⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔
Tukholma kieltää polttomoottoriautot kantakaupungissa n. 20 korttelin alueella vuoden 2025 alussa.
No joku luulee että siellä saa sitten täyssähkäreillä lipua rauhassa, mutta ainakin omien kokemusteni mukaan Ruotsissa ollaan sähköistymisessä selvästi Suomea edellä ja liikennettä siis tulee riittämään kantakaupungissakin. Ilma kuitenkin puhdistuu ja melu loppuu.
Suomessakin bussiyhtiöt hankkivat kilvan sähköbusseja, ettei tarvitse perua tilausmatkoja Tukholmaan.
/ ! \ Tukholman POLTTOMOOTTORIKIELTO 1.1.2025 / ! \ Kohta se alkaa!
38
817
Vastaukset
- AnonyymiIhan 20 korttelia . Ja melkeen naapurissa . Voi hurja ! Tosin en ole vielä Tukholmassa henkilöautolla liikkunut. Täytyy varmaan mennä ennen kieltoa . 
- AnonyymiEli joutuu sitten jättämään polttomoottoriauton satojen metrien päähän. Onpa tuo kauheaa. - AnonyymiTukholman keskustassa ns. kadunvarsipaikkoja ei juurikaan ole. 
 Joutuu kävelemään aika paljon.
 Käy ensin Tukholmassa!
 
- AnonyymiEi kiinnosta ruottin rally.🥵 
- AnonyymiTuosta se alkaa ja laajenee varmasti siellä ja muualla varsinkin suurkaupungeissa joissa tukehtuu paskaan ja käryyn. 
- AnonyymiKiva kun taksin asiakas ilmoittaa osoitteen ja fossiiliin sortunut taksiyrittäjä joutuu toteamaan asiakkaalle, että "Tyvärr kan jag inte köra hela vägen dit eftersom denna taxi har förbränningsmotor." 
 Varmaan aika moni hyppää taksiin, jossa on oikea sähkömoottori.
- AnonyymiJaa. 
 Nekö on Viher- Kommari NAISET päässeet sielläkin valtaan.
 PALAUTUS TOTUUTEEN TULEE HYVIN PIAN KUN ---- SETÄMIEHET ---- Laittavat asiat kuntoon.
 Typerä viher- pimu.
 Sinulla ei ole tulevaisuutta, koska ET YMMÄRRÄ ASIOITA.
- AnonyymiNuo tuohan koskee käytännössä vain niitä jotka jostain kumman syystä vielä vuonna 2025 sauhuttelevat fossiililla. Ihan tietoinen valinta ja varmasti hyväksyvät sen, että fossiiliautolla ei enää pääse joka paikkaan. 
- AnonyymiKäytännössä merkitys aika nolla sillä alueella on jo nyt kävelykatuja ja katuja joilla liikennettä on rajoitettu. Tämä ei vielä paljoa vaikuta siihenkään mitä isomman alueen polttomoottoriajokielto tekisi, eli kauppojen hiljentymiseen ja sulkemiseen yms. 
- AnonyymiRuotsin hallitus kieltää fossiiliautojen hankkimisen valtiolle. Näin kerrotaan tuoreessa uutisessa ja laki astuu voimaan jo tänä kesänä. - AnonyymiIhan normaalia kehitystä. Olihan asbestikin joskus sallittu ja lyijy ja DDT. 
 
- Anonyymieipä haittaa 
- AnonyymiNopeasti tuli. 
- AnonyymiVielä on suomalaisia jotka pössyttelevät fossiililla. Heille voi tulla ikävä yllätys eteen, jos menevät autollaan Tukholmaan. :D - AnonyymiAi, sekö että joutuu pysäköimään parinsadan metrin. Lähes kaikkialla Tukholmassa voi ensi vuonnakin ajaa polttiksilla. Ei siis mitään käytännön vaikutusta ja polttiksilla voi edelleen mennä Tukholmaan. 
 
- AnonyymiMahtaa polttisten arvo pudota siell... eiku suomalaiset maksavat niistä hyvin. - AnonyymiTuskin on mitään vaikutusta polttisten hintaan parin korttelin kiellolla. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tuskin on mitään vaikutusta polttisten hintaan parin korttelin kiellolla. Ja tietenkin jos polttisten hinta laskee niin silloin sellainen kannattaa ostaa. 
- AnonyymiMites sähköautojen arvokehitys Suomessa ? Yli 1000 €/ kk kalliimmilla sähkäreillä . Hyvä että Ruotsita saa , ja on saanut edullisesti hyviä diiseleitä . 
 
- AnonyymiTuollainen emojien spämmääminen on idiotismin huippu. Jokainen viesti joka alkaa suurella määrällä emoja on typerää paskaa. Itse en edes käytä koskaan emojeja. - Anonyymija ajat varmaan tiisselillä ja luet uutiset sanomalehdestä...? 
 
- AnonyymiSuuntaus on tuollainen. 
- AnonyymiTämä on vasta alkua. 
- AnonyymiIhan normaalia kehitystä. 
- AnonyymiHienoa, loppuu myrkkykaasujen hengittäminen. 
- AnonyymiIhan oikein. 
- AnonyymiHieno homma! 
- AnonyymiTuskin yksikään polttomoottorilla edelleen ajeleva edes odottaa, että saisi ajaa kaupunkien keskustoissa. Ihan tietoinen valinta. - AnonyymiJättää vain autonsa muutaman sadan metrin päähän niin asia on hoidettu. Suurien kaupunkien keskustoissa on muutenkin rajoitettu autoilua, myös sähköautoilua, joten ei sinne tarvitse mennä millään autolla. Olen joskus Euroopassakin jättänyt auton kauas kaupungin keskustan ulkopuolelle ja mennyt sieltä julkisilla keskustaan. 
 
- AnonyymiYhä useampi kaupunki kieltää polttomoottoriautoilla ajamisen. 
- AnonyymiSaisi tulla Suomeenkin ja vaikka useampaankin paikkaan. On aivan todistettua että polttomoottori autot ovat haitallisia jopa terveydelle kun päästelevät pienhiukkasia ilmaan kaupungeissa jossa on paljon mm.jalankulkijoita. Täysin vastuutonta nykypäivänä ostaa uusi polttomoottori auto ja rahoittaa sellaisten maiden sotatoimia ja ihmisoikeus rikoksia joista öljyä tulee. - AnonyymiSähköautoista tulee pienhiukkasia myös. Ja katupölyä sähköautot vain lisäävät ja se on nykyisin suurin ongelma kaupungissa, ei päästöt. Selittely jollain polttomoottoriautojen saasteista on naurettavaa idiotismia. Jos katupölyä halutaan vähentää niin pitäisi lopettaa suolaaminen ja sepelin levittely ja kieltää autot kokonaan kaupungin keskustassa, myös sähköautot. 
 Ja sotatoimia rahoitetaan myös ostamalla sähköauto. Katsopa vähän missä suuri osa tuosta sähköautosta valmistetaan ja mistä materiaalit tulevat.
 
- AnonyymiSuomalaiselle polttomoottoriautomatkailijalle voikin tulla ikävä yllätys ulkomailla, kun hän saa huomata ettei polttiksella enää pääse kaikkiin paikkoihin. 
- AnonyymiToi on yksi syy miksi linja-autot muuttuvst täyssähköisiksi. 
- AnonyymiLisää luvassa. 
- AnonyymiIhan hyvä! 
- AnonyymiKäytännössä koskee vain niitä, jotka jostain kumman syystä eivät vieläkään ole vapautuneet fossiilista. 
- AnonyymiKoskee vain polttisautoja. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset605160
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut333775
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti723523
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1052877
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral942752
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302700
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131951
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161726
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2121562
- 1561384