Marinin YEL-pommi

Anonyymi-ap

tekee edelleen tuhoisaa jälkeä yrityskentällä, kun lopettaneiden yritysten määrä on kasvanut peräti yli 20%. Ja tätä vihervasemmisto yrittää valehdella Orpon hallituksen syyksi. Epätoivo on karmivalla tasolla ja se tuhoaa järjellisen ajattelun.

22

261

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se särkyy, mihin sosiaIisti kajoaa.

      • Anonyymi

        Suomen kansa pelästyi koksupersujen kauhukabinetin leikkauspolitiikasta, joka tuhoaa sosiaaliturvan ja työmarkkinoiden vakauden ja lisää konkursseja sekä työttömyyttä ihan sikana. Työssäkäyvätkin tajuaa mihin tämä ankeutus johtaa taloudessa mikäli joutuu itse työttömäksi jo noin 50 000 OrpoPurran kaudella työttömäksi joutuneen jatkoksi. Työtä tehnyt työtön ei saa enää pian omistusasuntoon asumistukea tai jos varallisuutta on yli 10 000 euroa. Vuokra-asumisenkin asumistuen ehdot kiristyy ja tuki pienenee, kuten pieneni myös ansiosidonnainen työttömyysturva sadoilla euroilla kuukaudessa. Kun vielä SOTEn terveyspalvelut OrpoPurran hallitus tuhoaa ja nostaa palvelumaksut tappiin sekä poistaa aikuisopiskelutuet ja tekee osa-aikatyön teosta kannattamatonta poistaessaan työtulojen suojaosan, kurjuudesta ei pääse karkuun, jos sinne eli työttömäksi joutuu. Tästä syystä kansa säästää hulluna sukanvarteen eikä uskalla kuluttaa, joka vaikuttaa kotimaan kysyntään ja talouteen sekä yritysten konkursseihin ja työttömyyteen..kierre on valmis, kauhukabinettipolitiikan kauhun kierre.


    • Anonyymi

      Harmi vain, että harva tajuaa sitä, että tämän päivän konkurssit johtuu juuri huorahallituksen toimusta!

      • Anonyymi

        Ja ne jotka luulee tajuavansa, luulee väärin.


      • Anonyymi

        Riikka Purra teki henkisesti huorin käydessään kahden lapsen äitinä katsomassa jättimäistä penistä julkisella paikalla. Liekö haaveillut lavan alla käymisestäkin.


      • "Anonyymi
        2024-07-31 06:38:45
        Harmi vain, että harva tajuaa sitä, että tämän päivän konkurssit johtuu juuri huorahallituksen toimusta!"
        --------------
        Koska mainitsit "tämän päivän konkurssit_________"
        ja tämän päivän halllitus on itsenäisesti aiheuttaneet nykyiset ja tulevat konkurssit
        se tarkoittaa että OrpoPurran hallitus = huorahallitus.


    • Anonyymi

      Kyllä se tämän hallituksen aiheuttamaa. Turhaa yrittää valkopesua.

    • Anonyymi

      Kyllähän se niin on että irtisanoin suurimman osan työntekijöistä edellisen hallituksen aikana.
      Faktaa on myös että ajoin firmani pöytälaatikkoon edellisen hallituksen aikana.
      Yksinkertaisesti yrityksen toimintaedellytykset hupenivat.
      yli 30v sinnittelin.

      • Anonyymi

        No sitten olit harvinainen poikkeus, sillä Marinin hallituskaudella talous kasvoi ja työllisyysaste nousi mittaushistorian korkeimmaksi.


      • Anonyymi

        Eikö nuuskan salakuljetus enää kannattanut?


    • Anonyymi

      Pitäisikö yrittäjien antaa maksaa minimi-YEL ja loikoilla eläkkeellä veronmaksajien laskuun sossutuilla?

      • Anonyymi

        Sanna Marin pelasti Suomen yrittäjien verovaroilla loikoilulta👍


      • Anonyymi

        Ei, se loikoilu kuuluu vain vasureille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei, se loikoilu kuuluu vain vasureille.

        Kysytäänkö YEL-lomakkeella puoluekantaa?


      • Anonyymi

        Ei makseta eläkemaksuja kuin minimi eli otetaan rahat yli varojen elämiseen ja YEL-eläkkeelle mennessä aketaan sossutukipummiksi veronmaksajien laskuun. Työläisille tällainen sossupummisosialismi ei ole mahdollista.


    • Anonyymi

      Mikä YEL-pommi? Miksi hitossa veronmaksajien pitäisi kustantaa rahansa ryyppäämiseen, tupakkaan ja maksullisiin naisiin käyttäneiden yrittäjien eläkkeet?

      Nimenomaan yrittäjät, valtaosin naispuoliset asiansa hyvin hoitavat yrittäjät, halusivat uudistuksen niin, ettei retku- ja ketkuporukka pääse rahastamaan markkinoita maksattamalla eläkkeensä muilla.

    • Anonyymi

      Poikani, tietisitpä kuinka vähällä järjellä kokoomusideologiaa ajetaan 😖

      • Anonyymi

        Mutta sitäkin suuremmalla epärehellisyydellä.


    • Anonyymi

      Se on tunnettua että matalinta YELiä maksavat jäävät yleensä yhteiskunnan sossupummeiksi.

      • Anonyymi

        Ymmärsin että tälläkin foorumilla hilluu työttömiä haukkuen yksi tällainen YEL-pummi 🤔


      • Anonyymi

        Työttömän vielä ymmärrän, mutta YEL pummi on joko vaan ahne tai tyhmä. Toisaalta, onko tyhmyys omaa syytä?


    • Anonyymi

      Mutta, entä matut? Onko heitä ajateltu, etteivät he pahoita mieltään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5821
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4322
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3209
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      49
      2412
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      33
      2287
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1114
    Aihe