Vastasit aikaisemmin tuota kirottua helluntailaista kaveriani koskevaan avaukseeni ja kiitos siitä. Hän yritti viimeyönä tosissaan itsemurhaa, mutta epäonnistui.
Kirjoittamasi teksti löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000008156016
Kun hän oli lukenut tuon tekstin, niin hän väitti, ettei tuo sinun kertomasi ihminen ollut "oikeasti kirottu", mutta hän(kaverini) on. Kyllä tässä tuntee itsensä aika kyvyttömäksi antamaan mitään apua, minä kun olen ateisti.
Kirjoittamasi teksti löytyy täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000008156016
Kun hän oli lukenut tuon tekstin, niin hän väitti, ettei tuo sinun kertomasi ihminen ollut "oikeasti kirottu", mutta hän(kaverini) on. Kyllä tässä tuntee itsensä aika kyvyttömäksi antamaan mitään apua, minä kun olen ateisti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olisi hyvä aina muistaa se, että maailma on pullollaan monenlaista sukankuluttajaa! Siihen mahtuu todellakin melkoinen kirjo niinsanottuja "hengellisiä kuin hengettömiäkin helppoheikkejä", jotka aina ovat "viisaudessaan" tietävämpiä ja taitavampia, ainakin omastamielestään muita ojentelemaan!!!
Nämä kyseiset "helppoheikit" luulevat että heille on annettu kaikki valta joko siunata tai kirota joitain tiettyjä ihmisiä, vaikka kellään ei ole valtuuksia ketään toista ihmistä kirota!
Voimme uskovina kyllä moittia sielunvihollisen, eli "saatanan henkivaltoja", mutta emme me saa kirota IHMISIÄ! Siinä on kaksi eri asiaa! Jos joku on kironnut jotakin ihmistä, kuten minuakin on kirottu, niin meidän tulee Jumalan SANASTA aina tietää, että Jumalan Henki on moninkertaisesti voimakkaampi kuin yksikään sielunvihollisen henki! Siis meidän tulee TIEDOSTAA se asia ja kiittää Herraa siitä!
Jumalan Hengen voimalla on alunalkaenkin sielunvihollisen henkivallat ajettu pois! Miksikö ei sitten enään siinä olisi samaa voimaa! ON on!
Sana sanoo, että Jumalan Sanassa, ja Hengen voimassa on sama voima, eilen tänään ja iakaikkisesti!
Meidän uskovien on "USKOTTAVA" Jumalan SANAN ja Hengen voimaan, muuta voimaa meillä ei ole annettu turvaksemme! Siihen meidän on turvattava!
>>Ef 6:16 "Kaikessa ottakaa uskon kilpi, jolla voitte sammuttaa kaikki pahan palavat nuolet,
17 ja ottakaa vastaan pelastuksen kypäri ja Hengen miekka, joka on Jumalan sana".
En ole Annu mutta yritän omalta osaltani auttaa.
Minusta tuntuu että ystäväsi ongelma on erityisesti nuoria uskovia jopa joitakin paikallisseurakuntia vaivaava 'yliuskonnollisuus'. Tälle oireyhtymälle on tyypillistä, että on hyvin tiukka 'oikean uskovaisen' malli, puhutaan paljon synnistä ja julistetaan synniksi moni sellainenkin asia, joka ei sitä Raamatun mukaan ole. Jumalan armon ja rakkauden sijaan korostetaan tuomiota ja helvettiä.
Näyttää siltä, että ystäväsi on joutunut tällaisen ajattelun ja poppoon uhriksi: häneen kohdistetaan ylettömiä vaatimuksia joita hän ei kykene täyttämään, ja sen takia hän tuntee itsensä kelvottomaksi ja jopa kirotuksi.
Tällainen uskonnollisuus on tuttua minullekin. En ole koskaan pystynyt täysin täyttämään 'oikean uskovaisen' vaatimuksia, ja vuosikausia kannoin huonoa omaatuntoa paitsi tekemisistäni myös siitä mitä en tehnyt: jakanut traktaatteja tai saarnannut naapureilleni. Nyt olen kuitenkin sovussa itseni ja Jumalan kanssa, sillä olen ns. hiljaisen rukouksen kautta oivaltanut, että Jumala on paljon ystävällisempi, armeliaampi ja jopa huumorintajuisempi kuin mitä me voimme ikinä edes kuvitella. Olen myös oivaltanut mitä todellisuudessa merkitsee se että on Jumalan lapsi: Isä rakastaa minua mielettömästi eikä ikinä hylkää lastaan vaikka kuinka kompastuisin ja erehtyisin. Eihän maallinen isäkään hylkää lastaan siksi että tämä tekee virheitä.
Silloin kuin minulla oli vaikeinta, minulle oli paljon apua seuraavista raamatunkohdista. Pyydä ystävääsi etsimään ne Raamatustaan ja lukemaan, ne varmaan osaltaan lievittävät hänen ahdistustaan:
Miika 6:8
Johannes 6:39
Johannes 3:17
Vaikken olekaan Annu, rohkenen silti sanoa sanasen aiheesta. Voi niitä, jotka lyövät yliherkällä omallatunnolla varustettuja ihmisiä! Nämä lyöjät eivät ajattele, mitä saavat aikaan. Ystävälläsi on niin syvä depressio, että se vaatii välitöntä lääkärin apua. Lääkäri pystyy myös ohjaamaan tarvittavaan jatkohoitoon.
Voit sanoa ystävällesi, että jos Jumala olisi hänet kironnut, Jumala olisi myös hylännyt hänet. Se merkitsee, että hän ei murehtisi kirouksesta - ihminen, josta Pyhä Henki on poistunut, ei enää huuda Jumalan puoleen, eikä todella kirottu stressaa kirouksella itseään. Ystäväsi on edelleen Jumalan oma. Anna hänen lukea Raamatusta nämä kirousta käsittelevät kohdat: San. 26:2, Ilm. 22:3.
Kiitos vastauksista. Jätän nuo kommenttinne hänen itsensä luettavaksi. Käsittääkseni hänen kirotuksi tuleminen on myös hänen henkilökohtainen kokemuksensa johon ei liity mitään helluntailaisuuden piiristä tulleita tuomionjulistuksia. Kyse on hänen jumalasuhteestaan johon ei muut uskovaiset liity mitenkään.
Olen koittanut saada häntä hakeutumaan tarvittavaan hoitoon, sopivalla lääkityksellä pääsisi ainakin eroon syvimmistä ahdistuksistaan jotka voivat johtaa jopa itsemurhaan.
ajatuksella kysyisin kuinka paljon tuohon ahdinkoon on syynä päihteet?
Tiedän ja muistan ne ajat kun elin aikaa jolloin Jumala kutsui minua ja sai myös hengellistä ja hengetöntä opastusta.
Ohjauksista tein sitten oman arvioni ja usein melko kieron, ennen kuin Jumala päätti pysättää minut niin ,että olin todellisen valinnan edessä.
Me äijän käppyrät emme omaa kait niin vahvaa psyykeä, kuin naiset,mutta naiset taas väärin käytön yhteydessä ehkä häpeänkin takia yrittävät jopa itse murhaa usein.
Tunnen niin monia "itsemurha kandeja", jopa kasan niitä jotka ovat "onnistuneet".
Naisilla kun on esim. itsensä viiltely ja tulen kanssa leikkiminen yleisempää kuin miehillä, kun on kyse henkisestä terveydestä.
Suomalainen mies kait nyrkkeihinsä ja voimaansa uskoo, särkien ja hakaten vastaan tulijat.
Itsemurhissa kait taas miehet eivät suomessa mitaleilta tipu.
Se taas kuinka rikkinäinen ihminen seurakuntaan vastaan otetaan on joka kerta oma tapaus eli eri ihmiset tarvitsevat erilaista apua ja tukea.
Ihmisen olisi siis löydettävä isiä ja äitejä samoin kuin veljiä ja siskoja ,joihin voi luottaa ja jakaa murheitaan.
Onko niitä (tukijoita), siitä voimme olla monta mieltä ,vaan tuskin liikaa ainakaan.
Hän pakenee päihteillä tuosta kirottuna olemisesta eli päihteet pahentavat olotilaa. Siitä on kyllä keskusteltu. Mielenkiintoista on se, että hän pitää minua ystävänään vaikka on kertonut, että minuun tutustuminen oli seurausta kirotuksi tulemisesta.