Israel ymmärtääksesi vainoaa?
"Israelin PITI olla turvasatama vainotuille, mutta nyt sieltä lähtee pakolaisia hakemaan turvaa muualta!"
Totta. Lähinnä Hamasin ja Hizbollahin hyökkäysten vuoksi.
Miksi sitten vastapuoli ei osoita turhautumistaan ja syyttele YK:ta, vaikka on yleensä otsaansa ottavana osapuolena?
Kun YK ei alistu juutalaisen herrakansan oikkuihin, niin herrakansa turhautuu...
Et osannut kertoa, miltä YK:n valvomalta alueelta tietojesi mukaan israelilaiset käyvät vastustajiensa kimppuun.
Nyt kun Libanonista ammutaan jatkuvasti raketteja Israeliin, nähdään että Israel on ollut aivan oikeassa arvostellessaan YK:ta siitä ettei se ole hoitanut tehtäviään.
Onko ajatuksenasi, että YK kostaa Israelille, kun joku israelilainen on joskus sanonut jotain ikävästi tehtävien hoitamisesta jollekin YK:n edustajalle?
Israelia ympäröivien arabien ja myös kauempana asuvien muiden muslimien julkinen tavoite on hävittää Israelin valtio ja työntää juutalaiset Välimereen.
On ymmärrettävää että juutalaiset eivät siihen alistu.
Yksi syy on se että pienellä alueella asuu nyt liikaa ihmisiä. Israeliin muuttaa väkeä suurin joukoin Venäjältä sikäläistä "demokratiaa" pakoon ja muslimien syntyvyys on ennätysluokkaa. Vedestäkin on pulaa.
Toinen syy on uskonto. Muslimi ei hyväksy muita uskontoja, vääräuskoisen saa vaikka tappaa.
Eikö se jumala muutakaan vettä viiniksi ja autiomaata keitaaksi?
Tavoite saattaa olla tuon suuntainen, mutta vain siksi että juutalaiset tulivat arabien maille ja perustivat sinne juutalaisvaltion arabeilta mitään kysymättä, onhan siinä voinut pientä katkeruutta maanryöstäjiä kohtaan jäädä...
Ja kovinpa suvaitsevaisilta nuo israelilaiset naapureitaan kohtaan vaikuttavatkin...
Kun kysytään keneltä hyvänsä alueella palvelleelta YK-mieheltä, niin lähes poikkeuksetta he luonnehtivat israelilaisia täysiksi m**kuiksi jotka eivät kunnioita mitään eikä ketään.
Millä perustelet, että Israel olisi arabien mailla?
Onko YK hankkinut itselleen kunnioitusta antamalla Iranin kuljettaa satoja tuhansia raketteja Etelä-Libanoniin Hizbollahille ja antamalla ampua niitä vapaasti?
Miksi arabit tekisivät rauhan? Jos olisin arabijohtaja, en koskaan sopisi Israelin kanssa. Tämä on luonnollista: me olemme ottaneet heidän maansa. Tietysti, Jumala lupasi sen meille, mutta mitä väliä sillä on heidän kannaltaan? Meidän Jumalamme ei ole heidän, Me tulemme Israelista, se on totta, mutta kaksi tuhatta vuotta sitten, ja mitä se merkitsee heille? On ollut antisemitismiä, natsit, Hitler, Auschwitz, mutta onko se heidän vikansa? He näkevät vain yhden asian: Tulimme ja ryöstimme heidän maansa. Miksi he hyväksyisivät sen?
david ben-gurion (דוד בן גוריון, syntyään david grün) oli israelin ensimmäinen pääministeri,
puolan juutalainen terroristi...
Onko sulla oikeasti kusta päässä? Mikä teitä sionisteja vaivaa?
Yhä edelleen tällä lainauksella yritetään harvakseltaan todistella jotain, vaikka jopa paatuneimmat antisemitistit ovat jo tunnustaneet, että se on täysin asiayhteydestään irrotettu ja kuvaa lähinnä sitä, kuinka Ben-Gurion ajattelee arabien ajattelevan. Tosin sekin tunnustetaan varsin yleisesti, ettei ole mitään varmuutta, että Ben-Gurion olisi tuota edes sanonut.
Ymmärrän toki, että sinun on pakko jotenkin yrittää puskea antisemitismiäsi esiin. Tämäkin postauksesi on merkki siitä, että koet taistelusi juutalaisia vastaan epätoivoiseksi, kun et löydä oikein mitään todellisia ongelmia.
Hienoa saada taas vasemmiston perusargumentti keskusteluun, kun tiedot eikä taidot muuhun riitä.
Teki Israel niin tai näin, niin arabit ja palestiinalaiset haluavat lopulta tuhota Israelin valtion ja juutalaisuuden Hitlerin tapaan. Israelin on vain jatkettava omalla valitsemallaan linjalla välittämättä muista.
zionin murhanhimoiset terroristit,
suorittaa arabi kysymykseen lopullista ratkaisua...
Heidän mielestään lopullinen ratkaisu on kaikkien alueen juutalaisten murhaaminen ja Israelin alueen valloittaminen arabien toimesta. Ovat siis täysin samoilla linjoilla kuin sinä.
Niin, mikähän niissä juutalaisissa on vikana kun oikein missään päin maailmaa ei oikein tahdota heistä tykätä?
Esim. jo 1500-luvulla kuningas Kazimir karkotti Krakovasta juutalaiset, jolloin he perustivat Krakovan viereen oman juutalaiskaupunkinsa Kazimierzkan.
Ja vastaavia esimerkkejä on maailmanhistoriassa paljon.
Tämä kaikki länsimaiden vasemmiston tuella.
Ja juutalainen eikä äärikristitty eivät myöskään hyväksy muita uskontoja. No ylipäätään kaikki uskonnot on kumpujen yöstä. Ei tule kuin ongelmia.
Mistä moinen kommentti. Ekös nimenomaan Juutalaiset olleet natsien kohteena ?
Sehän tässä onkin. Kyllä olivat. Ja nyt käyttäytyvät itse kuin natsit. Murhaavat ja elintilaa hankkivat.
Juutalaiset saivat hyvää oppia hitleriltä, nyt soveltavat sitä palestiinalaisiin.
Vasemmistoaate on perseestä
Eräiden täälläkin markkinoima sionismi on nykyään laskeva trendi maailmassa, eikä se johdu mistään muusta kuin israelin juutalaisten omasta käytöksestä.
Ylen mukaan Israel kiduttaa ja raiskaa vankejaan
https://yle.fi/a/74-20102163
Yle höpöttää ja valheet vihervasureiden propagandaa
Taidat olla trumpisti
Vihervasureiden ja YLE:n soopaa
nettosaaja pummi soon,
wannabe natsi,
perintötilan peräkammarista...
Niin. Ns "uskovien" mielestä palestiinalaisten tekemä väkivalta on pahaa, israelilaisten tekemänä se on hyvää ja jumalan siunaamaa tappamista.
Juuri nöin se menee. Äärioikeistokristityt hyväksyy kaiken oman tappamisen jumalan nimeen. Surullista.
Olen uskovainen ihminen, mutta tuomitsen jyrkästi Israelin toimet! Olen itse ihmetellyt ,miten joitakin uskovaiseksi itseään kutsuvia ei Palestiinan lasten lahtaus tunnu mitenkään hätkäyttävän. He jaksavat vaan hokea "mutta kun Hamas!" Jos Hamas tappoi hyökkäyksessään tuhat, niin näille hyväkkäille ei riitä edes 100 000 Palestilaisen henki...
Eläpä höpötä lampaan päästä
Antisemitisminen kirjoitus.
Tutki taustoja, Israel on 4-5 x ollut valmis kahden valtion ratkaisuun ,mutta palestiinalaiset, arabit yms. Eivät ole olleet valmiit kirjoittamaan sopimusta vaan haluavat TUHOTA NIIN ISRAELIN KANSAN KUIN VALLATA KOKO MAAN, eli mietippä tarkemmin ketä syytät elintilan haluamisesta
Miksi arabien pitäisi antaa periksi maidensa ryöstäjille? En itsekään antaisi tuumaakaan periksi enkä neuvottelisi jos minun maillani mellastettaisiin. Takuulla tuhoaisin sellaisen porukan joka tulisi mailleni kuin euroopan omistaja. Että mietipä tarkemmin, jos sillä sionistin yksiputkisella aivosolulla siihen kykenet.
Kumma juttu. Jos vähänkin israelia ja juutalaisia kritisoit niin heti vedetään antisemitismi kortti esiin. Pahaa on tuolla suunnalla vähän kaikissa. Ei vähiten Israelissa.
Älkää enää uskoko näitä satuja.
Ei arabialaiset ole ihan aivottomia.
Kyllä Israel on huijannut kaikkia.
Et pystynyt osoittamaan kommentoimaasi viestiä saduksi.
"Tutki taustoja, Israel on 4-5 x ollut valmis kahden valtion ratkaisuun ,mutta palestiinalaiset, arabit yms. Eivät ole olleet valmiit kirjoittamaan sopimusta vaan haluavat TUHOTA NIIN ISRAELIN KANSAN KUIN VALLATA KOKO MAAN, eli mietippä tarkemmin ketä syytät elintilan haluamisesta"
Samaa mieltä.
Konservatiivinen kristitty äärioikeisto on monessa mielessä kaikkein ehdottomin omassa politiikassaan. Muille Ei ole elintilaa poikkeavilla ajatuksilla. Vaarallista porukkaa.
Elä höpötä lampaan päästä
Ja USA:lla (jota Suomi nuolee pää lattiaan kolkkien!) on kädet kyynäspäitä myöten palestiinalaislasten veressä! USA rahoittaa ja aseistaa koko ajan yhteistyökumppaniaan Israelia!
Tällaisen valtion (USA) kanssa Suomi on solminut DCA-sopimuksen, mikä mahdollistaa USA:lle käytännössä kaiken, ilman mitään velvollisuuksia.
Mahdollistaa myös sen, että USA voi järjestää tulevista tukikohdistaan käsin uudet "Mainilan laukaukset", jolloin Suomi joutuu taas sotaan Venäjää vastaan. Jenkkien samaan aikaan nauraa hohottaessa kaikessa rauhassa omalla mantereellaan.
– Tämä on oikea tapa putsata maailma tästä saastasta, Israelin perinneministeri Amichay Eliyachu kommentoi X-viestipalvelussa uutista Hamasin poliittisen johtajan Ismail Haniyehin salamurhasta.
Äärioikeistopuolue Otzma Yehuditin jäsen Eliyachu ei ota viestissään suoraan kantaa siihen, kuka on Haniyehin Teheranissa tapahtuneen salamurhan takana.
– Ei enää kuvitteellisia rauhan tai antautumisen sopimuksia, ei enää armoa näille kuolevaisille. Heihin iskevä rautakäsi tuo rauhaa ja hieman lohtua, vahvistaa kykyämme elää niiden kanssa, jotka haluavat rauhaa, Eliyachu kirjoittaa.
– Haniyehin kuolema tekee maailmasta hieman paremman paikan, perinneministeri lopettaa viestinsä.
Iranissa taas tunnutaan olevan sitä mieltä että israelin pyyhkiminen pois maailman kartalta tekisi maailmasta paljon paremman paikan. Kumpiko lienee oikeassa...?
ei ainakaan näin synny rauhaa koskaan tohon kivierämaahan, jossa molemmat puolet uskoo satukirjoihin ja omaan ylivertaisuuteen.
Lietso sinä sitten sitä sotaa ja nuku yösi kuin lapsi. Mieti ketkä kaikki kärsii tämän sinun sädekehän kiillotuksen takia. Kaikki, juutalaiset mukaanlukien.
