Pois hiekkalaatikosta

Kirjoitan tänne ensimmäistä kertaa.

Uskosta puhuminen täällä on kuin hiekkalaatikko, jossa ei-uskovat heittävät uskovaisten päälle hiekkaa ja nauravat päälle. Uskovaiset vastaavat heittämällä hiekkaa takaisin ja uhkaavat kadotustuomiolla.

Ei ystävät näin! Usko on aihe, joka usein nostattaa ei-uskovassa primitiivireaktion. Tämä johtuu siitä, etteivät he pystykään ymmärtämään uskoa, sen jo raamattukin sanoo. Siitä on aivan turha ottaa pulttia. Ei-uskova voi nähdä jotain aidosta uskosta uskovan vaelluksesta. Ajattelen syyn siihen että usko nähdään niin epämielyttävänä asiana yhteiskunnassamme johtuvan paljolti meidän uskovaisten vaelluksesta.

Ei-uskovaisille haluaisin sanoa, että kannattaa miettiä sitä, miksi niin moni ihminen maailmassa oikeasti uskoo. Jotainhan siinä täytyy olla. Kannattaa aidosti yrittää ottaa selville mitä se on. Miksi uskovaiset pitävät niin ehdottomasti kiinni löytämästään?

Itse olen kokenut uuden elämän uskoontulon kautta. Sitä ei voi oikein järjellä selittää. Se ei kuitenkaan ole järjetöntä, vaan vahva turva elämän aallokossa ja aina ikuisuuteen saakka. Syntien anteeksi saaminen on todella vapauttava kokemus. Se ei ole painiskelua asioiden kanssa, jotka ovat kiellettyjä, vaan se on enemmänkin tutustumista Jeesukseen, joka antoi itsensä minun edestäni. Hänen luonteensa ja opetuksensa olisi tarkoitus ottaa muotoa uskovassa. Siihen kuuluu mm ei-uskovan aito kuuleminen ja tarvittaessa vierellä seisominen.

"huutava ääni netti-erämaassa"

0

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        176
        4977
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        18
        4366
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        9
        3097
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        250
        2924
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        143
        2872
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2491
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1919
      8. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        34
        1733
      9. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        22
        1727
      10. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        64
        1685
      Aihe