Englannin hörökorvapersut tuhovimmaisina

Menisivät nuo Englannin persutkin töihin ja tekisivät edes kerran elämässään jotain hyödyllistä. Sama Suomessa!
45280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Persuista ei ole hyötyä missään maassa.

Äänestä
  • Ja harvemmin niitä muissa maissa onkaan… paitsi teidän harhaisissa päissänne. 🙄

    Äänestä

  • Osuva aloitus!

    Äänestä

  • On persuista silloin hyötyä jos menisivät mustikoita pomimaan metsiin sillä silloin estyisi matuilu Suomeen.

    Äänestä

  • Lasten joukkopuukotus, kolme murhaa

    Toisen polven ugandalainen maahanmuuttaja Axel Muganwa Rudakubana on saanut syytteet kolmesta murhasta ja kymmenestä murhayrityksestä joukkopuukotuksessa Britannian Southportissa.

    Äänestä

Missä persu, siellä ongelma.

Äänestä
  • Valitettavasti.

    Äänestä

Sinäkin elät loisena persujen kustannuksella, kirjoittelet kaiket päivät pskaa nettiin, kun persut ovat töissä.
Mene työelämään valmentavalle kurssille, sen jälkeen sinulla on mahdollisuus hakea jotakin suojatyötä, vaikka jätteen lajittelijana.

-t. laiska demari

Äänestä
  • Valehtelee työtön persu.

    Äänestä

Niin, minkä verran punikkien perustamia yrityksiä on? Aivan oikein O, jotain.

Äänestä
  • Sama kuin Purran työkokemus. hih hih

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Sama kuin Purran työkokemus. hih hih

    Joo! 🤣🤣

    Äänestä

Halla-aho: Väkivalta on aliarvostettu ratkaisukeino.

Äänestä
  • Niillä Halla-ahon naruilla Jussin kannattaisi olla hiljaa.

    Äänestä

  • Hullun kirjoitusta, kuin.

    Äänestä

Pakko sanoa että kyllä noi britit on tosi sisäsiittosta porukkaa 😂😂😂😂😂😂😂

On ne niin ihmeellisen näkösiä hörökorvineen ja muutenkin.

Katsokaapas esim. "prinssi" charlesia 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Äänestä
  • Joo kyllä joku David Beckham on poikkeus kaavasta. 🤣

    Äänestä

  • Hevosnaamoja.

    Äänestä

Persut ovat, niin kuin Englannissa sanottaisiin, Waste of space.

Äänestä

Millä oikeudella väität englannin mielenosoittajia persuiksi antaen vaikutelman että olisi samaa porukkaa suomen perussuomalaisten kanssa??!!

Äänestä
  • Äärioikeistolaisia.

    Äänestä

  • Mitä lupia siihen muka tarvitaan.

    Persut nyt vaan on ompitolloja pösilöitä, kaikkihan sen tietää, paitsi persut.

    Äänestä

  • Äärioikeistolaisia rasisteja, joten tyypillisiä persuilijoita.

    Äänestä

  • Brexit on vastaus uteluusi.

    Äänestä

Persut eivät koskaan tee mitään hyödyllistä.

Äänestä

Vika on aina muissa kuin persuissa itsessään.

Äänestä

Brittipääministeri reagoi kansalaisten mielenilmauksiin Southportin joukkomurhan jälkeen vaatimalla poliisilta tiukkaa linjaa mellakoitsijoita kohtaan ja leimaamalla käytännössä kaikki huolestuneet kansalaiset ”äärioikeistolaisiksi huligaaneiksi”. Kansalaiset keksivät kuitenkin luovan tavan vastata pääministerille, joka ei halua kuunnella heitä.

Britannian vastavalittu pääministeri Keir Starmer (vas) on puheissaan pyrkinyt leimaamaan kaikki pikkutyttöjen joukkomurhan takia mieltään osoittaneet kansalaiset ”äärioikeistolaisiksi väkivaltarikollisiksi” (”far-right thugs”). Myös media on omaksunut innolla tämän leiman, joka nyt ohjaa median uutisointia aiheesta.

Brittihallitus ja media eivät halua myöntää, että Southportin joukkomurhan johdosta järjestetyt mielenosoitukset ovat olleet enimmäkseen rauhallisia ja niihin on osallistunut suuri joukko aivan tavallisia kansalaisia, jotka ovat huolestuneita maansa nykytilasta. Tällaisten ihmisten leimaaminen ”äärioikeistolaisiksi” ja ”väkivaltarikollisiksi” on omiaan luomaan vastakkainasettelua ja synnyttämään väkivaltaisuuksia.

”Postaa oma huligaanikuvasi”

Kansalaiset keksivät kuitenkin vastaiskun, jolla lieventää pääministerinsä harjoittamaa leimaamista. Britit alkoivat postata sosiaaliseen mediaan kuvia itsestään aihetunnisteella #FarRightThugsUnite (”äärioikeiston huligaanit liittykää yhteen”). Näistä kuvista on kehittynyt melkoinen kansanliike ainakin X-alustalla (ent. Twitter).

