Uskonnottomuus voimissaan Seinäjoella ja lähikunnissa

Anonyymi-ap

Yle kirjoittaa sivuillaan

Uusimman nuorisobarometrin mukaan uskonnottomuudesta on tullut nuorille suomalaisille uusi normi.

15–29-vuotiaista nuorista enää hieman yli viidennes kokee itsensä uskonnolliseksi ja hyvin uskonnollisena itseään pitää vain joka kymmenes.

60 prosenttia nuorisobarometrin vastaajista pitää itseään ei-uskonnollisena. Ei-uskonnollisina, mutta hengellisinä itseään piti 6 prosenttia vastaajista

https://yle.fi/a/74-20089018?utm_source=social-media-share&utm_medium=social&utm_campaign=ylefiapp

144

1417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika hyvin, nuorista 60% uskonnotonta , suunta on oikea.

      • Anonyymi

        Ainut oikea tie. Olla neutraali uskonnosta vapaa ihminen.


    • Anonyymi

      Nuoriso onkin viisasta sakkia

    • Anonyymi

      No onko ihme!
      Mikä syy on lähi-idän sotatoimiin ja muuhun väkivaltaan ja tietysti Israelin myrkyllinen toiminta ,uskonto!
      Tai Amerikan Yhdysvallat kun uskonto sekoitetaan valtaa jolla jo muutenkin pelotellaan ihmisiä!
      Uskonnosta on kysymys myös Britanniassa ja äärioikeiston tiktok huijatun terrorismi toiminnan hyväksyminen ja tukeminen.
      Ja kuten meillä persumielisillä kiistää ilmastonmuutoksen vaikutukset median valheina tai kaikki heidän agendaa vastustavat vain vasemmiston aiheuttamia propagandana.

      • Anonyymi

        Juuri noin. Yli 60 % nuoristamme on viisasta porukkaa, eikä mene kauaa kun heitä on se 90%.


    • Anonyymi

      Suomessa on uskonnon vapaus, vapaus uskoa tai olla uskomatta, muista se.

    • Anonyymi

      Minä, puolisoni, lapsemme ja lapsenlapsemme olemme saaneet uskonnottomuudesta hyvät eväät elämään.

      • Anonyymi

        Kommenttisi on valhetta. sinulla ei ole lapsia.


    • Anonyymi

      Seinäjoen nuorissa onkin sekulaarin Suomen tulevaisuus.

    • Anonyymi

      Kyllä tosiaanki huomaa kaikesta että uskonnottomuus rehottaa.
      Ryöstöt puukotukset tapot ym nuorten pääasia nykyään.
      Ei kuria ei kunnioitusta,ketään kohtaan.

    • Anonyymi

      Oikein hyvä asia.

    • Anonyymi

      Onneksi sekulaarisuus ja uskonnottomuus leviää maissa, jossa lapset saavat koulutuksen. Suomenkin nuorista jo yli 60% uskonnottomia.

      • Anonyymi

        Aivan, Suomi voi kehittyä ilman uskontojen kiviriippaa.


    • Anonyymi

      No perkele, siinä vain omiansa kerää laumaan.

    • Anonyymi

      Oikein hyvä asia, että nuoret ovat uskonnottomia.

      • Anonyymi

        Uskonnottomuus onkin yhteiskunnan hyvinvoinnin tae.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnottomuus onkin yhteiskunnan hyvinvoinnin tae.

        Totta puhut. Se on juuri noin.


    • Anonyymi

      Oikein hyvä osuus jo nuorissa. 60 % uskonnottomia.

    • Anonyymi

      Niinpä. Vahvistusharha estää uskovaisia kokemasta kognitiivista dissonanssia.

      Eli sivuuttavat ahdistavat reaalitiedot ja faktat, koska ne eivät sovi maailmankuvaansa.

    • Anonyymi

      Oikein hyvä, että tietous reaalimaailmasta ja tieteestä leviää nuorten keskuudessa.

      • Anonyymi

        Se on tärkeä asia.


      • Anonyymi

        Kannattaa uskoa vain todistettuihin faktoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa uskoa vain todistettuihin faktoihin.

        Se onkin fakta, että uskonnottomuus kantaa totuutta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se onkin fakta, että uskonnottomuus kantaa totuutta.

        Niin se on ollut jo siitä lähtien , kun "ensimmäinen" ateisti, Epikuros kertoi miten asiat ovat, 2300 vuotta sitten antiikin Kreikassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin se on ollut jo siitä lähtien , kun "ensimmäinen" ateisti, Epikuros kertoi miten asiat ovat, 2300 vuotta sitten antiikin Kreikassa.

        Totta turiset. Epikuros oli ensimmäinen ns. virallinen ateisti ja uskonnoton.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin se on ollut jo siitä lähtien , kun "ensimmäinen" ateisti, Epikuros kertoi miten asiat ovat, 2300 vuotta sitten antiikin Kreikassa.

        Epikuroksen vahva tiedottaminen perinteistä uskonnollisuutta vastaan oli uskaliasta hänen ajanjaksonsa yhteydessä, mutta ei ollut itsessään uudenlaista. Epikuros ajattelee jumalista, että jumalat eivät pidä ketään ihmistä parempana eivätkä rankaise ainuttakaan ihmistä. Epikuroksen mukaan ihmiset tekevät päätelmiä jumalista siitä näkökulmasta, mitä tuntomerkkejä heilläkin on. Epikuroksen suhtautumista jumaliin on selitetty myöhemmin monella eri tavalla. Osa tutkijoista esimerkiksi Francis Bacon on ollut sitä mieltä, että Epikuros peittää ateistisuutensa. Arthur Hilary Armstrongin mukaan Epikuros uskoo jumaliin.

        https://helda.helsinki.fi/server/api/core/bitstreams/72f6efad-b245-4154-9b13-1357f7b4a5e8/content


    • Anonyymi

      Miten uskonnottomuuden valtavirtaisuus sitten näkyy nuorten ajatuksissa? Syntyykö tilanne, jossa uskonto halutaan häivyttää julkisesta tilasta vai käykö niin, että uskonnollisten elementtien näkymiseen suhtaudutaan hyväksyvästi?

      Nuorisobarometrissa kysyttiin nuorten suhtautumista erilaisiin väittämiin uskonnon näkymisestä kouluissa ja oppilaitoksissa. Nämä väittämät osoittavat, että nuoret pitävät uskonnon näkymistä suotavana. Selkeä enemmistö nuorista on sitä mieltä, että kaikilla tulee olla oikeus puhua uskonnostaan ja katsomuksistaan kouluissa.

      Tämän vuoden nuorisobarometrissa tiedonkeruuta uudistettiin. Osa vastasi puhelimessa, osa verkossa. Verkossa vastanneilta kysyttiin enemmän kysymyksiä, sillä puhelinlomaketta jouduttiin lyhentämään testihaastattelujen perusteella. Verkossa kolme neljästä nuorista oli samaa mieltä siitä, että ”Opiskelijoiden tulee voida käyttää näkyviä uskonnollisia symboleita, kuten pään peittäviä huiveja, oppilaitoksissa”. Vain hieman pienempi osuus vastaajista sallisi saman opettajille. Kaksi kolmannesta sekä puhelimessa että verkossa vastanneista oli sitä mieltä, että Suvivirren laulaminen kevätjuhlissa on sopivaa. Nuoret eivät kaipaa koulua, jossa uskonto ei näkyisi. Uskonnon merkityksen hapertuminen ei johda haluun sulkea uskontoa pois julkisesta tilasta. Pikemminkin siihen suhtaudutaan yhtenä tapana osoittaa yksilöllisyyttään. Sekä uskonnottomat että uskonnolliset nuoret ajattelevat uskonnon näkymisestä kouluissa samankaltaisesti.

      https://tietoanuorista.fi/milta-nuorten-maailma-nayttaa-kun-uskonnottomuus-on-valtavirtaa/

    • Anonyymi

      Epikuros (m.kreik. Ἐπίκουρος, Epikūros, lat. Epicurus; 341–270 eaa.) oli antiikin kreikkalainen filosofi, jonka mukaan on nimetty epikurolaisuus. Epikuros syntyi Samoksella ja kuoli Ateenassa.

      Hänen opetuksensa poikkesi suuresti muista sen ajan kreikkalaisista filosofioista, hän muun muassa kielsi jumalien osallistumisen maailman toimintaan ja kaiken tarpeen pelätä ja palvoa jumalia.

      Tuossa oleellinen, jolla servattiin keskusteluun ilmaantunut trolli.

      • Anonyymi

        Ai oikeinko servasit. Taidat olla tyhmä tai uusavuton oppimaton juntti, kun sekoitat Kristinuskon ja monijumalaisuuden. Mikä olet keskustelemaan kun oppitasosi on tuota luokkaa. Tällä seivasin sinut taka vasemmalle.


