Lakkasin tässä hiljattain uskomasta Jahveen. Miten vahvistuisin ateistisessa vakaumuksessani? Voisivatko pitkän linjan ateistit kertoa siitä?
Miten vahvistua ateismissa?
Anonyymi-ap
11173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Paras tapa on lukea tätä palstaa ja nähdä miten sekopääksi teismi tekee. Sinä ja lukuisat ketjusi kuten tämä on oiva esimerkki 🙏
Lue Raamattua ja seuraa uskovien juttuja ja käyttäytymistä. Se auttoi minut irti uskon kahleista ja johti ateismiin. Ja se vahvistaa ateismiani. Toki pitää ajatella muitakin uskontoja ja niiden jumalia: ettei niille ole sen parempia perusteluja kuin Jahvellekaan. Myytteihin perustuvat. Yhtään todistetta niistä ei ole.
Varo deistejä, jotka uskovat korkeampaan voimaan. Moni kristitty on päätynyt deistiksi. Suomessakin heitä on 20 % väestöstä.
Deismiä ei voida kumota yhtä helposti kuin myytologiaan perustuvia jumalia. Deistien korkeammasta voimasta ei ole sepitetty myyttejä. Paras keino sen torjumiseksi on ymmärtää, ettei sellaisella "luojalla" ole mitään merkitystä, jota ei havaita ja joka ei vaikuta millään tavalla maailmassa.
Deistit yrittävät huijata sinua puhumalla siitä, mistä universumi on saanut alkunsa. Ja kehuvat sitä, kun eivät harjoita mitään uskontoa. Mutta alun mysteeriä ei tarvitse kenenkään ratkaista. "En tiedä" riittää hyvin vastaukseksi itselle ja muille. Uskontoa ei nyt kukaan järkevä kaipaa. Ateisti on luonnostaan uskonnoton. Deismi tuo siihen vain turhan ja typerän jumal-uskon lisäksi. Ei kiitos!
Bi-seksualisoidu.
Tämä on väkevintä.
Yksi vaihtoehto, joka tuntuisi luontaiselta olisi se, että jokaisella uudella ateistilla olisi ns. ateistikummi, joka auttaisi jumalattoman elämän alkuvaiheessa. Kerrottaisiin vähän aatteen historiasta ja sen henkilöistä erilaissa yhteiskunnissa eri aikoina. Tätä kautta uusi nominaatti pääsisi paremmin käsitykseen siitä mistä on kysymys. Ja voisi osallistua keskusteluun siten, että perusasiat olisivat hallussa. Ja apuakin tarjolla.
aika vahvistaa aina tulee lisää vahvistusta tieto ei lisää tuskaa vaan ateismia
Minusta tuli ateisti, kun luin raamatun. Sen verran paljon siellä on järjettömyyksiä ja ristiriitaisuuksia, ettei mikään usko riitä.
Eli siis suositat raamattua ateismin vahvistukseksi? Osaatko suosittaa jotakin annosta tälle? Tai antaa ohjeita kuinka sitä tulisi lukea?
Raamatun lukeminen on ajanhaaskausta.
Kyllä ihminen ihan normiälylläkin pitäisi ymmärtää, kuinka huonosti perusteltuja mm. kristinuskon oletukset ja väittämät ovat.
Markus Tiittulan Jumalakorttia kannattaa lukea. Siinä aihetta käsitellään hyvin ja osoitetaan, kuinka kristinusko on oikeastaan vain oppirakenne, joka kehitettiin antamaan maallisille hallitsijoille auktoriteettia koska heillä oli suora valtuutus jumalalta.
Paavalihan siinä vain kehitti sopivan opin, mihin hänellä oli valtakirja Rooman hallitsijalta.
Raamattua tulee lukea ilman ennakko-oletuksia sen jumalallisuudesta.
Laskin päissäni alleni
t. avaaja