– Olen 63-vuotias, tylsän tavallinen, en ole ikinä rikkonut lakia, mutta silti minä olen Keir Starmerin mielestä ”äärioikeistolainen huligaani”, kirjoittaa Jo.

– Olen 59-vuotias äiti ja isoäiti, joka aikoo osallistua mielenosoitukseen huomenna, kirjoittaa eräs toinen nainen.

– Keir Starmerin mielestä minä olen ”äärioikeistolainen huligaani”. Jos inhoat tuota leimaa yhtä paljon kuin minä, postaa oma huligaanikuvasi, kirjoittaa keltaiseen kesämekkoon pukeutunut nainen.

Naisia, monikulttuurisia perheitä, sotaveteraaneja

Omakuviaan julkaisseiden brittien joukossa on huomattavan paljon naisia ja lapsiperheitä. Kuviaan ovat lähettäneet myös Britannian puolesta eri puolilla maailmaa taistelleet sotaveteraanit.

Kuviaan ovat lähettäneet myös useat maahanmuuttajataustaiset ihmiset ja monikulttuuristen perheiden isät ja äidit, jotka ovat huolestuneita lastensa turvallisuudesta. Pääministerin ”äärioikeistolaisiksi huligaaneiksi” leimaamien ihmisten kasvoja voi katsella X:ssä hakusanalla #FarRightThugsUnite

Äänestä
  • Kaikki tietävät kyllä ketkä siellä ovat väkivaltaisia mellakoita lietsoneet valheillaan ja sitten niissä itse väkivaltaisesti riehuneet.

    "Southportissa kolme lasta tappanut puukkoisku osoittaa, miten helposti äärioikeisto vääristää tragedian osaksi vihakampanjaansa, kirjoittaa Britannian-kirjeenvaihtaja"

    "Sosiaalisessa mediassa leviävä valhe oli osana lietsomassa illan mellakkaa. Vihainen miesjoukko ympäröi kaupungissa olevan moskeijan ja ryhtyi heittämään poliisia kivillä. He sytyttivät poliisiautoja tuleen. Kymmeniä poliiseja loukkaantui."

    "Poliisin mukaan mellakoitsijat olivat enimmäkseen äärioikeistolaisen English Defence League -järjestön eli EDL:n jäseniä, jotka tunnetaan levottomuuksien järjestämisestä. Mielenosoittajat olivatkin lähinnä mustiin vaatteisiin ja naamioihin pukeutuneita nuoria miehiä."

    Äänestä

Mikä on, kun työt ei persuille maistu?

Äänestä
  • Tänään tuli tilille veronpalautukset niin siinä riittää "jauhorahaa" ennen loppumista.

    Äänestä

Persut taas eripuraa aiheuttamassa. Eivät ymmärrä, että itsekkin ovat nyt tuhoja tehdessään rikollisia.

Äänestä

Kaikki osaa tuhota, mutta kaikista ei ole rakentamaan. Vai mitä persut?

Äänestä

He puolustavat brittäläistä yhteiskuntaa tuhoamalla sitä.

Kun eiväthän rasistiset uusnatsit muuhunkaan kykene.

Äänestä
  • Järjenkäyttö ei ole heidän työkalupakissaan.

    Äänestä

Putinin pikku apurit työssään.

Äänestä

Suomen persut paljastivat itsensä kun puolustavat Britanniassa terroristeiksi määriteltyjä ammattiriehujia.

Äänestä
  • Tietenkin äärioikeistolaiset rasistinatsit rakastavat kaltaisiaan eli toisia samanlaisia. Yhdistävänä tekijänä on sa raivopäinen rasismi jota persutkin ovat aina edustaneet.

    Äänestä

Englanninkaan persut eivät tykkää demokratiasta.

Äänestä

Eiköhän noi Englannin riehuvat ole labour puolueen porukkaa, siellä ei tietääkseni ole perussuomalaista puoluetta? Se vaikka te suvakkipunikit kuinka syyttää persuja kaikesta niin ei toimi.

Äänestä

Paljon pahempia ovat verilöyly-”suvaitsevaiset”.

Nk. ”suvaitsevaisten” mielestä mamuilla pitää olla oikeita murhata valkoisia/eurooppalaisia.

Äänestä
  • Kuka niin on sanonut?

    Äänestä

Syytäkin laittaa nuo äärioikeiston roskaläjät ruotuun. 👍

Äänestä

Miten noi persut sikiää näin monessa maassa? 😳

Äänestä

Poliisien on helppo kuvien perusteella tunnistaa kivien heittelijät. 🤣

Äänestä

Persut eivät edes halua elää sovussa muiden kanssa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Menisivät nuo Englannin persutkin töihin ja tekisivät edes kerran elämässään jotain hyödyllistä. Sama Suomessa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu