Reseptillä lääkärin määräämä kalkkipurkki D vitamiinilla 90 tbl, maksaa 12 euroa plus apteekin palvelumaksu.
Samaa tavaraa myydään marketeissa.
Prismassa 180 tbl alle 4,50 €.
Eli apteekissa hinta yli 6X!
Samaa tavaraa myydään marketeissa.
Prismassa 180 tbl alle 4,50 €.
Eli apteekissa hinta yli 6X!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Osta tavara sitten Prismasta!
Lääketehtailla on kuitenkin mahdollisuus rekisteröidä vitamiinivalmiste myös lääkkeeksi, vaikka samankaltaista valmistetta saa myös kaupoista ravintolisänä. Toisin sanoen jotkin vitamiini- ja kivennäisainevalmisteet voidaan luokitella apteekissa lääkkeiksi, vaikka ne ovat samaa tavaraa kuin kaupan tuotteet. Lääkkeeksi nimeäminen ei tee valmisteesta parempaa.
D vitamiini on kai peräisin lampaan rasvasta?
tarkoitat lampaan villaa
Niin, villassa olevasta rasvasta.
Ei itse villa.
Purkissa myytävä D3-vitamiini valmistetaan lähes aina lampaanvillan sisältämästä lanoliinista tai kalaöljystä
Samaa tavaraa marketin ja apteekiin purkissa !
Eikö?
Miksi maksaa ylimääräistä?
kyllä kuten jo vastasin
Mitä lääkäri sanoo, jos resepti hakematta?
Etenkin jos tässä muutaman vuoden päästä menee luita poikki. Oma vika?
Prisman kuitillako todistat syöneesi d vitamiinia ja kalkkia?
No ei varmaan mitään,mutta kun hakee apteekista niin lääkäri näkee että lääkettä on käytetty oikein eli annoskoko on ollut oikea.
Ei kai mikään maksukuitti vielä voi olla todiste tuotteen syömisestä.
Niin, ihmiset ostavat apteekista reseptilääkkeitäkin, mutta eivät silti syö niitä. Saattavat jopa myydä naapurille tai antavat toiselle perheenjäsenelle.
Tietäisitpä kuinka paljon ostettuja lääkkeitä jätetään syömättä!
Ex osti noin 40 v sitten apteekista itselleen kalkkitabletteja. Sisältö dolomiittikalkkia. Minä ostin jokseenkin samaan aikaan pihakasvelle säkillisen dolomiittikalkkia.
Laskin, että tuon tulitikkurasian kokoinen apteekin kalkkirasian hinnalla ostettu säkkitavara olisi riittänyt samalla annostuksella 382 vuodeksi. Ei ihastunut ex laskutoimituksestani.
Osti myös (minulta salaa) porkkanapuristeita. En tiedä hintaa. Ihmettelin vain, miksi ei ostanut porkkanoita ja puristellut niitä vaikka hampaillaan.
Osti myös pajunkuoriuutetta. Olisi saanut taatusti tuoretta pajun kuorta ojan piertaneelta. Miksihän ei kelvannut?
pajunkuoriuute ei edes sovellu kaikille . Jos haluaa vitamiinit helpommin niin mikäs siinä. syönhän minäkin d-vitamiinia purkista ja biotiinia.
Pajua pureskelemalla ei tartte ostaa asperiinia.
Selvää säästöä!
Miksi lääkäri kirjoittaisi kalkkitablettireseptin? En tiedä kuin kaksi syytä. Toimeentulotuen saaja tarvitsee reseptin maksusitoumusta varten. Kotihoidon asiakas tarvitsee reseptin annosjakelua varten. Miksi apteekissa on kalliimpaa kuin marketissa? Myynnillä on katettava kustannukset ja tehtävä voittoa. Kustannuksia aiheuttavat mm. lakisääteiset velvoitteet, byrokratia, henkilökunnan palkat, liiketilan vuokrat, tietotekniset järjestelmät. Se kaikki näkyy hinnoissa, mitä putiikin hoitaminen maksaa. Suuressa marketissa ravintolisähyllyn pitäminen maksaa vähemmän kuin pienessä apteekissa.
Joku noudattaa Käypähoitosuositusta.
Miksei kalkista saa erityiskorvausta, vaikka sitä määrätään syöpähoidoissa osteoporoosin estoon, mikä on miltei varma, jos adjuvanttihoitona aromataasiestäjä?
Eikö kalkin yhteydessä pidä varmistaa myös K2-vitamiinin saanti !