Ilmiannoin itseni

Olin tarjoilija ollessani jumalaton ateisti. En ilmoittanut tippejä verotuksessa.

Kun tulin uskoon, niin kerroin verohallintoon saamani tipit vuosien takaa. Jouduin maksamaan lisäveron korkoineen.
13277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Onneksi sinulla on nyt sitten kivaa. Muista maksaa myös kirkollisverot korotettuina.

Äänestä

Ateistit tekevät kaikkensa, etteivät jää kiinni. Kristityt ilmiantavat itsensä.

Ateistit jatkavat pahan tekemistä. Kristityt lopettavat sen.

Äänestä
  • Kristityt voisivat lopettaa myös itsensä. Ainakaan mitään vahinkoa ei tulisi.

    Äänestä

Kirkosta erottuani säästän kirkollisverojen loppumisessa suunnilleen saman verran kuin sinun vuoden tippisi, jos tarjoilet kokopäivätoimisesti. Laitan tämän kirkollisveroista säästyneen rahan ravitsemuspalveluihin ja syön hyvin. Samalla se hyödyttää yhteiskuntaa kun palvelualoille virtaa rahaa eikä se mene Teemu Laajasalon kaltaisten piispojen kalliisiin Israelin matkoihin, viineihin ja ruokiin.

Äänestä

Lutterit ja perskut matkii toisiaan ne tekeytyy muuksi mitä ovat
mutta mokaa jo tokassa lauseessa.

Äänestä

Soopaa!

Äänestä

tästä oli poistettu totuus 🤣🤣🤣

Äänestä
  • Ateistinen totuus.... Hehehe

    Äänestä

Kuvittelet, että tuo on todiste jonkinlaisesta jumalasta. Ei, ei se ole. Se on vain todiste omasta tyhmyydestäsi.

Äänestä
  • teistinen totuus.... Hehehe

    Äänestä

Eläke on nyt 12.000. kuukaudessa. Palkka ja pääomatulot oli 46.000 kuukaudessa ja veroa meni 41%.. hävisin Bitcoin kaupoissa ison summan. No tämä on eläkeläisen oma totuus. Lisäveroja on maksettu hurjasti vuosien saatossa. Onneksi on sauna. Ja kaunis vaimo. Kolme lasta ja maatila ei voi valittaa perinnöstä.

Äänestä
  • Kassassa on rahaa paljon eli pankissa. Mutta kaikki menee perinnöksi. Sain myös itse ison perinnön mutta siirsin lapsille. Ei verottaja ole hyvä. Perintöveroa pitää maksaa ihan turhan takia. Ei yhtään järkeä. On ihmisiä jotka jäävät mottiin perittyään kiinteistöjä. Veron vuoksi. Menee pakko huutokauppaan kun kauppa ei käy. Vasta silloin voi maksaa perintöveron.

    Äänestä

Tippikulttuuri ei kuulu suomeen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olin tarjoilija ollessani jumalaton ateisti. En ilmoittanut tippejä verotuksessa.

Kun tulin uskoon, niin kerroin verohallintoon saamani tipit vuosien takaa. Jouduin maksamaan lisäveron korkoineen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu