Rajasalmeen frisbeegolfrata?

Anonyymi-ap

Rajasalmeen piti tulla frisbeegolf rata, mutta taas joku eläkeläinen valittanut.

https://pirkkalainen.fi/2024/07/22/lukijalta-rajaniemi-ei-sovellu-frisbeegolfille/

Ihan samaa valitusta oli muutama vuosi sitten myös kangasalla kun korkekumpuun rekennettiin rata. No sinne se rata kuitenkin tuli ja valittajat jäi nuoleen näppejään.


Rajasalmen radasta valitus lienee onneksi jo myöhäistä sillä se homma on jo päätetty ja suunniteltu jo vuosi sitten joten valittaja on pahasti myöhässä

Ihmettelen vaan laijin harrastajana, että mikä kestää kun ei rakentamista aloiteta kun suuntelmat radasta on kuitenkin tehty jo vuosi sitten, mutta pitihän se taas arvata, että joku on valittanut ja vastustanut radan rakentamista.

Samaa vastustusta on ollut myös helsingissäkin kun paloheinän rataa rakennettiin, mutta viimein saatiin rata sieltävalmiiksi. Mikä ihme vanhempia ihmisiä pistää vastaan tämä laji?

11

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä olen kalevi-ensio ja vastustan ihan kaikkea.

      • Anonyymi

        Vastustan vastustamista.


    • Anonyymi

      "Kun mitä ei minulla ole, ei sitä tarvi olla muillakaan." Se on sitä kaikesta valittavan ja kaikkea vastustavan hullun mielenmaisemaa.

    • Anonyymi

      No rata kuiteskin tulee kun suunnitelmat on jo tehty. Onko kukaan käynyt rajasalmessa, että onko seillä aloitettu tekeen jo rataa.?

    • Anonyymi

      Rajasalmen kahvion parkkipaikalla kokoontuvat golffarit

      • Anonyymi

        https://www.pirkkala.fi/rajaniemen-frisbeegolf/

        Mahdolliset muistutukset on toimitettava kirjallisina 12.7.2023 klo 15 mennessä osoitteeseen:

        Valittaja on pahasti myöhässä. Ei auta enää.

        Ihmeellistä on toki miksei rata valmistu vaikka se on suunniteltu jo vuosi sitten. Mikähän tässä tökkii?


    • Anonyymi

      Mikähän tässä on kun tää ei etene. Suunnitelmat radasta on tehty jo yli vuosi sitten, mutta rakentamista ei ole edes aloitettu vielä? Vai onko?

    • Anonyymi

      menkää kattoon Vähäjärvelle kun metsä on tuhottu Frispeegolfradalla.

      • Anonyymi

        Tuo sienimetsäntien rata nyt on ollut jo lähes 10v, mutta nyt suunniitelevat toista rataa rajasalmeen. Tai suunnitelmat on jo tehty vuosi sitten. Ihmettelen vaan, että mikä tökkii kun sen rakentaminen ei ala. On annettu vaan, että aikataulu avoin. Mielestäni pitäs antaa vähän tarkempaa infoa, että koska ja milloin radan rakennus alkaa?. Eikä mitään avoimia aikatauluja.


    • Anonyymi

      https://pirkkalainen.fi/2024/11/11/lukijalta-jotain-rajaa-frisbeevouhotukseen-rajaniemen-radalle-stoppi/

      Ihme valitusta. Ilmankons tuo rajasalmen rata ei etene, Eikös sitä jo viimevuonna pitänyt alkaa rakentaan, mutta valittajat ovat päässeet näköjään vauhtiin ja ilmesetsi siksi radan rakentaminen ei edisty. En toki ole siellä käynyt katsoon, mutta tuskin on edes aloitettu radan rakentamista? Vai onko?

      No juuri siksi tarvitaakin toinen rata, koska sienimetsäntien rata on niin ruuhkainen jo nyt maaliskuussa kun lumet suli. Toivottavasti nyt tänävuonna saatais vihdoinviimein rajasalmeen jo se toinen rata! Se vähän vähentäis noita ruuhkia kun jengi pelaisi kahdella eri radalla!

    • Anonyymi

      Miksei nuo hyvin marginaalisen palan metsän tuhaomiesta valittajat muuta maalle missä sitä metsää on riittämiin ja voi ostaa metsää ihan omaksikin. Senjälkeen kun sinulla on omaa metsää kukaan ei tule sinne suunnitelemaan fribeegolf rataa. Tämä metsä nyt on pirkkalan kaupungin omistama ja sinne on päätetty perustaa frisbeegolf rata jossa luonnollisesti muutama puu tuhoutuu kun ne ottaa kiekoista osumaa, mutta se on vain hyvin pieni pala. Metsää rittää suomessa riittämiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3623
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2264
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1885
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1639
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      17
      1615
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1568
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1417
    8. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      83
      1315
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      15
      1293
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1232
    Aihe