    • Anonyymi

      Nuorten uskonnottomuus onkin tärkeää, kun Suomea aletaan nostaa taloudellisesta suosta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kyllä. Vahvistusharha estää uskovaisia kokemasta kognitiivista dissonanssia, kuten tiedettä ja faktoja.


    • Anonyymi

      Uskonnottomuus onkin järkiasia. Uskonnottomuus on tärkeä yhteiskunnan hyvinvoinnin kannalta.

      • Anonyymi

        Kyllä. Vain sekulaari valtio voi kehittyä.


    • Anonyymi

      ... ken uskoo mihin uskoo ...

    • Anonyymi

      En löydä mitään seinäjoen tai ympäristön galluppia tai tutkimusta, aloittajan väittämästä aiheest. Lienee vedätys kyseessä.

    • Anonyymi

      Hyvin tuntuu nykynuorilla menevän median mukaan, vaikka yhä suurempi osa heistä kärsii mielenterveysongelmista. Mielenterveysongelmat kuten ahdistuneisuus ja masennus johtuvat moraalittomuudesta ja syntielämästä.

    • Anonyymi

      Oikein hyvä tuo nuorisobarometri, linkistä voi lukea artikkelin.

    • Anonyymi

      Nuoret ovatkin viisaita.

      • Anonyymi

        Tosi viisaita, omasta mielestään.


    • Anonyymi

      Uskonnottomuus tuo vakautta yhteiskuntaan. Hieno asia , että nuoret ovat uskonnottomia.

    • Anonyymi

      Juu, kyllä näkyy uskonnoton elämän asenne. Kuulaa lentää karulla niin maan perkeleesti.

    • Anonyymi

      Aloitukselle voikin antaa peukun.

      • Anonyymi

        Lähetä peukkusi postissa


    • Anonyymi

      Hienoa, että nuoret ovat uskonnottomia.

      Tiede ja faktat tuovatkin turvaa jokaisen arkeen.

      • Anonyymi

        Ai tykkäät että kaikki pettävät puolisoitaan?


    • Anonyymi

      Naiset eivät ole uskollisia miehilleen.

    • Anonyymi

      Marie Curie onkin hyvä esikuva nuorille uskonnottomille.

      • Anonyymi

        Olet oikessa, perin putinilaista. Sätelyyn kuolivat.


    • Anonyymi

      Marie Curie onkin hyvä esikuva uskonnottomille nuorille. Ahkera tutkija, kahteen kertaan palkittu Nobelin palkinnolla, ja tiesi, että uskonnot ovat satuja.

      • Anonyymi

        Niinpä. Terveellinen ruoka uskonnottomilla.


    • Anonyymi

      Kirsi on uskomattoman kaunis.

      • Anonyymi

        Uskon että Kirsi näki mut aamulla:)


    • Anonyymi

      Kuka näihin taruolentoihin vielä.jaksaa uskoa?

      • Anonyymi

        Muutama enää. On suuri onni, että Seinäjoen nuoret ovat uskonnottomia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muutama enää. On suuri onni, että Seinäjoen nuoret ovat uskonnottomia

        Niinhän se on. Uskonnot ovat satuja , faktat on faktoja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muutama enää. On suuri onni, että Seinäjoen nuoret ovat uskonnottomia

        Kaikki pettää toisiaan..hienoa!!


    • Anonyymi

      Kaikki pitäisi olla uskottomia puolisoilleen. Kaikki saisi olla kaikkien kanssa. Kukaan ei saisi olla kenenkään oma vaan kaikkien pitäisi jakaa kaikille.

    • Anonyymi

      Uskonnottomuus läsnä koko ajan Seinäjoella.

      • Anonyymi

        Se on juurikin noin.


    • Anonyymi

      Uskonnoton kansallisvaltio on myös hyvä ajatus.

      Sekulaari yhteiskunta pitää kaikista huolen ja turvaa osamme Natossa.

      • Anonyymi

        Täällähän ollaankin perinteisesti isänmaallisia ja uskonnottomia ja sekulaareja. Hyvä asia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täällähän ollaankin perinteisesti isänmaallisia ja uskonnottomia ja sekulaareja. Hyvä asia.

        Kyllä, se on oikein hyvä asia.


      • Anonyymi

        Kyllä,kaikki kuksisi kaikkia. Uskollinen ei kannata olla vaan suosittelen menemään vieraisiin.


    • Anonyymi

      Uskonnottomuus onkin aika hyvin toteutunut Seinäjoella.

      • Anonyymi

        Näinhän se on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näinhän se on.

        Mukavaa, että on myös näin hyviä uutisia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mukavaa, että on myös näin hyviä uutisia.

        Totta kommentoit


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta kommentoit

        Kyllä, se on oikein hyvä asia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, se on oikein hyvä asia.

        Kestävät arvot , koti , uskonnottomuus ja isänmaa.


    • Anonyymi

      Uskonnot vaan on liian mieskeskeisiä. Ei kiitos.

    • Anonyymi

      Kristinuskoa on opetettava. Se on elämän ja kuoleman kysymys.

      • Anonyymi

        Eihän ole. Satua se kaikki on .


    • Anonyymi

      Sekulaarisuus ja uskonnottomuus ovat voimaannuttavia ja hyviä asiota

      • Anonyymi

        Se on totta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on totta.

        Lyhyesti kerrottu totuus.


    • Anonyymi

      Eikai kukaan täysjärkinen mihinkään satuolentoihin usko?

    • Anonyymi

      Nuorten uskonnottomuus antaa toivoa että tämä maa saadaan uuteen nousuun ja kasvuun.

      • Anonyymi

        Kyllä, uskonnottomuuden, tieteiden ja faktojen leviäminen on hyvä asia.


    • Anonyymi

      Uskon että Heidi tykkäsi minusta.

    • Anonyymi

      Meistä pidetään huolta kiitos tieteen ja faktojen.

      • Anonyymi

        Uskonnottomuuden lisääntyminen on terveen yhteiskunnan merkki


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnottomuuden lisääntyminen on terveen yhteiskunnan merkki

        Vastailet itsellesi, se ei ole tervettä.


      • Anonyymi

        Minusta ei tiedekirja pitänyt hyvää huolta vaan jätti heitteille.


      • Anonyymi

        Minulle fakta ei ostanut ruokaa. Että se on kyllä valetta että tiede ja fakta pitäisi kaikista huolta.


    • Anonyymi

      Uskonnottomuus on nuorissa terve piirre.

      • Anonyymi

        Niin on. Se on yhteiskunnan hyvinvoinnin tae.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin on. Se on yhteiskunnan hyvinvoinnin tae.

        Uskonnottomia pitäisi olla muuallakin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnottomia pitäisi olla muuallakin.

        Uskotoon nainen on kiva kun me rumemmatkin päästään sitten naisiin.


      • Anonyymi

        Kyllä nuorena kannattaa olla uskotoon vaikka poikaystävä tuntuisi hyvältä. Silti kannattaa kokeilla muitakin.


    • Anonyymi

      Uskonnottomuus tuokin turvaa ihmisten elämään, varsinkin nuorille, tiedettä ja faktaa.

      • Anonyymi

        Selvästi, kun katsoo tämän päivän tapahtumia.


      • Anonyymi

        Olinko uskotoon kun tulin kylppäristä kylpytakki päällä. Naapuri tuli sisään kun pistin kylpytakkia päälle.Ehkä vähän taisi vilahtaa


    • Anonyymi

      Tiede ja faktat kunniaan, sanovat nuoret

      Uskonnot ovat satua, jatkavat nuoret

      Oikein.

      • Anonyymi

        Kyllä. Uskonnottomissa nuorissamme on loistava tulevaisuus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Uskonnottomissa nuorissamme on loistava tulevaisuus.

        Kyllä. Se että nuoret ovat uskonnottomia, kertoo siitä, että he he ovat normaaleja.

        Heillä myös osaamista kritiikin hallitsemisesta ja se ei ole sitä "No mutta kun kommunismi "- tyyliä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Se että nuoret ovat uskonnottomia, kertoo siitä, että he he ovat normaaleja.

        Heillä myös osaamista kritiikin hallitsemisesta ja se ei ole sitä "No mutta kun kommunismi "- tyyliä.

        Uskikset vetää aina kommunisti-kortin, vaikka kaikki normaalit tietävät, että sillä häviää aina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskikset vetää aina kommunisti-kortin, vaikka kaikki normaalit tietävät, että sillä häviää aina.

        Kyllä, sen he aina vetää. Mutta kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, sen he aina vetää. Mutta kun on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia.

        Sepä se.

        Uuden, ja laajan yli 60 tieteellisen tutkimuksen laajuisen yhteenvedon mukaan uskonnolliset ihmiset ovat vähemmän älykkäitä kuin ateistit, mikä ei ole tietenkään mikään yllätys. Myös muut tutkimukset tukevat tätä maailmanlaajuisesti.

        Professori Miron Zuckermanin johtama tutkijaryhmä Rochesterin yliopistossa löysi ”luotettavan negatiivisen korrelaation älykkyyden ja uskonnollisuuden välillä” 53:ssa 63:sta tutkimuksesta, joka on mittavin suoritettu tutkimus, mitä on tehty.

        Kymmenen tutkimusta löysi uskonnollisuuden ja älykkyyden välillä positiivisen korrelaation. Ja nyt myös muut tutkimukset tukevat julkistettua tutkimusta.

        Pian tulee joku Mengele kieltämään tieteen ja tieteen metodit, kuten käytännöt, falsifioinnin periaatteet, toistettavuuden ja vertaisarvioinnin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sepä se.

        Uuden, ja laajan yli 60 tieteellisen tutkimuksen laajuisen yhteenvedon mukaan uskonnolliset ihmiset ovat vähemmän älykkäitä kuin ateistit, mikä ei ole tietenkään mikään yllätys. Myös muut tutkimukset tukevat tätä maailmanlaajuisesti.

        Professori Miron Zuckermanin johtama tutkijaryhmä Rochesterin yliopistossa löysi ”luotettavan negatiivisen korrelaation älykkyyden ja uskonnollisuuden välillä” 53:ssa 63:sta tutkimuksesta, joka on mittavin suoritettu tutkimus, mitä on tehty.

        Kymmenen tutkimusta löysi uskonnollisuuden ja älykkyyden välillä positiivisen korrelaation. Ja nyt myös muut tutkimukset tukevat julkistettua tutkimusta.

        Pian tulee joku Mengele kieltämään tieteen ja tieteen metodit, kuten käytännöt, falsifioinnin periaatteet, toistettavuuden ja vertaisarvioinnin.

        Uskonnottomuus on Seinäjoen elinehto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnottomuus on Seinäjoen elinehto.

        Kyllä. Tämä kaupunki kasvaa tieteella ja taidolla, ei luuloilla eikä uskonnoilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä. Tämä kaupunki kasvaa tieteella ja taidolla, ei luuloilla eikä uskonnoilla.

        Kyllä, juuri noin, eikä millään Lapuan peltoveisuilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä, juuri noin, eikä millään Lapuan peltoveisuilla.

        Se. Uskontoja pitää vastustaa heti ja voimakkaasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se. Uskontoja pitää vastustaa heti ja voimakkaasti.

        Juu ja ylen syämistä suasia ja suositella. Tuloo kalliiksi suomalaisille veronmaksajille EP:n läski kansan hoito.


    • Anonyymi

      Näin kesällä on kiva huomata, kuinka paljon uskonnottomia nuoria Seinäjoella on. Jo yli 60%

      • Anonyymi

        Seinäjoen Nuorison uskottomuus hieno asia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Seinäjoen Nuorison uskottomuus hieno asia.

        Uskonnottomuus ja tiede ovat yhteiskuntaa kantavia voimia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnottomuus ja tiede ovat yhteiskuntaa kantavia voimia.

        Niin ne ovat. Vahvistusharha estää uskovaisia kokemasta kognitiivista dissonanssia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin ne ovat. Vahvistusharha estää uskovaisia kokemasta kognitiivista dissonanssia.

        Onneksi uskovaisten määrä vähenee, niin tämä maa voi kehittyä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onneksi uskovaisten määrä vähenee, niin tämä maa voi kehittyä

        Se on aivan totta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on aivan totta

        Pitää muuten paikkansa.


    • Anonyymi

      Se on osoitus siitä kuinka raamatun ennusmerkit pitää paikkansa, kohta heidät otetaan taivaisiin.

      • Anonyymi

        Eiväthän pidä. Miksi valehtelet? Saatko maksun jostain itärajan takaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiväthän pidä. Miksi valehtelet? Saatko maksun jostain itärajan takaa?

        Miksi huudat, sinulla on vahvistusharha.


    • Anonyymi

      Hyvä ja ajankohtainen aloitus.

    • Anonyymi

      Seinäjoellakin on elämän syvin perustus sekulaarisuudessa.

      Uskonnottomuus tuo turvan ja hyvinvoinnin.

    • Anonyymi

      Lahtari kaupunki voi ateismissa hyvin. Ei tarvitse vahvistusharhan puuttuessa vahvistaa suomessa tehtyjä murhia.

    • Anonyymi

      Uskonnottomuus onkin maakunnallemme tärkeä voimavara.

    • Anonyymi

      Kyllä, pekku käy kaupaksi ja nuorisoa sekoaa.

      • Anonyymi

        Mikä tämä pekku on? Miksi jaat sitä nuorisolle?


    • Anonyymi

      Täysi tuki maakunnan uskonnottomuudelle.

      • Anonyymi

        Aloittajan aihe trendaa muissakin sivistysmaissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittajan aihe trendaa muissakin sivistysmaissa.

        Jep. Hyvin trendaa, ääriliikkeet ja oppimattomat vastustavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep. Hyvin trendaa, ääriliikkeet ja oppimattomat vastustavat.

        Aika sopivasti on uskonnottomuus ollut esillä Seinäjoella mielestäni viime vuosina...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika sopivasti on uskonnottomuus ollut esillä Seinäjoella mielestäni viime vuosina...

        Uskonnottomuus onkin vahvassa kasvusuunnassa.


    • Anonyymi00141

      Tämä kertoo siitä, että ei-uskonnollisuudesta on tullut normi, Tomi Kiilakoski sanoo.

      – Barometri osoittaa, että keikahduspiste nuorten maailmassa on tapahtunut. On siirrytty tilanteeseen, jossa uskonnoton elämäntapa tai identiteetti on perusoletus. Siitä on puhuttu, mutta barometri antaa sille tilastollisen perustelun.

    • Anonyymi00142

      On hyvä asia, etteivät uskonnot merkitse nuorille mitään.

      • Anonyymi00143

        Niin on. Oikein hyvä asia.


      • Anonyymi00144
        Anonyymi00143 kirjoitti:

        Niin on. Oikein hyvä asia.

        On hyvä asia.


      • Anonyymi00145
        Anonyymi00144 kirjoitti:

        On hyvä asia.

        Mieluinen uutinen.


    • Anonyymi00146

      Hyvä juttu kun nuoret ovat uskonnottomia.

    • Anonyymi00147

      Mukava uutinen.

      • Anonyymi00148

        Niin on, mukava uutinen.


    • Anonyymi00149

      Hyvä että nuoret ovat uskonnottomia

    • Anonyymi00150

      Ei todellakaan , sillä kristillisyys vahvistuu Seinäjoella

      • Anonyymi00151

        Eihän vahvistu, ei sitten ollenkaan.


    • Anonyymi00152

      Mukava uutinen uskonnottomuuden kasvusta.

      • Anonyymi00153

        Pitää paikkansa.


    • Anonyymi00154

      Uskonnottomuuden vahvistuminen on suuri etu Seinäjoelle.

      • Anonyymi00155

        15–29-vuotiaista nuorista enää hieman yli viidennes kokee itsensä uskonnolliseksi ja hyvin uskonnollisena itseään pitää vain joka kymmenes.

        60 prosenttia nuorisobarometrin vastaajista pitää itseään ei-uskonnollisena. Ei-uskonnollisina, mutta hengellisinä itseään piti 6 prosenttia vastaajista.

        Jep jep. Kovat luvut. Ei puhutakaan mistään rippikoulututkimuksesta.


      • Anonyymi00156
        Anonyymi00155 kirjoitti:

        15–29-vuotiaista nuorista enää hieman yli viidennes kokee itsensä uskonnolliseksi ja hyvin uskonnollisena itseään pitää vain joka kymmenes.

        60 prosenttia nuorisobarometrin vastaajista pitää itseään ei-uskonnollisena. Ei-uskonnollisina, mutta hengellisinä itseään piti 6 prosenttia vastaajista.

        Jep jep. Kovat luvut. Ei puhutakaan mistään rippikoulututkimuksesta.

        Mukava uutinen


      • Anonyymi00157
        UUSI
        Anonyymi00156 kirjoitti:

        Mukava uutinen

        Nuoret tietävät että uskonnottomuus on hyvä asia


    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      228
      20955
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      96
      4194
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      75
      2883
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      50
      2181
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      196
      1820
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1622
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1561
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      136
      1557
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      169
      1499
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1384
    Aihe