Nykyään rakennusfirmat tekee paskaa jälkeä myös julkisivusaneerauksissa ja muissa korjausremåoissa.
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000010599852.html
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000010599852.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sitä rapinkia kun ruiskuttaa tarpeeks vanhan päälle niin painoa tulee lisää ja kiinnitykset jotka ei ole tehty silloin rosterista niin ei kestä lisäpainoa ja seinäpinta rapsahtaa alas.
Hommahan tehdään niin, että seinään lintataan ns. kovavilla, jonka päälle ruiskutetaan ohut rappaus. Muistan kun nämä tuli markkinoille. Silloin sanoin et katotaas vaan miten kestää aikaa ja pysyykö kuinka pitkään seinällä. Voihan tässä olla jokin asennusvirhekin, mutta sanoisin, että aika hepponen ratkaisu ja tämä saattaa olla vasta alkua.
Ainakin keski-suomessa kannattaa kilpailuttaa todella rajusti rakennusfirmat...kusettavat herkästi ylihintaa.
Oon aina vähän ihmetelly, miten rappaus kestää villan päällä kiinni. Meidänkin suunnalla on korjailtu vanhoja kolhooseja juuri kyseisellä tavalla. Kannattaisikohan ne istumapaikat siirtää sittenkin vähän kauemmaksi seinustalta... Ongelmana vaan, että kyttääjien kulunvalvonta vaikeutuu, mutta parempi vähän tietämätön, kuin tonneja betonia niskassa.
Tää kuva kertoo paljolti mistä on kysymys:
https://www.rakennuslehti.fi/wp-content/uploads/2020/11/eristerappaus2-003-2048x1536.jpg
Eristeohutrappausten vauriokohteita on yli sata
https://www.rakennuslehti.fi/2023/10/eristeohutrappausten-vauriokohteita-on-yli-sata-tampereella-pohditaan-talla-viikolla-kosteusturvallisuutta/
Neukkulaa pukkaa
no, toikin oli villaseinä ja ohutappaus päästäny sadevesiä villaan,,, villa alkaa painaa niin paljon että tulee sitten alas omia aikojaan
Vaikuttaa että venäjän ohjus osunnu. Samanlaisia kuviahan tässä on jo vuosia saatu katsella Ukrainan suunnalta.
Rappaus pitäis tehdä samalla tyylillä kun tehtiin mm. puisiin rintsikoihin. Katiskaverkko rungoksi ja sen päälle paksu rappauskerros. Tosin ne vedettiin suoraan vinolaudoituksen päälle. mutta ovat toimineet aika hyvin.
Nyt jos suoraan villan pintaan ruiskutetaan vähän maalintaa vahvempi ohut"rappaus", se jos joku on todellinen riskirakenne. Reikä tulee helposti pienestäkin kolhusta tai talon liikehdinnästä ja siitä se kosteus imeytyy villaan. Siinä monta muutakin ongelmaa sen jälkeen kuin, että julkisivu tipahtaa alas.