Miksi näet kommenttini sodan lietsomisena?
Kerroin vain mitä esim. Iranissa ajatellaan ja sehän on ihan yleisessä tiedossa oleva asia.
Ei se paha poistu jos laitat silmät kiinni etkä halua kuulla asiasta.
Ei Israel hae elintilaa mutta haluaa ettei heitä tapeta.
"Hamasterroristien tappaminen on oikea tapa putsata maailmaa tästä saastasta"
Muslimit huutaa sieghailia ja tekevät natsitervehdyksiä vielä tänäkin päivänä lähi-idässä.
Ennustan että kun mitta täyttyy niin arabimaat yhdistävät voimansa ja poistavat israelin kartalta.
Israel poistaa nyrkit pystyssä arabimaat nopeasti
Jumalan valittu kansa luvatussa maassaan saa mitä tilaa, nimittäin harmageddoninsa.
Ei kehitysmaat mitään poista, ne tuhoutuu itse.
Britithän tämän sopan keittivät kun antoivat hallitsemansa palestiinan alueen juutalaisille ikäänkuin korvauksena holokaustista, olihan tuo alue kristittyjen satukirjassa juutalaisille luvatuksi maaksi nimetty...
Eivät britit sitä antaneet vaan kansainvälinen yhteisö. Briteillä oli vastuu tiettyjen käytännönasioiden hoitamisesta.
Aluetta ei annettu korvauksena holokaustista.
Se on totta, että britit kyllä tekivät erittäin paljon virheitä ja se on sakeuttanut soppaa erittäin paljon.
Ilman holokaustia ei olisi ollut tarvetta itsenäiselle juutalaisvaltiolle, joten kyllä sen voi nähdä korvauksena holokaustista kärsineille juutalaisille.
Päätös antamisesta tehtiin jo kauan ennen holokaustin alkamista.
Holokausti vaikutti liittoutuneiden lopulliseen päätökseen.
Juutalaiset haluttiin saada pois euroopasta, joten exodus oli tavallaan veretön ja liekitön holokausti.
Tiesittekö muuten että yhtenä vaihtoehtona juutalaisvaltion alueeksi oli madagaskarin saari?
Olisi voinut olla maailman rauhan kannalta paljon parempi vaihtoehto, vaikka kyllähän juutalaiset saavat epäsopua aikaan missä tahansa.
Päätös alueen antamisesta Lähi-Idästä juutalaisten kansankodiksi tehtiin jo kauan ennen 2. maailmansotaa.
Olet aito vasemmistolainen rasisti.
Hamas aloitti. Nehän haluavat tuhota juutalaiset ja perustaa islamilaisen valtion. Ennenmmin olen Israelin kannalla
No niinhän sinä olet, se on kyllä tullut jo selväksi. Mutta sinun perustelusi ei historiallista tarkastelua kestä. Totuus on että juutalaiset siellä ovat niitä jotka tunkeutuivat palestiinalaisten maalle ja palestiinalaisista tehtiin arvottomia kynnysmattoja. Sinunlaisesi historiaa tuntemattomat aivottomat kiihkouskovat ovat tämän konfliktin perimmäinen polttoaine.
Et vieläkään tiedä, keitä tarkoitat palestiinalaisilla.
Uskovaiset rähisee kun uskovat satukirjojen tarinoihin. Höpömmia. Minäkin voisin uskoa spagettihirviöön ja vasta että van spagettihirviöön asuvat voivat asuttaa israelia ja ympäröviä kivikukkuloita
No olisikohan palestiinalaiset niitä arabeja jotka asuivat palestiinan alueella ja joiden maat otettiin heiltä pois ja perustettiin sinne israelin juutalaisvaltio. Palestiinalaisista tuli paariaa joita kohdellaan kuin australian aboriginaaleja tai amerikan intiaaneja...
Et siis vieläkään tiedä keitä tarkoitat.
Mistä alkaen asuivat? Milloin maat otettiin pois? Ketkä ottivat?
Tuolla saivartelulla sitä keinotekoista juutalaisvaltiota on aina puolusteltu ja niin yritätte reppanat nytkin...
Höpöttelee ihan tarkkaan
Miksi arabit tekisivät rauhan? Jos olisin arabijohtaja, en koskaan sopisi Israelin kanssa. Tämä on luonnollista: me olemme ottaneet heidän maansa. Tietysti, Jumala lupasi sen meille, mutta mitä väliä sillä on heidän kannaltaan? Meidän Jumalamme ei ole heidän, Me tulemme Israelista, se on totta, mutta kaksi tuhatta vuotta sitten, ja mitä se merkitsee heille? On ollut antisemitismiä, natsit, Hitler, Auschwitz, mutta onko se heidän vikansa? He näkevät vain yhden asian: Tulimme ja ryöstimme heidän maansa. Miksi he hyväksyisivät sen?
david ben-gurion (דוד בן גוריון, syntyään david grün) oli israelin ensimmäinen pääministeri,
puolan juutalainen terroristi...
juup,
vihaoikeistolainen pissiliisi saivaroipi,
välillä suoltaa murhanhimoista,
wannabe zionin göbbels humppaa...
Yhä edelleen tällä lainauksella yritetään harvakseltaan todistella jotain, vaikkakin viime päivinä hyvin usein, vaikka jopa paatuneimmat antisemitistit ovat jo tunnustaneet, että se on täysin asiayhteydestään irrotettu ja kuvaa lähinnä sitä, kuinka Ben-Gurion ajattelee arabien ajattelevan. Tosin sekin tunnustetaan varsin yleisesti, ettei ole mitään varmuutta, että Ben-Gurion olisi tuota edes sanonut.
Ymmärrän toki, että sinun on pakko jotenkin yrittää puskea antisemitismiäsi esiin. Tämäkin postauksesi on merkki siitä, että koet taistelusi juutalaisia vastaan epätoivoiseksi, kun et löydä oikein mitään todellisia ongelmia.
En yllättynyt, että sinulla on vielä tarve korostaa, ettet tiedä keitä tarkoitat palestiinalaisilla. Vai kävikö nyt niin, että hieman tutustuit aiheeseen ja huomasit, että narratiivisi onkin ristiriitoja täynnä, joten et voi määritellä palestiinalaista. Nyt on odotettavissa monipuolinen hyökkäys juutalaisia vastaan muilla valheilla.
kaasukammiot on tiettävästi vielä ainoat,
mitä zoinistit ei ole aatun opeista arabeja kohtaan soveltanut...
Suurin osa suomalaisista on zionisteja, eli kannattavat Israelin oikeutta olla olemassa.
Väität, että kaasukammiot ovat ainoat esikuvasi opeista arabeja kohtaan, mitä suomalaiset eivät ole vielä soveltaneet. Olet juuri sellainen millaisen kuvan olet itsestäsi antanut johdonmukaisesti jo usean vuoden ajan.
Vihervasuri valehtelee aloituksessa, että korvat heiluu
Synkkää sakkia nämä iloiset islamistit kutakuinkin. Ei auta nauru ja onni murheen päivänä pakanoita.
Nyrkit pystyssä jokaisessa arabimaassa. Eikä tuu muuttumaan koskaan.
Tulimme ja ryöstimme heidän maansa...
david ben-gurion (דוד בן גוריון, syntyään david grün) oli israelin ensimmäinen pääministeri,
puolan juutalainen terroristi...
Yhä edelleen tällä lainauksella yritetään harvakseltaan, vaikkakin viime päivinä tällä sivustolla usein, todistella jotain, vaikka jopa paatuneimmat antisemitistit ovat jo tunnustaneet, että se on täysin asiayhteydestään irrotettu ja kuvaa lähinnä sitä, kuinka Ben-Gurion ajattelee arabien ajattelevan. Tosin sekin tunnustetaan varsin yleisesti, ettei ole mitään varmuutta, että Ben-Gurion olisi tuota edes sanonut.
Ymmärrän toki, että sinun on pakko jotenkin yrittää puskea antisemitismiäsi esiin. Tämäkin postauksesi on merkki siitä, että koet taistelusi juutalaisia vastaan epätoivoiseksi, kun et löydä oikein mitään todellisia ongelmia.
kaasukammiot on tiettävästi vielä ainoat,
mitä zoinistit ei ole aatun opeista arabeja kohtaan soveltanut...
Suurin osa suomalaisista on zionisteja, eli kannattavat Israelin oikeutta olla olemassa.
Väität, että kaasukammiot ovat ainoat esikuvasi opeista arabeja kohtaan, mitä suomalaiset eivät ole vielä soveltaneet. Olet juuri sellainen millaisen kuvan olet itsestäsi antanut johdonmukaisesti jo usean vuoden ajan.
Palestiinalaiset ovat eri heimoryhmistä koostuvia arabeja, joiden identiteetti syntyi 1900-luvun alussa perustetun ja Britannian hallitseman Palestiinan mandaattialueen (1920-1948) pohjalle.
Varsinaisesti "palestiinalaisuuden" identiteetti kehittyi ja kehitettiin osana alueen hallinnasta käytyä taistelua arabien ja juutalaisten välillä.
Palestiinan vapautusrintaman (PLO) peruskirjassa vuonna 1964 palestiinalaiseksi määritellään arabi, joka oli asunut pysyvästi Palestiinassa vähintään vuoteen 1947 asti. Palestiinalaisia olivat myös arabimiehen jälkeläiset.
1900-luvun alussa Jordan-joen ja Välimeren välinen alue kuului Osmanien valtakunnan Syyrian provinssiin.
Siellä asui noin 180 000 henkilöä, joista noin 140 000 oli muita kuin juutalaisia. Juutalaiset kutsuivat itseään palestiinalaisiksi, kun taas muista käytettiin sellaisia nimiä kuin "fellah", "beduiini" tai "muslimi".
Palestiinassa asuvat arabit pitivät itseään "syyrialaisina".
Israelin itsenäistyminen vuonna 1948 aloitti arabien laajan pakolaisuuden.
Vuonna 1993 Israel ja PLO sopivat palestiinalaisten itsehallinnosta, mistä PLO alkoi vuonna 2013 käyttää nimeä "Palestiinan valtio".
Palestiinalaishallinnon oman ilmoituksen mukaan Palestiinan arabeja oli vuonna 2018 yli 13 miljoonaa.
Heistä 4,9 miljoonaa asui Gazassa tai Länsirannalla, 1,6 miljoonaa Israelissa, 5,9 miljoonaa arabimaissa ja 0,7 miljoonaa muualla.
YK:n pakolaisjärjestö UNRWA:n rekisteröimiä Palestiinan pakolaisia oli vuonna 2021 yhteensä 5,7 miljoonaa.
Palestiinalaiset puhuvat etupäässä arabiaa, ja valtaosa heistä on sunnimuslimeja. Kristittyjä on 3–6 prosenttia. Lisäksi pieni vähemmistö on druuseja.
Suuri osa Välimeren ja Jordanin välillä asuvista määritelmäsi mukaisista arabeista ei ole identiteetiltään palestiinalaisia, vaikkakin ovat määritelmäsi mukaan. He pitävät itseään israelilaisina ja haluavat elää osana Israelin yhteiskuntaa, eivätkä halua elää Palestiinalaishallinon ja perusteilla olevan Palestiinan alaisuudessa.
Suurin osa Välimeren ja Jordanin välissä asuvista identiteetiltään palestiinalaisista on sellaisia, joiden sukujuuret ovat Jordaniassa ja joiden suku saapui Välimeren ja Jordanin väliselle alueelle 1900-luvun alkupuolella siirtotyöläisiksi ja alkuperäisasukkaiksi.
Sinun mukaasi n. puolet palestiinalaisista asuu muualla kuin Jordanin ja Välimeren välissä.
YK:lla on kaksi pakolaisjärjestöä: UNHCR ja UNRWA.
UNHCR:n päätehtävä on etsiä sijoitusratkaisuja pakolaisille ja muille suojelua tarvitseville. Ratkaisuja voi olla esim. kotiinpaluu, turvapaikkamaahan integroituminen tai sijoittaminen johonkin muuhun maahan. UNHCR:n toimenpiteiden kohteena olevien pakolaisten status ei ole periytyvä. Sen työalana on kaikki muut pakolaiset kuin "palestiinalaiset".
UNRWA:n tehtävänä on ylläpitää Israelin ja palestiinalaisten välistä konfliktia. Alun perin sen apuun oikeutettuja palestiinalaispakoliaisia oli n. 500 000, mutta nyt on n. 5 900 000. Tämä johtuu siitä, että UNRWA:n alaisten pakolaisten status on periytyvä, eikä heitä pyritä integroimaan ympäröivään yhteiskuntaan Gazassa, Jordaniassa, Libanonissa, Juudeassa, Samariassa eikä muuallakaan. UNRWA:n työntekijöistä 99 % on palestiinalaisia. Tarkoitat siis myös näitä UNRWA:n pakolaisia aina puhuessasi pakolaisista, ellet heitä erikseen sulje ulkopuolelle.
Miksi suljet palestiinalaisuuden ulkopuolelle juutalaiset, jotka asuivat pysyvästi Palestiina-nimisellä alueella vuoteen 1947 asti?
Sionistista salaliittoteoriaa. Ei israelin oikeudettomuus valehtelulla parane.
Olipa sinulla kovat perustelut.
Koko helevetin lähi-itä pitäs saartaa ettei sinne pääsisi kukaan, eikä kukaan pääsisi sieltä pois ja antaa juutalaisten ja arabien selvittää ihan keskenään asiansa. Antaa heidän tapella rauhassa jos kerran niin kovat halut on, eiköhän sekin maanomistus sitten ajan kanssa selviä, mitä tuonne muut menee sotkeutumaan heidän asioihinsa.
Viherpunaisten hapatusta Israelin vastaisuus
Just näin on asiat. Vihervasureiden hapatusta
Äärioikeiston hapatusta ja uskontoa suollat
Israel, tuo keinotekoinen valtio alkaa olla tiensä päässä...
Kuinka määrittelet keinotekoisen valtion?
Miksi Suomessa ei edes julkisesti saa keskustella mitä ne Israelin natsit tekee
Varmasti saa keskustella. Ongelma sinulla on ollut se, ettet ole löytänyt Israelista perinteisen määritelmän mukaisia natseja, joten olet joutunut korvaamaan sen nykyvasemmiston määritelmän mukaisilla eli henkilöillä, joista vasemmisto ei pidä. Kun sanot puhuvasi natseista, puhu natseista ja puhu totta.
On muuten paska maa se Israel
On muuten vasemmiston vahvin argumentti asiaan kuin asiaan. Vasemmisto argumentointi pyörii ulosteiden ja peräaukon ympärillä.
vihaoikeistolainen pissiliisi,
wannabe zionin göbbels,
läträä ulosteiden kanssa boikotti-palstalla,
oikein urakalla...
Ja israel on siellä...
juup,
israhell...
Sinähän jatkuvasti hoet, että tuolla "israelilla", nimenomaan pienellä alkukirjaimella kirjoitettuna, et tarkoita Israelia, joka on valtio Lähi-idässä. Yrität edelleen puskea vasemmistoa tekemään juutalaisiin kohdistuvan kansanmurhan. Oma urasi taisi tyssätä siihen, kun et päässyt epäluotettavuutesi vuoksi Hamasin itsemurhaiskijäksi.
vihaoikeistolainen pissiliisi paniikissa,
siis Israhell,
isolla alkukirjaimella...
Tutustu niihin karttoihin ja kerro paljon muslimit on karkottaneet ja tappaneet kristittyjä. Itke sen jälkeen lisää.
Muslimit ne on jotka levittäytyy, nyt myös eurooppaan.
Arabi muslimit pyrkivät maailmanvalloitukseen, se lukee heidän kirjassaan. Israelia pitää lujasti puolustaa.
Pitäisikö avata aiheesta uusi ketju kun ei enää saa mitään tolkkua noiden epätoivoisesti leikkivaltiotaan puolustelevien sio-nistien sekavista höpötyksistä...?
Niinpä. Sen, että he ovat asialla näki jo siitä, että tästä aiheesta avattiin keskustelu palstalle, jonka aiheena on suomalainen Joensuu-niminen paikkakunta. sio-nisteillä kun on kuvitelma, että Israel sijaitsee Joensuussa.
Näyttää siltä että kohta israelissa alkaa kipat lennellä...
Se on vasemmiston haaveena ollut jo kymmeniä vuosia, kun Israel irtautui sosialismin kannattamisesta. Neuvostoliitto käski Suomenkin vasemmistoa vihaamaan Israelia. Venäjä on siitä kohtuullisesti päässyt eroon, mutta Suomen vasemmisto jatkaa edelleen Neuvostoliiton osoittamalla tiellä.
Höpöhöpö. Muutama lisäkerros foliota hattuun saattaisi auttaa...
Miksi häpeät vasemmistolaisuuttasi?
Sellanen tää maailma on, jos on vallanpitäjät vailla järkeä niin se on lopputulos huono. Kyllä se ww3 vielä tulee, sitten on itkun paikka olipa millä puolella hyvänsä.
Valtio joka aggressiivisesti ja laittomasti valtaa asein lisää alueita ja tapaa ja alistaa näiden alueiden väestöä = vie elintilaa naapureiltaan, tekee samanlaista Lebenstraum-politiikkaa kuten Natsi-Saksa. Tässä mielessä Israel on siis Natsi-valtio. Asiaa ei voi nähdä kuin tällä tavalla. Lisäksi Gazan toimet ovat täyttä tuhoamissotaa.
Israel ei ole ollut vuosikymmeniin Gazassa ennen kuin nyt 7.10.2023 tapahtumien jälkeen. 7.10.2023 Hamas ei malttanut odottaa, että kumppanit ovat valmiina ja ennenaikaisesti hyökkäsi Gazasta Israeliin valtaamaan Lebensraumia tavoitteenaan tappaa mahdollisimman paljon juutalaisia ja valloittaa näiden alueet. Kun rakettitulitus Gazasta on jatkunut vuosikymmeniä, päätti Israel, että nyt on aika pistää sille loppu, johon Hamas on vastannut lähinnä tappamalla ja tapattamalla siviilejään, jotta gazalaisille sataisi sympatiaa ja johtajille rahaa.
Konfliktia pitää yllä lähinnä länsimainen vasemmisto.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010491615.html
https://youtu.be/OUMl58i4m0w?si=phwf1yLZaa97Rlvk
Onko aloittaja putinisti? Putte tukee hamasia.
1930 luvun synkillä ajoilla ratsastava kansa saa uskon varjolla tappaa kun on annettu periksi lasten silpomisessa uskonnollisen brutaalin rituaalin varjolla,, että syletyttää se porukka...
Putin on naZi.
Onks kiva olla puten kanssa samassa leirissä hänen tukiessaan hamasia?
Israelin fasistioikeistonatsit murhasivat taas 100 ihmistä koulupommituksessa. Miten nämä paholaiset voivat olla jumalan valittu kansa? Oksettaa.
"Israelin fasistioikeistonatsit" ovat mielikuvituksesi tuotetta.
Taas murhasivat pommilla
Ketka murhasivat? Keitä murhasivat? Missä? Milloin? Lähde?
Ollaanpas täällä kriittisiä juutalaisia kohtaan. Niistä saa kuulemma erinomaista saippuaa ja ovat myös varsin ekologinen vaihtoehto polttopuille talven pakkasilla. Ovat siis oikein hyödynnettynä hyvinkin positiivinen asia. :)