Marconin ja Philippin 500 000 euron lasku illallisestia

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20102559
"Presidentti ja kuningas illastivat: puolen miljoonan euron lasku
Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Britannian kuningas Charles III söivät ja joivat harvinaisen hyvin.
Pariisin olympialaisten suurellisissa avajaismenoissa saatiin jälleen todistus ranskalaisten mieltymyksestä loistoon ja ylellisyyteen.
Ranskalaisten erikoisalaa on kuitenkin ennen kaikkea ruoka, ja tästä ylpeä presidentti Emmanuel Macron päätti tarjota Britannian kuningas Charlesille kaikkien aikojen illallisen: parivaljakko söi Versailles'n palatsissa miltei 475 000 eurolla.
165 000 euroa kustantaneen cateringin ruokalistalla oli muun muassa hummeria ja ranskalaisia Macaron-leivoksia. 40 000 euron viinitarjoilut sisälsivät esimerkiksi Château Mouton Rothschildia vuosikertaa 2004, viitisensataa euroa pullo.
Todelliseksi konossööriksi paljastuneen Macronin presidentinkanslian vuosikulut olivat kokonaisuudessaan 125 miljoonaa euroa.
Ranskan valtiontalouden tarkastusvirasto Cour des Comptes sätti presidentinkansliaa törsäämisestä: peruuntuneisiin ulkomaanmatkoihin hujahti viime vuonna peräti 830 000 euroa."

Ei tarvitse ihmetellä syitä näiden valtaapitävien kasvavaa vihaa kohtaan.
Tuokin YKSI illallinen maksoi enemmän, kuin mitä pienituloinen tienaa elämänsä aikana.
Sen lisäksi maailman hyvätuloisten päättäjien eliitti on syyllisiä, jos sota laajenee suomeen ja joudut maksamaan siitä hengelläsi ja tämä hyväosainen eliitti päättäjien porukka nauttii rahoistasi, kun niitä verojen ja maksujen muodossa sinulta peritään.

3

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuningas Charles potee syöpä joten tarvitsee erikoisruokia ja viinoja.
      Tiedä vaikka olis ollut viimeinen ateria.
      Macron nautti pappaikäisen seurasta, kun vaimonsakin samaa ikäluokkaa.

    • Anonyymi

      Sairaaksi käy vuosi vuodelta tämä touhu.
      Ei mitään moraalia eikä kunnioitusta enää ihmisillä.

      • Anonyymi

        Ranskassakin taitais taas olla giljotiinille työtä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      69
      8907
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5574
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5026
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      14
      3878
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      38
      2719
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2691
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      41
      2623
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe