Ukraina on vallannut Kurskin

Anonyymi-ap

48

555

    Vastaukset 48

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiantuntijoiden mukaan Ukraina ei pysty koko Venäjää valtaamaan, mutta vanhan Kiovan Rusin alueen se saa helposti vallattua.

      • Anonyymi

        Aloittaja, rauhoitu nyt, kirjoitit jo tuon alkuhorinankin :-()


      • Eli Ukraina valtaisi vanhan Kiovan Rusin alueensa takaisin. Se alue olisi nyky-Venäjää lähes Uralille asti.


    • Anonyymi

      mitenkäs siinä kurskin hyökkäyksessä muinoin kävikään 🤣🤣🤣

      • Anonyymi

        Kyllä ne natsijoukkiot ennenkin kävi kylmänkohtalon.


      • Anonyymi

        Kyllähän ne venäläiset voitti natsit juu, mutta siitä on jo 80 vuotta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllähän ne venäläiset voitti natsit juu, mutta siitä on jo 80 vuotta.

        ei vaan nimen omaan se kurskin hyökkäys !!! venäläiset tiesi hyökkäyskohdan ,lännen vuodon vuoksi ja kuukausia kaivoivat ja linnoittivat sitä .

        Keräsivät reserviin valtaisan panssarijoukon odottamaan oikeaa hetkeä ,kun saksa rypee miinakentissä .

        Tulee mieleen tämä nykyinen ukrainan "sota " siellä ei käydä oikeaa sotaa
        näkihän sen siitä kun ottivat rajavartijat kiinni 🤣🤣🤣 missä vitun sodassa rajavartijat vartioi rajoja


    • Anonyymi

      Venäjän jäljellä olevat joukot on situtunut Itä-Ukrainaan. Ukraina kykenee nyt valtaamaan koko Venäjän ilman mitään esteitä.

      • Anonyymi

        ”Venäläiset näyttävät ajautuneen kaaokseen” – Ukrainan uskotaan edenneen syvälle Venäjän puolelle

        Venäjän hyökkäys|Ukrainan poikkeuksellinen hyökkäys näyttää hämmentäneen Venäjän valtionjohtoa ja asevoimia.

        https://www.hs.fi/maailma/art-2000010616775.html


      • Anonyymi

        Jäljellä ovat 100 miljoonaa :-)) Sulla on kuule humoreski tuo kirjuuttelupuoli - et kai ole sinä tuota massaneonatsikannatuskirjoittajajoukkoa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ”Venäläiset näyttävät ajautuneen kaaokseen” – Ukrainan uskotaan edenneen syvälle Venäjän puolelle

        Venäjän hyökkäys|Ukrainan poikkeuksellinen hyökkäys näyttää hämmentäneen Venäjän valtionjohtoa ja asevoimia.

        https://www.hs.fi/maailma/art-2000010616775.html

        Natsikannattaja se ei pärjää ilman roskalehtien linkkejä - ime sieltä äidinmaitosi vaan - meille kelpaa vain totuus ....ei turha tarinointi ja valheet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Natsikannattaja se ei pärjää ilman roskalehtien linkkejä - ime sieltä äidinmaitosi vaan - meille kelpaa vain totuus ....ei turha tarinointi ja valheet.

        Näkee kuinka Natsi ryssiä pelottaa. Odottakaa kohta tulee Urhean Ukrainan naiset,joita raiskasitte,uppottavat munanne suolahappoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näkee kuinka Natsi ryssiä pelottaa. Odottakaa kohta tulee Urhean Ukrainan naiset,joita raiskasitte,uppottavat munanne suolahappoon.

        Oletko kuullut suomalaisen sävelmän -Sydenius-Natalia, Ukrainasta?


    • Anonyymi

      EIKÖS NE NATSIKANNATTAJAT MUUTA LÖYDÄ KUIN ROSKALEHDEN LINKKEJÄ VAAN AINA KUTEN ALOITTAJAPARKAKIN...???

      Tuo on selkeää lopun alkua natsiloille - onko niitä neonatsisotilaita enää montaa jäljellä???

      Tumpelot mitä nyt enää on jäljellä menevät lihamyllyyn ja itsetuhoon. Siellä hölmöjä ulkolaisia toki mukana luullen olevansa sankareita.

      Suomessakin oli 80 vuotta sitten sotilailla tapanaa sanoa, että parempi pelkuri kuin kuollut sankari. Pätee tänä päivänäkin. Siksi nuo ukrainalaiset ostivat peruukkeja kun vielä saivat ja karkasivatten maasta ken kynnelle kykeni, varsinkin rikkaat. Köyhän osa on köyhäritari.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kiovan rauhansopimuksessa Venäjältä otetaan pois ydinaseet ja armeijan vahvuus rajoitetaan 20 000 henkilöön. Ukrainan sota on osoittanut hyvin sen, ettei Venäjää mikään ukopuolinen uhkaa. Venäjä on sotakiimassaan kerännyt kaiken aseistuksen Ukrainaa vastaan ja rajat vuotavat kuin seula, mutta silti kukaan ei ole hyökännyt sinne.

    • Anonyymi

      Venäjä on tuhonnut Ukrainan joukot kurskin alueella. Kannattipa hyökätä...

      • Anonyymi

        Eeeeheheheee....


      • Anonyymi

        SERVEEGKA ON VENÄLÄISTEN HALLUSSA - ONNITTELUT !


    • Anonyymi

      Putin paniikissa kuin Kurskin upottua.
      Kohta putoilee taas ukkoja ikkunoista.

      • Anonyymi

        Onko diktaattori Zelenskyi kuollut vai haavoittunut kun ei näy - karannut jo pois maasta??


    • Anonyymi

      Sudzha on vallattu. Siellä oli kaksi Venäjän pataljoonaa saarroksissa. Kymmeniä sotavankeja. X:ssä on kuva, jossa on vallattu kokonainen tykistöpatteriston kalusto telatykkejä. Rajan takainen strateginen rautatieyhteys on poikki. Samoin maakasun säätö- ja mittausasema on vallattu. Tuon kautta kulkee puolet maakasusta EU:n alueelle.

      Ukrainan joukkojen kärki on Bolsoi Soldatskojessa. Venäjä yrittää raapia kokoon 2000 vahvuista joukkoa varareserviksi, varusmiehiä, lentokonemekaanikoita, ilmatorjuntamiehiä, huoltomiehiä. Noista ei ole mitään vastusta Ukrainan joukoille.

      Siviiliväestö pakenee paniikissa. Putin järjesti hätäkokouksen Kurskin kuvernöörin kanssa. Tilanne on todella sekaisin Venäjällä. Kansa alkaa jo avoimesti syyttää Putinia siitä, että toi sodan Venäjälle.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Venäjä on pyytänyt kansainvälistä yhteisöä tuomitsemaan tämän Ukrainan viimeisimmän inkursion. YK:n turvallisuusneuvosto on kutsuttu hätäkokoukseen. Walkoinen talo on yrittänyt soittaa Ukrainaan ja selvittää heidän hyökkäyksensä päämääriä, mutta kukaan ei sieltä vastaa puhelimeen.

    • Anonyymi

      Ateistit ihannoi sotaa!

      • Anonyymi

        ateistit näkee totuuden , myös sodista
        ei se ole ihannointia vaan faktaa pöytään
        Uskontosi synnyttää kaikki sodat 😠 koska ette tajua evoluutiota


    • Anonyymi

      Vapauteen! Äkkiä kansanäänestys Kurskiin ja liittyminen Ukrainaan pois venäjän ikeestä ja ihmiset voi elää vapaasti!

    • Anonyymi

      Tie vapauteen!

    • Venäläisten menestyminen olympiakisoissa on ollut aika surkea. Johtuu vissiin dopingista.

      • Anonyymi

        tuo on oikea vastaus ,ei lisättävää 🤣, aloittaja voisi pähkäillä tätä vastausta


    • Anonyymi

      Eräältä ryhmältä valui julkisuuteen viesti itäeurooppalaisten sotahullujen eliminoimiseksi , omituisesti syntyi tämä ukrainan sota muutama vuosi siitä 🤣
      Ken naruista vetelee 🤔

    • Anonyymi

      Ukrainan joukot ovat motissa ja Venäjän armeija tuhoaa niitä parhaillaan. Ukrainan tappiot ovat jo satoja miehiä ja loputkin tuhatkunta odottavat pikaista kuolemaa.

      Venäjä tuhosi hyökkäyksessä yli puolet koko Ukrainan armeijan moottoroidusta kalustosta, panssarivaunuista ja F16 hävittäjistä.

      Kannattiko hyökätä?

      • Anonyymi

        Oli kyllä hienoa katsella kun aamuaurinko paljasti yön hävityksen. 13 KAMAZ:ia täynnä rapeaksi palaneita varusmiehiä, jotka oli hätäisesti raavittu kasaan vastahyökkäykseen. No, eihän nuo mitään mahda Ukrainan mekanisoiduille veteraaniprikaateille.

        "Uutistoimisto Reuters kertoo vahvistaneensa sosiaalisessa mediassa kiertävän videon, jossa näkyy noin viidentoista tuhotun venäläisen sotilasajoneuvon letka. Reutersin mukaan ajoneuvot on tuhottu Oktjabrskojen kylän tuntumassa Kurskin alueella.

        Reutersilla ei ole tietoa, milloin video on kuvattu, mutta se on Reutersin mukaan ladattu sosiaaliseen mediaan perjantaina. Video kielii, että Venäjä olisi kalustomenetysten lisäksi kärsinyt tuntuvia miestappioita."

        https://www.hs.fi/maailma/art-2000010619765.html


    • Anonyymi

      Neonatsiarmeija ON YRITTÄNYT vallata mutta KARHU antaa käpälästä kuten fiksut tietää - MUUT VOI TYYDYTTÄÄ USKOANSA ROSKALEHDISTÄ eikä tulla tänne masentumaan....

      Venäjän armeija valtasi Ukrainan puolustusvoimat Sumyssa..voittokulku jatkuu kohti rauhaa ja rakkautta....

      https://www.youtube.com/watch?v=nBF8ezf2uCg

      • Anonyymi

        kikkeli....


    • Anonyymi

      Lipetskin lentotukikohta on pyyhkäisty pois maan pinnalta. Siinä meni Venäjän liitopommit, joilla se on pommittanut sairaaloita ja ostoskeskuksia. Lipetsiläiset pakenevat paniikin vallassa.

      ”UKRAINAN asevoimat kertoi omassa Telegram-viestissään, että se onnistui tuhoamaan Lipetskin lentotukikohdassa olevia ammusvarastoja, joissa säilytettiin esimerkiksi ilmapommeja.

      Ukrainan mukaan iskuissa tuhottiin myös useita muita kohteita. Ukrainalaisten mukaan Venäjällä on lentotukikohdassa eri hävittäjiä, ainakin Su-34-, Su-35- ja MiG-31-mallisia. Venäjän mahdollisten kalustotappioiden laajuutta vielä selvitellään.”

      https://www.hs.fi/maailma/art-2000010619765.html

    • Anonyymi

      Venäjä tuomitsee tosiaan Ukrainan vastahyökkäyksen. Kaikkea mikä uhkaa Putinia. Ja Ukraina kuuluu Venäjälle.
      Järkyttävää politiikkaa. Vaikka miten järkeilee. Itsenäinen valtio ei saa pitää omia rajojaan. Nämä antautumis videot ovat nyt mannaa. Ne hajottavat Putinia toivotulla tavalla .

      • Anonyymi

        Venäjällä ei näy kansalle mitään videoita Putinia vastaan.


    • Anonyymi

      Toivottavasti sisällissota puhkeaa fasistit pois Venäjältä !

      • Anonyymi

        Putinin tilalle on tarjolla vain huonompia vaihtoehtoja. Venäjän kansa pitää tuhota ydinaseilla.


    • Anonyymi

      Ukrainan tappiot heti tuhat miestä ja yli sata panssariajoneuvoa. Lisää tulee joka päivä. Venäjä selvinnyt mustelmilla.

      • Anonyymi

        Tässä on käristynyt satoja venäläisiä ja kaikki yhdellä HIMARS:n iskulla. Ukrainalaiset sanovat ihan oikeutetusti "We are lucky they are so fucking stupid." Eilen kun katseli sitä kolonnaa, joka oli pysähtynyt puskuri puskuriin kiinni kuin possujuna niin heti tuli mieleen, että tuosta ei hyvää seuraa kun yöllä HIMARS iskee. Venäläiset eivät ole oppineet mitään 2½ vuoden sotimisen jälkeenkään.

        IS: Video Kurskissa tuhoutuneesta venäläiskolonnasta leviää

        https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010621016.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=is_tf&utm_source=hs.fi&utm_content=promobox


    • Anonyymi

      Ukraina on menettänyt yli 33000 sotilasta ja valtavasti kalustoa toukokuun jälkeen. Kaikki F-16 hävittäjät tuhottiin viikon aikana.

    • Anonyymi

      Kurskin ydinvoimala on saarrettu ja pimeänä 😂

    • Anonyymi

      Asukas kertoo, että televisiossa valehdellaan: ettei mitään organisoituja evakuointeja pois kaupungista ole järjestetty, vaan ihmiset joutuvat hoitamaan itse itsensä pois taistelujen alta.

      ”Kukaan ei pelastanut [meitä], ihmiset pelastivat itse itsensä. Nämä pedot hallituksesta valehtelevat, ripustavat itselleen mitalin rintaan, ja ihmiset – pelastautukoon, ken voi.”

      https://www.hs.fi/maailma/art-2000010621230.html

    • Anonyymi

      Venäläiset on media motissa. Eli ei mitään negatiivisia uutisia. Mutta vnp yhteyttä käytetään nyt laajasti. Eli päästään kansainvälisiin uutisiin ja onhan se nyt jo pakko saada tietoa. Tuosta ei hyvä seuraa.

      • Anonyymi

        Siis vpn yhteys. Jos suojautuminen verkossa on pääsyysi VPN:n käyttämiselle, yhteys tulisi pitää päällä jatkuvasti. VPN:t salakirjoittavat liikenteesi, mikä tekee tietojen hakkeroimisesta äärimmäisen vaikeaa. VPN piilottaa myös IP-osoitteesi, joten hallitus tai Internet palveluntarjoajat eivät kykene valvomaan toimintaasi verkossa.


    • Anonyymi

      mitä sitten!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1062
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      852
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      836
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      818
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      183
      803
    6. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      696
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      692
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      653
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      614
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      568
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      40
      508
    13. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    14. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      40
      462
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      454
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      438
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      417
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      362
    Aihe