Asiantuntijat kauhistelevat minkä mittaluokan petokseen tyyppi kykenisi varapressana jos pressana Kamala Tyhmä
Tim Walzin ollessa Minnesotan kuvernööri, katosi 250 miljoonaa dollaria Covid-19 rahoja, joista Tim Walz ryhmänsä kanssa oli vastuussa. Poijaat jakeli toisilleen bonareita?
https://www.startribune.com/many-millions-lost-is-the-walz-administration-taking-fraud-and-waste-seriously-enough/600380214
Muaha Buaha!!! Fiksulta kuulostaneen tyypin toiminta ei kestä päivänvaloa.
Tim Walzin ollessa Minnesotan kuvernööri, katosi 250 miljoonaa dollaria Covid-19 rahoja, joista Tim Walz ryhmänsä kanssa oli vastuussa. Poijaat jakeli toisilleen bonareita?
https://www.startribune.com/many-millions-lost-is-the-walz-administration-taking-fraud-and-waste-seriously-enough/600380214
Muaha Buaha!!! Fiksulta kuulostaneen tyypin toiminta ei kestä päivänvaloa.
Vastaukset 86
Vanhimmat
Tämmöstä toimintaa ei voi hyväksyä!
https://abcnews.go.com/US/critics-blast-new-vp-nominee-tim-walz-massive/story?id=112616260
Höpö, höpö!! On taas Trumpin kannattajat keksineet aimo valheen Walzin päälle!! Jutulla ei ole minkäänlaista pohjaa!! Se on sitä Trumpin likaista pressataistelua, kun ei rehellisin keinoin tule pärjäämään!!
Mitä kaikkea mahtaa vielä Trump keksiäkään kilpakumppaneitten päitten menoksi! Trump kun ei rehellisellä pelillä tule pääsemään presidentiksi, niin koettaa kaikenlaista palturia, kuten nyt tuo aloitettu juttukin!
Häpeällistä ja valheellista kilpailua, sellaiseen juuri TRUMP pystyy" raamattu kourassa"". Sekin on niin pöyristyttävä juttu, nähdä tuin valheellisen ukon kädessä RAAMATTU! Se on jo JUMALAN pilkkaa!
Eiköhän hänenkin satuilla syövän lapsia Hillaryn kanssa.
Jos et ole perehtynyt aiheeseen, niin ala tutkia, ei näitä omasta päästä keksitä, ihan luen netistä uutistoimitusten uutisia, monia. Minä haluan tietää millaiset ihmiset tätä maailmaa johtaa. Vaikka et yksilönä hirveästi voi asioihin vaikuttaa, niin mm. omaan lääkitykseesi voit, itse jätin koronarokotteet ottamatta ihan vain sen takia mitä kaikkea koronaan liittyvää löytyi ja se ei houkuttanut myrkyttämään tervettä kroppaa. En ole katunut.
Ps. tähän tulee varmaan joku "olet persu" komentti siltä OlenEdelleenValehtelija (IAmStillALiar) -tyypiltä.
En keksi omasta päästä sikiösopan syömisiä, lääkityksiä.
Voi, voi, mikä kommentti!! Ai onko joku ihmisyöjäkin liikkeellä, kun syö lapsia Hilaryn kanssa!!Täytyyköhän tässä itkeä vai nauraa????
Kakkea nuo USA:n pressavaalit saavatkaan aikaan, jopa "ihmissyöntiä"""" HAH, HAH, HAH, HAH!!!!
Kun sillä silmällä alkaa katsomaan niin onhan Walzilla herkkusuu oikein maiskuttelija on eikös vaan olekin onhan
Nyt kannattaa lääkkeiden ottamisensa lomassa keskittyäkin siihen Waltzin suuhun, niin kyllä sieltä putoaa pieni varvaskin.
Walz valvoi pahimpia pandemiapetoksia maassa. Covid-19 ohjelmasta varastettiin 250 miljoonaa dollaria jotka oli tarkoitettu lasten ruokkimiseen
https://www.washingtontimes.com/news/2024/aug/8/tim-walz-oversaw-worst-pandemic-fraud-in-nation-25/
Sama äijä hommasi opiskelijoille ilmaiset ateriat, esiintyvät siis hyväntekijöinä, vaikka ite pöllivät/hävittävät rahoja. En yhtään ihmettelis, mikäli ilmaiset ateriat saa vain rikkaiden kouluissa.
https://www.fastcompany.com/91168428/how-tim-walz-made-school-meals-free-for-all-minnesota-students
Just tällänen pelle on Tim, ensin on pöllitty sadat miljoonat ja sitten ollaan niin hyväntekijää
https://minnesotareformer.com/2024/01/10/walz-celebrates-first-months-of-universal-free-school-meals/
Demokraatit on sairasta porukkaa
Ja Kamala in USAn Sanna tai päinvastoin.
Viime vuonna republikaanit kritisoivat ilmaista ateriaohjelmaa väittäen, että osavaltion ei tarvinnut ostaa ruokaa varakkaille perheille.
Walz oli todennut, että yleiset ilmaiset ateriat eivät eroa muista koulun tarpeista, kuten sähköstä, joita ei tarjota opiskelijan taloudellisen taustan perusteella.
---
Tim Walzin sähkövertaus kertoo hänen koko typeryytensä, miten ihmeessä joku sähkö jolla saadaan kouluun mm. valaistus, liittyy tarpeisiin, joista kansalaiset ja oppilaiden vanhemmat ovat itse olleet vastuussa. Onko oppilailla itsellään tarvetta saada sähköä? Ei, rakennuksen valaistus tarvitsee sähköä ja siitä vastaa tietenkin kunta.
Siis sama kuin suomessa, jos köyhät saa jonkun etuuden, rikkaat saa saman, esim. lapsilisät miljonääreille ja satoja tuhansia vuodessa tienaaville ovat valtion rahojen tuhlausta. Tukea pitäisi antaa vain niille jotka sitä tarvitsee.
Eiväthän oppilaat tarvitse sähkövaloa koulussa näkemiseen eivätkä kopiokneen ja muiden lukemattomien koulun sähkölaitteiden toimismiseen, kylläpä on.
Ei pelkästään demokraatit, vaan koko politiikka on ollut ja on edelleen vilunkipeliä. Miten itse toimisit, jos pääsisit jakelemaan yhteisiä varoja? Kyllä siellä toimintaan, kuten parhaaksi nähdään. Ihminen on erehtyväinen.
Ja se lasten ruokkimisen innostuksen syykin on tietysti jo mainittukin.
Suomi tukee terroristeja ja mafioosoja, Sanna siitä hyvä esimerkki.
Ei kouluun valaistusta koulurakennuksen vuoksi laiteta, vaan oppilaille.
Ei vai, paljonko koululaisilta velotetaan sähköstä?
Veitkö muuten opettajille omenoita, olitko open lellikki?
Ruoka kuten sähkökin koululaisten tarpeina koulussa ovat siis rinnastettavissa.
Demokraatit taitavat olla tuosta järkevimmistä ihmisistä USA:SSA Jos republikaanit ovat samanlaisia hulluja kuin tuo herra TRUMP, niin USA;n elämä ei taida ainakaan paremmaksi muuttua, jos tuollaiset hullut valtaan pääsisivät Trumpin myötä!
Voiko kukaan järkevä ihminen ottaa vakavasti tuollaista tyhjän huutajaa!! Ei näytä olevan mitään oikeaa sanomaa kansalle, kunhan huutaa ja haukkuun vastustajaansa ilman mitän järkipuhetta!!
Huvittavaa, miten Trump on saanut oikein parjaamiskampanjan aikaan tuota Walzia kohtaan! Taitaa Trumpilla olla jo vetelät housuissa, kun on alkaneet laittaa ilmoille höpö, höpö juttuja Walzin tekemisistä!!
Ei taida nyt oikein Trumpilta onnistua tuo parjaus!! Tuntuvat niin tekastuilta yht`äkkiä nuo jutut!
Kaikkea se tuo hölmö kansa keksii!
Suomalaisissa on valitettavasti myös kaltaisiasi typeryksiä.🥱
Jep. Meillä on todellisia älykköjä paikalla arvioimassa Walzia, JOTA HE EIVÄT EDES TUNNE.😂🤣😉 Walz on oikeassa. Kouluruoka on yhtä tärkeä asia kuin sähköt ja lämmitys. Sillä ne kaikki vaikuttavat viime kädessä oppimisympäristöön. Koulun tehtävä on tarjota oppimista edistävät puitteet. Huonosti ravittu ja paleleva lapsi ei pysty keskittymään opiskeluun. Koulun ei pitäisi kohdella lapsia eri tavoin vanhempien taustan vuoksi.
Demokraatit ovat aina olleet järkeviä. Demokraatit eivät ole vasemmistolaisia. Puolue on lähellä suomalaista Kokoomusta., Trump on vienyt viimeisenkin järjen republikaaneilta,. Järkevimmät republikaanit - esim. osa Nikki Haleyn kannattajista - aikookin äänestää Harrisia.
"Ei taida nyt oikein Trumpilta onnistua tuo parjaus!! Tuntuvat niin tekastuilta yht`äkkiä nuo jutut!"
Haiskahtaa epätoivolta. Trump kuvitteli taistelevanssa Bidenia vastaan, mutta Harris sekoitti pakan. Harris on edellä jo kolmessa vaa'ankieliosavaltiossa.
Ai eivät ole? Mikäs Saunders on? Entäs AOC? Harris? Kaikki sekopää vasemmistolaisia. No siinä olet oikeassa, että Suomen cockoomuslaisistakin ainakin puolet on jonkinlaisia sosialisteja.
Suomi on Euroopan sosialistisin maa!
Walzia arvosteltiin vain siitä etteivät ne Minnesotassa rahanpesua hyväntekeväisyysjärjestön nimissä tehneet jääneet välittömästi kiinni. 20 heistä on jo todettu syyllisiksi tai tunnustanut tähän mennessä.
Niin, Tim Walz on kytketty jättimäiseen petokseen, niihän tässä kerrottiin. Ei hän ole ollut tuomiolla, mutta hänen kaverit jakeli bonarit toisilleen, 250 miljoonaa katosi. Suojeli kavereitaan jotta ehtivät pestä rahat.
Paljonko sulla oli luetun ymmärtäminen?
Rikolliset tykkää Tim Walzeista ja Katala Harriseista.
Miten niin suojeli, keksit sen itse. Huijarit yrittivät tietenkin tehdä sen salaa mutta jäivät kiinni.
Walz ei ole syytteessä, huijareiden suojelemisesta olisi tullut syyte.
Ei demareitten maailmassa 😭😭😭😭
Ihmetyypit suuttuu tuntemattomien puolesta??? Onks Tim Walz joku teijän frendi?
Ei me suututa muiden puolesta, me vaan oikaistaan huuhaatasi.
No voi kiitos, kyllä Tim on sit kiitollinen sulle.
Juuri näin. Walzin vikahan se on, jos yksityinen hyväntekeväisyysjärjestö tekee petoksen. Tyypillistä trumpistien paskanjauhantaa, johon muutama säälittävä suomalainenkin lankeaa.
Kuka tahansa voidaan "kytkeä mihin tahansa". Älykkäämpi tosin tajuaa, että mikään kytkös ei tee henkilöstä syyllistä, ellei löydy todisteita osallisuudesta rikokseen.. Syyllisyydestä valehteleminen on myös rikos.
Voi tyhmäpoikaa! Elämän täytyy olla vaikeaa, kun ei erota totuutta valheesta.
Puhumattakaan siitä, miten tyyppi on valehdellut armeijaurastaan. Alkanut tuntumaan siltä, että eliitti valitsi tuon pellen vain viemään huomion pois kamalasta pelleydestä. Tuhoon tuomittu taktiikka, kamalaa pelleyttä ei vain voi kätkeä.
Huuhaa-aloitus meni mönkään niin nyt yrität jälleen uudella huuhaalla, lol.
Tuo armeijaurasta valehteleminenhan on usan lakien mukaan rikos. Mutta eihän tuosta mitään seuraa, koska eliitti. Trumpin kimppuun sen sijaan käydään kikkakolmossatasilla, joilla saadaan Trump tuomittua asioista, joita 99 % Usan poliitikoista tekee sata kertaa pahemmin. Kysymys kuuluukin, onko mitään toivoa rauhanomaisesta rinnakkaiselosta sellaisten ihmisten kanssa, jotka tukee tuota totalitaristista sikailua.
Heh, ei Walz ole valehdellut armeija-urastaan.
Valehteli sotilasarvostaan ja siitä, että olisi ollut taistelutehtävissä. Mutta eihän tuollaisella vassareille ole mitään merkitystä.
Ei se valehdellut
Kun vaan valehteli. Jos ikinä kävisit valtamedian ulkopuolella, niin tietäisit. Jos ikinä viitsisit itse hakea tietoa (niin, oh, niin ihmeellistä, minäkö itse hakisin tietoa, ei ei ei...), niin tietäisit.
Valehteli vain huuhamediassa. Se on tätä samaa valehtelua mitä sinäkin täällä teet, ja jatkat aina seuraavalla valheella kun edellinen valehtelu epäonnistui, lol
KANSALLISKAARTI (US Army National Guard) ON OSA ARMEIJAA.
Walz on palvellut 24 vuotta sen eri yksiköissä. Hän jäi eläkkeelle vuonna 2005. Hänet valittiin kongressiin, jossa hän toimi puheenjohtajana sotaveteraanien asioita käsittelevässä komiteassa.
Fiksumpana tietäisit, että kansalliskaartilla on mm. maavoimat ja ilmavoimat. Se toimii tarvittaessa sekä kotimaassa että ulkomailla. Suomen puolustusvoimat tekee yhteistyötä Virginian kansalliskaartin kanssa maavoimien, ilmavoimien ja kybertoimialan puitteissa.
Idioottimaista valehdella asioista, joista löytyy julkiset tiedostot.. Walzin 24 vuoden palvelus sekä US Army National Guardin palveluksesta vapautuminen 2005 on kirjoissa ja kansissa. Jos et vielä tajunnut, niin kansalliskaarti on osa armeijaa. Kaartilaiset palvelevat tarvittaessa kotimaassa sekä ulkomaisissa operaatioissa. Esim. Suomen maavoimat ja ilmavoimat tekevät yhteistyötä USA:n kansalliskaartin vastaavien yksiköiden kanssa. Kansalliskaartin ilmavoimat ovat käyneet myös Suomessa.
Sen kyllä huomaa, että liikut valtamedian ulkopuolella.😂 Älykkäämpänä tosin tajuaisit, että kulkemiasi polkuja kutsutaan VALEUUTISIKSI.
Walz kertoi edenneensä 24 vuodessa Command Sergeant Major'in tehtäviin, minkä hänen esimiehensä on vahvistanut.
Walz siis hoiti käytännössä tehtäviä, mutta häneltä puuttui viimeinen pätevöittävä kurssi. Kun kongressikampanja tuli ajankohtaiseksi, niin hän erosi ennen sen suorittamista palveluksesta. Hän eläköityi alemmalla sotilasarvolla, eikä ole koskaan edes väittänyt muuta.
Walz on kantanut asetta ulkomaisessa operaatiossa. Siihen hän viittasi aseenkantokeskustelussa. Hän ei koskaan väittänyt kantaneensa asetta Irakissa tai Afganistanissa. Walzin yksikkö tuki Irakin että Afganistanin toimintoja Euroopasta käsin. He kuvittelivat päätyvänsä Afganistaniin, mutta toisin kävi. Sotilaat eivät päätä omista komennuksistaan, minkä Vancen luulisi myös tietävän. Presidentinvaali ei ole kilpailu siitä, kuka on nähnyt enemmän verta tai kuka pissaa pitemmälle.
Vance kuulostaakin keskenkasvuiselta pyrkyriltä valehdellessaan ja puheita vääristellessään. Sellainen on renki kuin on isäntäkin. Suomi-pipo päässä kulkeva Walz on sen sijaan sympaattinen.. Suomi on tehnyt paljon yhteistyötä Minnessotan ja Walzin kanssa. Harris- Walz olisi Suomenkin edun mukainen yhdistelmä.
Arvatkaa mitä jenkkimedia nyt ihmettelee?
Just, siinä missä Trump suorastaan rakastaa vastailla median kysymyksiin pitäessään tiedotustilaisuuksia, niin Katala Harris vain puhuu ja nauraa räkättää, mutta hänelle ei saa esittää spontaaneja kysymyksiä.
No eihän Katala tiedä mistään mitään ilman teleprompteria ja sovittuja kysymyksiä, niin onhan se aivan kusessa.
Trump murskaa räkättäjän!
Se akka tulee vajoaan lapsen tasolle Trumpin Roastissa! Itkee vuolaasti!
Sanoi Jari-Pekka, 9 vee.
No miten kävi Sanna Marinille, ei kyennyt kuin raivomaan kun ajatus ei kulkenu tyhjässä päässä :)
Trump sanoi Sanna Marinille
Trump on muistellut haastatteluissa ja kirjassaankin olleensa San Fransiscon ex-pormestari Brownin kanssa hengenvaarallisessa helikopterin pakkolaskussa, mutta Brown tai kukaan muu ei sellaista muista?
Trump ollut/on rinnakkaistodellisuuksissakin, matrix
Voi lasta. Pettymys tulee olemaan raju. Harris on edellä Trumpia jo kolmessa vaankieliosavaltiosssa. Jos nyt edes tiedät mitä se tarkoittaa.🥱
Trumpin kannatajat ovat roistoja ja se näkyy tässäkin. Keksitään omasta päästä kohuja joilla yritetään kampittaa Harrisin kampanjaa.
Kun Trump häviää, niin silloin on odotettavissa se että Trump ja Vance yllyttävät kannattajiaan kapinaan ja poliittiseen väivaltaan, sanokaas Trumpin kannattajat että kuuluuko moinen demokratiaan ja oikeusvaltioon?
Down with communism!
La-la & Tim(buktu).
Demarit murhaa lapsia.
https://x.com/MdBreathe/status/1820937700628681193
Tim Tampoonin vale selostettuna niin selkeästi, että luulisi demarinkin ymmärtävän.
https://www.youtube.com/watch?v=Zn99-49jWng
Se toisteli valetta vuosikausia ja edelleen 2024. Väittää siis osallistuneensa taisteluihin vaikka oli jäänyt pois armeijasta heti kun sai tietää, että joutuis taisteluihin.
Tim on halveksittu sotilas.
Ei väitä osallistunensa taisteluihin, ja palveli armeijassa 24 vuotta, ja olisi voinut eläköityä sieltä jo vuosia aiemmin. Lähti ehdokkaaksi kongressivaaleihin jo puoli vuotta ennen armeijasta lähtöään.
Ihanaa että sä korjaat mun virheet ja että huolehdit ettei sun Timistä puhuta pahaa.
Mutta kun uutistoimistot jauhaa tätä nyt yötä päivää, että nolo Tampooni Tim ratsastaa saavutuksilla joita sillä ei ole, se on nolo valehtelija, joka kertoo ihmisille juuri niitä asioita joita ihmiset haluaa kuulla ja joista on hänelle itselleen helvetisti hyötyä. Se on valehtelua ja aivopesua.
Salaliittoteoriasivustot eivät ole uutistoimistoja, lol
"Mutta kun uutistoimistot.... " Oletko tyhmä vai muuten vaan yksinkertainen?
Ja tässä videossa Tampooni Timin alainen kertoo millaista oli toiminta. tämän perusteella Tampoonin Timi onkin jo demari diktaattori. Demarit otti koko Minnesotan haltuun jne...
https://www.youtube.com/watch?v=pbSc7Fh0KpU
Minne katosi 250 miljoonaa dollaria??? Kuin tuhka tuuleen.
Se huijaus oli myös alkanut jo ennen kuin Walz aloitti kuvernöörinä 2019.
Tietenkin koska kyse oli demarista :)
Poliisi tietää jo mihin katosi. 20 hyväntekeväisyysorganisaation työntekijää on tunnustanut. Tietoisku: Walz ei ollut töissä hyväntekeväisyysjärjestössä!! Kysy vielä tyhmiä, niin kaikille selviää millainen olet.
Tim Walz on myös rattijuoppo
https://www.bing.com/images/search?view=detailV2&ccid=zvAIC3gs&id=379B8947D8EE9C6EDD4CE56D1069375A580D3BA9&thid=OIF.mI+rwRIO36gBELKD+Wqcqg&mediaurl=https://matzav.com/wp-content/uploads/2024/08/tim-walz-1.jpg&cdnurl=https://th.bing.com/th/id/R.cef0080b782c25ab0866cd3fdc65a0a2?rik=&pid=ImgRaw&r=0&exph=406&expw=720&q=tim+walz+drunk+driving&simid=7170680386698&FORM=IRPRST&ck=988FABC1120EDFA80110B283F96A9CAA&selectedIndex=0&itb=0&ajaxhist=0&ajaxserp=0
Demarit saa ajaa kännissä, pikku nuhtelu riittää.
Persut hakkaa vasaralla ja ampuu kadulla siviilejä.
Nyt alkaa jo oleen niin paljon matskua kasassa, että noinkohan Kamala ilmestyy yhteenkään väittelyyn. Väitän, että Kamala sairastuu koronaan juuri ennen väittelyä.
Onneksi Trumpilla on nyt puhtaat paperit.
Trumpillla on edessä joko vankila tai Valkoinen talo. Gallupit viittaavat ensimmäiseen. Trumpistit jo epätoivoisia.
Milloin Trumpin porukan paskanpuhujista on tullut "asiantuntijoita".
Walzing Mathilda, hänen vaimonsa?
Bidenistä piti tulla presitentti,mutta kun Trumpp.in ampuminen meni korville.
Keksivät sitten tuo. Katala hariksen!
Tim Waltzin mahdolliset epäselvyydet tutkittava perinpohjin.
YLE ja HS äänestää harrista ja watzia !
Kamala Harrisin varhaiset sukulaiset ja omaiset olivat kannibaaleja eli ihmissyöjiä.Tällaisesta jälkeläisestä ollaan tekemässä presidenttiä. Eikö yksi ääliö maapallolla riitä presidenttinä kerralla eli Stubb.
Omaisetkin on sulle liian vaikea kysymys.
Tim Walz on myös kuuro. Näin hänen omien sanojensa mukaan!
Oli varmaan niin kännissä, että kuulokin meni?
Se hänen kuulonsa heikkeneminen johtui pitkäaikaisesta altistuksesta tykkien jyskeelle.