Marconin ja Philippin 500 000 euron lasku illallisestia

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20102559
"Presidentti ja kuningas illastivat: puolen miljoonan euron lasku
Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Britannian kuningas Charles III söivät ja joivat harvinaisen hyvin.
Pariisin olympialaisten suurellisissa avajaismenoissa saatiin jälleen todistus ranskalaisten mieltymyksestä loistoon ja ylellisyyteen.
Ranskalaisten erikoisalaa on kuitenkin ennen kaikkea ruoka, ja tästä ylpeä presidentti Emmanuel Macron päätti tarjota Britannian kuningas Charlesille kaikkien aikojen illallisen: parivaljakko söi Versailles'n palatsissa miltei 475 000 eurolla.
165 000 euroa kustantaneen cateringin ruokalistalla oli muun muassa hummeria ja ranskalaisia Macaron-leivoksia. 40 000 euron viinitarjoilut sisälsivät esimerkiksi Château Mouton Rothschildia vuosikertaa 2004, viitisensataa euroa pullo.
Todelliseksi konossööriksi paljastuneen Macronin presidentinkanslian vuosikulut olivat kokonaisuudessaan 125 miljoonaa euroa.
Ranskan valtiontalouden tarkastusvirasto Cour des Comptes sätti presidentinkansliaa törsäämisestä: peruuntuneisiin ulkomaanmatkoihin hujahti viime vuonna peräti 830 000 euroa."

Ei tarvitse ihmetellä syitä näiden valtaapitävien kasvavaa vihaa kohtaan.
Tuokin YKSI illallinen maksoi enemmän, kuin mitä pienituloinen tienaa elämänsä aikana.
Sen lisäksi maailman hyvätuloisten päättäjien eliitti on syyllisiä, jos sota laajenee suomeen ja joudut maksamaan siitä hengelläsi ja tämä hyväosainen eliitti päättäjien porukka nauttii rahoistasi, kun niitä verojen ja maksujen muodossa sinulta peritään.

3

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuningas Charles potee syöpä joten tarvitsee erikoisruokia ja viinoja.
      Tiedä vaikka olis ollut viimeinen ateria.
      Macron nautti pappaikäisen seurasta, kun vaimonsakin samaa ikäluokkaa.

    • Anonyymi

      Sairaaksi käy vuosi vuodelta tämä touhu.
      Ei mitään moraalia eikä kunnioitusta enää ihmisillä.

      • Anonyymi

        Ranskassakin taitais taas olla giljotiinille työtä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe